Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Електрическа инсталация и електроника

Zafira A - монтаж на DVD AutoVision

dvasilev снимка dvasilev 19 май 2018 - 23:33

Здравейте колеги,

Намерих оригинално опелско DVD AutoVision за тавана и го купих. Изглежда така:

Прикачен файл  2.jpg (155,09K)
Брой изтегляния: 21 Прикачен файл  4.jpg (79,1K)
Брой изтегляния: 8 Прикачен файл  3.jpg (137,5K)
Брой изтегляния: 6

По принцип DVD-тата си вървят с брандирана торбичка, слушалки и дистанционно, обаче при мен няма нито едно от тези неща :(. Освен това самото DVD е кодирано и иска код, а код няма !

При демонтажа, разбрах следното нещо за монтажа:

  • Сваля се тавана - Zafira A - демонтаж на тавана.
  • Има една метална пластина, която се лепи с нещо като черна пяна/лепило за тавана (метала):

    Прикачен файл  planka-osnovna-lepilo.jpg (195,21K)
    Брой изтегляния: 12

  • Върху тази планка вече се завива с болтчета друга подобна метална планка:

    Прикачен файл  planki.jpg (220,63K)
    Брой изтегляния: 11

  • Слага се отново тавана. След това DVD-то има щипки, които влизат във втората планка и отделно 2 болтчета се завиват.

    Прикачен файл  1.jpg (134,28K)
    Брой изтегляния: 6

  • Към DVD-то влиза букса с кабелчета. По схема се ползват 3 кабела - маса, постоянен ток и ток с контакт. На буксата обаче са повече кабели.

    Прикачен файл  dvd-connector.jpg (96,5K)
    Брой изтегляния: 10


Имам следните неясноти, ако може някой да помага:

  • Каква е тази черна пяна/лепило, което държи първата планка за тавана (метала) ? Някой може ли да препоръча тип/марка ? В тази немска тема препоръчват Sikaflex 260 N, но аз не съм го чувал.
  • Как се сваля тавана ? Някакви ресурси по темата или съвети ?
  • С какво да направя дупка на тавата за DVD-то и как да я измеря ?
  • Откъде да взема и прекарам маса и ток то DVD-то ?
  • Бушони - Освен 2-та кабела дали трябва и някакви бушони? Гледам, че на доста места се споменава Infotainment system в листа с бушоните, но дали се има предвид и DVD-то тук ?
  • Разкодиране:
    - Някой знае ли къде разкодират такива DVD-та ? Колко парички стурва процедурата ?
    - Дали мога сам да го разкодирам ? Тук колега didko_just е сложил тема за разкодиране на радио с чип от 24СХХ серия. Дали този метод ще стане и при DVD-то
  • Тест - как мога да изтествам DVD-то преди монтажа ? Да търся някакъв адаптер от 220v към 9v ? Ако сложа една 9v батерия, колко време ще издържи ?
  • Формати - някой знае ли какви формати чете DVD-то ?
  • Оригинално или афтърмаркет DVD ? Така или иначе съм си купил оригиналното радио и се надявам да го сложа, но все пак - струва ли си да се търси оригинално или е по-добре, човек да си купи ново ? Гледах, че нови вървят по 200лв и най-вероятно поддържат повече формати, имат по-добра картина и си имат целия реквизит.


Полезни връзки:
Отговори

dvasilev снимка dvasilev 24 май 2018 - 00:31

Здравейте,
Реших да пробвам да разчета eeprom-a на dvd-то с апроуча на didko_just.
Купих си eeprom програматор:

Прикачен файл  eeprom-programmer1.jpg (151,2K)
Брой изтегляния: 4 Прикачен файл  eeprom-programmer2.jpg (152,21K)
Брой изтегляния: 1

както и преходник USB към Serial COM Port:

Прикачен файл  usb-rs232-serial-com.jpg (262,57K)
Брой изтегляния: 3

Разглобих dvd-то. Основната платка изглежда така:
Отгоре:

Прикачен файл  dvd-soic-above.jpg (304,37K)
Брой изтегляния: 4

Отгоре и отстрани:

Прикачен файл  dvd-soic-side.jpg (229,48K)
Брой изтегляния: 4

Отдолу:

Прикачен файл  dvd-soic-below.jpg (217,46K)
Брой изтегляния: 3 Прикачен файл  dvd-soic-below2.jpg (234,31K)
Брой изтегляния: 1

Чипът 24c02 би трябвало да се намира отдолната страна. Аз обаче точно този номер не намерих. Има няколко еепром-а с други номера. Например:
78L05B:

Прикачен файл  chip-78L05B.jpg (197,59K)
Брой изтегляния: 2

24LC02B:

Прикачен файл  chip-24LC02B.jpg (174,67K)
Брой изтегляния: 2

Появиха се обаче, няколко ишута:
  • Чипът не е 24c02, както пишеше на повечето места, а 24cl02b .Предполагам, че просто трябва да мачна кабелите на пиновете от единия чип към другия, а кабелите към сериалния порт си остават. Взех си програматор за 24cXX, но не знам дали сега ще свърши работа при тази промяна.
  • Чипът се оказа доста малък на размер - около 0.5мм страната. Ето за сравнение - 2пъти по голям чип и до него гнездото на програматора, където трябва да се постави нашия чип след разпояване:

    Прикачен файл  eeprom-chip-compare.jpg (195,2K)
    Брой изтегляния: 2

    Освен това има и други малки чипове на платката и го прави неудобен за разпояване/запояване. Отделно ако ще се разпоява, трябва да се извадят няколко буксички/лентов кабел от платката за удобство.

Намерих щипка за eeprom с накрайник, която евентуално би предотвратила разпояването, но не знам дали ще свърши реално работа. Утре ще пробваме с човека. Ако не стане просто ще си платя за разкодирането (20лв струва, днес ми дадоха номер на майстор) и няма да се мъча повече.

поздрави

полезни връзки:

Отговори

calibul снимка calibul 24 май 2018 - 09:32

Ако за 20 кинта ще ти свършат работа, по-добре не навлизай в мътните води на разкодирането. :icon_wink2:
Още повече, че има възможност, дори да знаеш кода за двд-то, то да е заключено към оригиналната кола.
Та коментирай първо с човека, който ще разкодира, дали е запознат с въпросния модел.
Успех!
Отговори

vladata снимка vladata 25 май 2018 - 08:23

Потърси колегата с ник Помагащ тук, той ще ти каже дали може да го разкодира, работата със сигурност не е 20лв :icon_wink2:
Отговори

dvasilev снимка dvasilev 25 май 2018 - 23:49

Разкодирането ще видим как ще стане. Сега обаче искам да подкарам dvd-то без акумулатор.

  • Взех си адаптер от 220v към 12v. Питаха ме колко ампера да е бъде - 1А или 2А. Тъй като не знаех ми дадоха 2А.
  • За да не режа буксата на адаптера, купих и мъжка буксичка, която ще влиза в буксата на адаптера, а в другия край ще запоя жички към кабелите на двд-то:


Прикачен файл  adapter-connector.png (212,5K)
Брой изтегляния: 8

  • Плюса от двд-то (червения кабел) го свързвам към вътрешната част (квадрат 1 от снимката) на буксата на адаптера.
  • А масата (кафевия кабел) към външната част (квадрат 2 от снимката).


От двд-то излизат 5 кабела: 1пин(червен), 2пин(червено/син), 3пин(кафяв), 15(червено/син), 16(кафяв)
от тези пет увити кабела после излизат 3 кабела - червен, кафяв и червено/син.

Червените кабели трябва да са 12v key in, тъй като тогава тръгва двд-то, а червено сините 12v constant (може би за кода) тъй като тогава не тръгва.

На схемата от ТИС обаче (за Зафира бензин/дизел 2002, 2004г.) е показана следната схема: 1пин(червено/жълт), 5пин(червен), 6пин(кафяв)

Прикачен файл  dvd-scheme.png (8,01K)
Брой изтегляния: 7 Прикачен файл  dvd-scheme-fuses.png (8,84K)
Брой изтегляния: 5

Тоест ТИС-а показва различни пинове и цветове спрямо реалната букса?!?

За теста с адаптера свързах червения и сивия кабел и тръгна. Червено синия кабел не го вързах, но предполагам е ок да го върза към червения.

Едното dvd тръгна, като ми искаше код и покзва count 7, но другото двд обаче тръгва и спира (пермигва). Това двд, дето не тръгва на него най-много си играх да тествам да прочета еепром-а. Та в момента не знам дали аз съм прекъснал нещо или просто не тръгва ?? Пробвах да вържа и другия плюс, но няма промяна. Дали чака имобилайзер, т.е. да е заключено към оригиналната кола ?? Интересно, че точно това двд тръгваше на оригналната кола, обаче при мен го тествах едва след като си играх с четенето на паметта, а не преди това ...

п.с. След като ми разкодираха двд-тата едното двд продължи да премигва, а другото работи по някое време изпизва battery low и/или се изгася директно. Човекът ми каза, че е от адаптера - пише че е 2А, но реално е 1, а на двд-то му трябва 1.5А. После смених този адаптер с 3А, но пак същото ! Явно ще трябва да тествам директно с акумулатора.


Благодаря!
Отговори

dvasilev снимка dvasilev 31 май 2018 - 18:33

Здравейте колеги,

Разкодираха ми двд-то. Следващите дни ще ъпдейтна какво стана.

Днес свалих тавана - 1, 2. Лесно се сваля с изключение на сенниците - цък !! Нямат вадене ! Използвах 3-та струна от китарата (добре, че си пазя старите) - цък, за да изкарам горната част с пластмасовта щипка - 1, 2, 3, 4. И двете се скъсаха, въпреки че завирха болтчето и го натисках. Едната така изхвърча, че дори не успях да я намеря !

Намерих следните букси при огледалото за задно виждане:
-3Кабела - 1, 2, 3. Според тис това е за ключ на шибедаха.
-6Кабела - 4, 5. Това е за мотора на шибедаха.

Пин1(червен) - 12V key in, Пин5(червен) - 12v, Пин6(кафяв) - маса. Тоест тези кабели би трябвало да свършат работа. Утре ще пробвам ! Трябва да проверя и за бушончета.

Бушоните трябва да са това:

  • F3.15 (5A) -> (5A) - 12V key in - цък.
  • F1.30 (5A) -> (20A) - 12v constant voltage - цък.


Мойто табло с бушоните изглежда така - цък. Тоест имам буон F3.15(5A), но нямам другия - F1.30, който е по принцип 20А (за шибедаха), но двд-то реално ползва 5А. Тук се чудех може ли да сложа бушон 5А в гнездото за бушон 20А? Ще има ли същият ефект ?

F3 (основен бушон) - цък. Предполагам, че трябва да го имам тъй като отговаря за ключа на стартера.
Основен F1 също предполагам трябва да е наличен.

Взех това полиуретаново монтажно лепило на Сика (черно) - цък. Сега трябва да премеря точно къде да сложа планката и дали не трябва май да се слага още една греда.. Тоест май го дават, че се слагат допълнително греди, но предивд това, че основната планка се лепи със силикон мисля просто да сложа силикон на повечето места да уплътни хубаво.

поздрави,
Отговори

dvasilev снимка dvasilev 02 юли 2018 - 23:36

Здравейте колеги,

Имах идея да сложа двд-то вечерта преди да тръгнем за море - лепя планката на двд-то за тавана и я оставям да съхне цяла нощ, а на сутринта
слагам тавана за половин час с двд-то. Нищо от това обаче не стана... добре че бащата беше тук да помогне със слагането на тавана до 2ч. нощес...

Загубих известно време да тествам двд-то, тъй като има 2 проблема:

  • Дава ми battery low и се гаси при положение, че е вързано.
  • При изключване от контакт и включване ми иска код, а не би трябвало тъй като и 2та плюса са вързани.


Чудя се дали не трябва някой от 2-та плюса да е повече от 5 ампера ?

Мислех си също как може да вържа двд-то през аудио системата на колата, тъй като двд-то има изход за слушалки и оригинално не е вързано към системата. Евентуално да сложа aux на радиото и през него ? Има ли други варианти ?

Сега пък не мога да го изтествам защото нямам и достатъчно силен адаптер да го захраня - най-мощният, който намерих е 3А, но реално е по-малко и не става. Казаха ми, че можело да използвам захранване на компютър - шунтирали се някакви кабели и можело да стане на 12волта с доста ампераж. Някой правил ли е тази процедура?

Звънях и на Авал, защото бях решил уж те да ми го инсталират, за да не свалям пак тавана и да слагам aux понеже е разправия, но като ми казаха цена от 200 до 400лв. нещо ме отказаха и май пак ще се влиза във филма.

поздрави,
Отговори

Стаевски снимка Стаевски 03 юли 2018 - 10:40

Не разбирам защо първо не накара ДВД-то да запее и после да махаш тавани и т.н.
Пробвай от запалката да вземеш напрежение. Ако искаш 12 волта постоянно вземи направо от предпазителите в таблото... Колкото за проба. Ако искаш да го вържеш към входа на радиото, кабела беше добре да го вкараш над тавана, после по колонката, после зад таблото /като сменяш изпарителя на климатика/, та до кастофона.
На старите захранвания на компютрите се замасява зеления кабел с някой от черните и захранването тръгва. 5 ампера на 12 волта и 20 ампера на 5 волта.
Като ти даде нисък волтаж премери напрежението на вход на ДВД-то наистина ли е ниско. Кабелите колко са дебели плюса и минуса също!?

Къде си на море :-) и за колко?

На мястото на 20 амперов бушон слагаш 5 ампера и кабела с ДВД-то са ти защитени до 5 ампера. При импулсните захранвания на адаптерите има защита по ток с намаляване на напрежението...Евентуално при развъртане на ДВД-то тока е по-колям от амперите на адаптера и за това ти вклячва ограничението по ток с пад на напрежение. А ДВД-то го отчита като грешка. Закачи си го към инсталацията на колата през 5 амперов бушон в 20 амперовото гнездо за люка. Пак прегледай схемата на изводите на ДВД-то. Ако го потърсиш в нета по тип, няма ли да намериш схема. На капака му няма ли?
Мнението беше редактирано от Стаевски: 03 юли 2018 - 10:53
Отговори

dvasilev снимка dvasilev 05 юли 2018 - 12:22

Здрасти колега,

Бяхме на море в Неа Перамос (до Кавала), началото на миналия месец. Градчето е хубаво и спокойно, за семейна почивка е екстра. Плажовете и водата са чисти като на повечето места в Гърция. Хубавото там е че пясъкът е като нашия - жълт и ситен.

За запалката трябва да си взема такава букса. Иначе сега видях в ТИС-а, че тя ползва бушон F3.36 (15A).

Честно казано не се бях сетил за най-логичното нещо - да сложа кабел директно в гнездото на бушона и така да взема плюс :) Но това, че няма да минава през бушон проблем ли е ? Масата евентуално мога да взема от запалката, а от друго достъпно място в купето без да разкачам/режа кабели откъде да взема, плафона например ?

За схема - намерих само в тис-а. Относно извеждането на звука радиото по принцип няма аукс и ще трябва да му сложа (има такава тема във форума). Просто се чудех дали има друг вариант за изкварване на звук през колоните освен през аукс на радиото ?

поздрави,
Отговори

Стаевски снимка Стаевски 06 юли 2018 - 12:13

Запалката е временно решение, колкото за пробата. После си го захранвай от кабелите на люка.
Отговори

dvasilev снимка dvasilev 23 март 2019 - 23:55

Здравейте колеги,
Правя втори опит за слагане на двд-то. Свалих тавана миналата седмица, но след това пък си счупих страничното огледало докато обърна колата, за да извадя тавана. Залепих сучпените части с капчицаи и засега огледалото е ок. Ще направя допълнителна тема за огледалото със снимки по нататък.

Днес опитах да монтирам допълнителната греда за двд-то на тавана, но засега без успех. Изшкурих старото лепило, но реших преди това да пробвам 'на сухо' слагането на гредата.
Събрах предните и задните седалки една до друга и сложих кушетката на жената върху тях. Оказа се много високо, затова махнах облегалките за глава - цък.

После пробвах да слагам разни дъсчици - цък, кутии, шишета от масла, но нещо не става. Нямам подходящи малки трупчета. До тук стигнах - цък.

Чудя се какво да сложа още, така че хем да може да влезе хем да оказва достатъчно съпротивление? Няма ли някакви малки крикчета или нещо подобно ?

п.с. Залепих го :)
Отговори

Стаевски снимка Стаевски 26 март 2019 - 11:58

За друг път:
Имаш напречни гредички на тавана, които са с прорези. Прекарваш през тях въженца, връзки, сезал или каквото искаш. От долната страна вържеш някаква основа. Става като люлка. На люлката слагаш това дето ще лепиш....по-нататък се сещаш вече...
Ако е необходимо стягане, слагаш двойни въженца, които усукваш едно в друго...като старите бичкии :icon_razz2:
Мнението беше редактирано от Стаевски: 26 март 2019 - 11:58
Отговори

dvasilev снимка dvasilev 03 април 2019 - 00:20

Полезен съвет, наистина има такива дупчици по шасите, откъдето може да се прекара въженце и да се сложи основа !
Всъщност бях забелязал тези дупчици, но не се сетих за тази идея; знаех си че има и по-лесен вариант вместо да редя основи догоре :)

Това което накрая направих е да сложа достатъчно количество хоризонтални дъски, така че като обърна последната вертикално да притисне гредата в тавана. Добре че също комшията имаше в гаража достатъчно по брой и вид дебелина (3 вида) дъски, за да оправя височината.

Другото което ме притесняваше беше първоначалното залепване на гредата в тавана - дали лепилото ще издържи гредата, за да я наместя правилно, тъй като работя сам. Оказа се че полиуретановото лепило е доста мазно и си държи гредата доста стабилно. Това лепило като изсъхне прилича на гума/желе, май е за стъкло, иначе оригиналното е по-скоро губесто, но пак твърдо.

След 24 часа съхнене гредата изглежда е готова ! - цък (ще чака снимки допълнително).

Закачих и ДВД-то + кабелите. Учудващо вади доста добра и ясна картина ! - Zafira A - Infotainment system Autovision DVD

AV-то също работи - закачих pocket NES, само че вади черно бяха картина. Ето снимка от контрата - цък.

Нещо важно, което забелязах за работенето:
1) Миналата година като вързах ДВД-то към контакта (не запалена кола) то работеше не повече от минута и накрая се загасяше. Тази година обаче тествах при запалена кола и там ДВД-то си работи без прекъсване! Измерих волтажа и се оказа, че при контакт има 12.5v, а при запалено положение около 13.5v. Тоест двд-то работи при по-голям волтаж, само при запалена кола !
2) Същото поведения на гасене го имаше и при тест на 1ампер адаптер вкъщи. Затова си взех друг адаптер 2ампера, но и на него пак същото. После си поръчах от китайците 30ампера и пак същото ! Накрая се сетих, че проблемът може да е от недобър контак - вместо да ползвам гущерчета да вържа кабелите директно ги вързах здраво и ДВД-то тръгна без да спира ! На самото захранване си играх също да променя волтажа, така че по-високият волтаж и добрият контакт си свършиха работата.

Иначе в момента съм вързал ДВД-то, ел.хроматичното огледало и плафона компчета. И 3-те за момента работят очаквано. Но съм ги вързал временно с клчета - цък, за да тествам дали работят.

Чудя се с какво и как да вържа всичките тези кабели (5 кабела за маса, 3 кабела за контакт след ключ, др.) така че хем да е здраво хем да мога да закача допълнителен кабел ако се наложи за нещо друго.

С поляника едва ли ще стане да запоя 5 кабела наведнъж (масите), затова май ще е по-добре с кабелни обувки - от едната страна хващам няколко кабела и от другата останалите. Така също ако се наложи да закачам още някой кабел ще е по-лесно.
Отговори

Жоро снимка Жоро 03 април 2019 - 08:01

Има едни къси телескопи за латексиране с мече...
Отговори

Стаевски снимка Стаевски 03 април 2019 - 23:43

Дай по едно "цък" на въпросните кабели и къде искаш да ги вържеш. С поялник 100 W става неразглобяемо /трудно разглобяемо/
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg