Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Ходова част

Стабилизираща (Реактивна) щанга - Предна и Допълнителна Задна

Vankoto снимка Vankoto 02 май 2010 - 12:15

Интересно ми е, дали реактивната щанга на Астра GSi (22-ka) е същата като Вектра А 2000????? Защото имам една от Вектра, но не съм сигурен дали е същата като форма и ширина... Ако някой има свалена такава от Астра, моля да сравни номерата по планката и да и направи снимка да я огледам....

Това е от едната страна
Публикувано изображение

А това от другата
Публикувано изображение


Малко кофти качество, но мисля че се вижда

БИх се радвал на малко помощ от ваша страна :newsm05_41:
Мнението беше редактирано от Vankoto: 15 юли 2010 - 20:42
Отговори

Vankoto снимка Vankoto 05 юли 2010 - 13:30

Понеже се намериха доста "компетентни" хора (на живо) и ми обясниха как Вектровата няма нищо общо със Астровата, защото, разбираш ли, те са сменяли, и виждали, и знаели и ала-бала, потърсих и намерих свалена щанга от Астра, за която днес си платих като поп ...

Нека да видим "очевидните разлики"

Публикувано изображение

Публикувано изображение


МХММММ, даааа, толкова са различни :mhihi: ... Долната с планката със серийните номера е от Вектра GT, а горната е от Астра GSi16v ... Двете стабилизиращи щанги са абсолютно еднакви, вероятно и от Калибра е същата (99% съм сигурен) ....

КОйто иска да си сложи дебела стабилизираща щанга 22 мм на своята Астра, може да търси и вземе от Астра ГСи или Астра Дизел (защото и на дизелаците е дебелата), от Вектра или Калибра. Няма значение, еднакви са


П.п. Тази от Астрата се продава....
Отговори

ruci снимка ruci 07 юли 2010 - 07:30

Колега ,аз съм с Астра-ф C14SE, и също съм с 22мм. стабилизираща щанга.
Отговори

paxo снимка paxo 07 юли 2010 - 08:04

Aз на скоро сменях тази щанга на астрата с по дебела от калибра,че мойта беше от тънките и не се държеше много добре на пътя.
Но не покри очакванията ми,разликата е много минимална,един приятел който доста се занимава с преправяне на окачване ми каза че само спортни пружини и амортисьори ще накарат колата да се държи добре и да не се накланя по завоите.
иначе от вектра калибра стават,само когато се слага друг размер щанга трябва да е със неините планки за захващане за моста и е желателно с нови тампончета,че след монтажа едва ли някои ще има желание да ги сменя. :20ashley_results:
Мнението беше редактирано от paxo: 07 юли 2010 - 08:05
Отговори

Коцето-Шумен снимка Коцето-Шумен 07 юли 2010 - 09:18

тампончетата на тази щанга струват по 2лв ...аз от тях имах едно шибано пукане издавано от съотвената щанга все едно купето се усуква...след смяната шума изчезна....
Отговори

Ивчо снимка Ивчо 07 юли 2010 - 09:28

Съгласен съм с колегата paxo,че не кубатурата на двигателя определя каква щанга са сложили в завода.До сега на три вектри 1.6 съм сменял биалетки и 2 от тях бях с голямата щанга 22мм,а третата с малакта 18мм.Никаква закономерност и трите са 90'-91' GLS изпълнение.Относно разликата между двете във возията и стоенето на пътя не вярвам да е нещо,което може да се усети.Това си е мое мнение,особенно при астра като се има в предвид,че голяма част от малките коли изобщо нямат реакционна щанга.
Отговори

Vankoto снимка Vankoto 15 юли 2010 - 20:41

Закономерността е, че вероятно още в чужбина са сменяни преди да стъпи в България... Иначе малките са си с Ф18 мм, Големите мотори са с Ф22мм



Така да зададем и другия въпрос...

На Astra F GSi има втора допълнителна стабилизираща щанга на задния мост. На Vectra A GT също има втора допълнителна стабилизираща щанга на задния мост.

Въпросът ми е, дали някой знае дали щангите са еднакви?? Почти съм сигурен, че няма да имат разлика, но не искам да рискувам да купувам такава от Вектра Гт без да съм на 100% абсолютно сигурен.
Мнението беше редактирано от Vankoto: 15 юли 2010 - 20:46
Отговори

Бижо Бижев снимка Бижо Бижев 15 юли 2010 - 21:45

Още утре мога да ти кажа на 100%. И двата моста ги има при мен в сервиза :mhihi: Макар че още от сега съм на 95% сигурен че са еднакви :newsm05_41:
Опел залагат яко на унифицирането и при тях рядко има изненади :newsm05_41:
Отговори

hudson снимка hudson 15 юли 2010 - 21:50

Едно допълнение - задна стабилизираща щанга имат всички вектри А, не е само при GT.
Отговори

kpg87 снимка kpg87 15 юли 2010 - 23:34

 hudson, на 15 Jul 2010, 22:50, каза:

Едно допълнение - задна стабилизираща щанга имат всички вектри А, не е само при GT.

Интересно, аз мислех че окачванто е като при астра F!
Отговори

Vankoto снимка Vankoto 16 юли 2010 - 01:46

Разбрах откъде може да се сдобием със втората реактивна щанга за задния мост на Астра Ф. Щангата е еднаква при Кадет Е GSi, Астра F GSi и ... СААБ 900 около 1993-94 година и СААБ 9-3 модел от 1998 до 2002 година, които се оказват, че са на базата на Астра F. След 2002 г. СААБ 9-3 е на базата на Вектра. Всичко това е по информация от MIGWEB.CO.UK

Ето и снимка на предна реактивна щанга и Задната реактивна щанга от СААБ 900. Снимката е взета от E-Bay

Публикувано изображение


Мисля, че е доста полезна информацията понеже тези щанги са кът. То не, че такива СААБ-и под път и над път, но възможностите на търсене се разширяват...



А към колегата Бижо Бижев, много благодарско и по възможност сравнение и две-три снимки да се убедя :mhihi:
И аз по тази логика за унифицирането съм почти сигурен, че са еднакви, но пак почнаха да ме убеждават, че нямат нищо общо (като предните щанги ...и те нямаха :newsm05_41: )
Отговори

paxo снимка paxo 16 юли 2010 - 08:20

Допълнителна щанга на задния мост добре, но на мен ми се струва че на астра gsi и вектра има и разлика в конатрукцията на мостовете.
Нека които са запознати да кажат, че аз не съм си правил такива опити. :newsm05_41:
Мнението беше редактирано от paxo: 16 юли 2010 - 09:02
Отговори

lupo13 снимка lupo13 16 юли 2010 - 11:44

 Vankoto, на 15 Jul 2010, 21:41, каза:

Закономерността е, че вероятно още в чужбина са сменяни преди да стъпи в България... Иначе малките са си с Ф18 мм, Големите мотори са с Ф22мм


напротив колега ..... няма никаква закономерност зависи в завода какво са слагали и ти гарантирам че в чужбина това е последното нещо което хората мислят да сменяват по колата си,понеже първо че техните пътища не изискват някакво усилване на ходовата част и второ просто няма разлика с какво ще караш :newsm05_41:
Отговори

Jelev снимка Jelev 16 юли 2010 - 11:58

да бе, те в сервиза са слагали е така квато хванат 18 или 22мм няма значение :newsm05_41: малко налудничаво звучи немислите ли.. ? Логично е на малките двигатели - малки (18мм), на големите - големи (22мм).
А т'ва как вектра 1,6 е с щанга 22мм е съвсем друг въпрос :) и аз съм виждал всякъкви модификаций, ама т'ва не значи, че така са излизали от завода :mhihi:
Отговори

Vankoto снимка Vankoto 16 юли 2010 - 13:10

Колеги, стабилизиращата щанга за това се нарича и СТАБИЛИЗИРАЩА, защото намалява и обира усукването на ходовата част и предницата във завой, абсолютно нищо не играе в други случаи, няма значение дали пътя е осеян с дупки или е гладък като стъкло ... И мога да ви кажа, че в чужбина са доста по-откачени на тема модификации, особено с техните заплати не е чудно, че някой би си сменил реактивната щанга с по-дебела заради сигурността в завой, да не говорим, че повечето коли в БГ са удряни и са минали през 3-4-5 собственика и е вероятно да са сложени дебели щанги просто защото такава е имало по моргите...
Отговори

Бижо Бижев снимка Бижо Бижев 16 юли 2010 - 13:47

Колега, сега мерих и за еднакви :newsm05_41: Снимки ми е трудно да кача, че няма с какво да ги заснема в момента.

Щангите са от коли АСТРА Ф комби Ц18ХЕ- после 20ХЕ, Другата е от ВЕКТРА А Ц20НЕ изплънение GL (най оскубаната модификация) :newsm05_41:


П.С Искам да ти благодаря за темата и на теб. Като мерих мостовете се оказа че от вектрата ще ми пасне на астрата и така ще мина на дискове още по лесно :mhihi: Добре че покрай тази тема хванах да меря :newsm05_41:
Отговори

Vankoto снимка Vankoto 16 юли 2010 - 13:55

Той моста на GL, CD и GT e един и същ, те буквите са комплектовка на екстрите ... Е благодаря все пак за информацията, че имам на удобно една задна щанга от Вектра ГТ... А по принцип ако беше попитал, директно щях да ти кажа, че моста от Вектра заспива на Астра, това поне го знам :newsm05_41:
Отговори

lupo13 снимка lupo13 16 юли 2010 - 16:03

 Vankoto, на 16 Jul 2010, 14:10, каза:

Колеги, стабилизиращата щанга за това се нарича и СТАБИЛИЗИРАЩА, защото намалява и обира усукването на ходовата част и предницата във завой, абсолютно нищо не играе в други случаи, няма значение дали пътя е осеян с дупки или е гладък като стъкло ... И мога да ви кажа, че в чужбина са доста по-откачени на тема модификации, особено с техните заплати не е чудно, че някой би си сменил реактивната щанга с по-дебела заради сигурността в завой, да не говорим, че повечето коли в БГ са удряни и са минали през 3-4-5 собственика и е вероятно да са сложени дебели щанги просто защото такава е имало по моргите...

мисля че бъркаш за какво служи ст. щанга........ какво усукване ще има на колата в завой че да стабилизира ..... според теб не е ли да стабилизира положението на двата носача един спрямо друг затова и да се вързва винаги или за носача или за шенкела.... с две думи точно при неравности "работи" ст. щанга .... а и не случайно в ЕПЦ-то има "за лоши пътища " и "за нелоши пътища" :newsm05_41: .А пък аз все още не съм видял крива ст. щанга , освен ако от колата нищо не става.
Отговори

bili4652 снимка bili4652 16 юли 2010 - 17:13

Но може да се чупи тази ст.щанга, преди година аз счупех мойта по най - простия начин на завой когато влязох в дупка посред нощите. :newsm05_41: . Но може би му е дошло времето да се счупи незнам. Но когато беше счупена извесно време карах така и забелязах, че не стои добре на пътя при завой, тогава намерих същата като моийта старата ф18 и такова си сложих. А на вектра Б задната ст.щанга с кои модели е съвместим? До колкото си спомням когато им сменях тампоните видях че е по тунка от предната, задната е ф16.
Отговори

Ивчо снимка Ивчо 16 юли 2010 - 17:38

Както каза колегата lupo13 реактивната или още реакционната щанга служи точно на принципа не обратната реакция-когато нещо натиска носача нагоре към калника,тя го натиска наобратно и обратното.Функцията и най-ясно се обяснява като влизаш в завой,тя е нещотото което кара колата да не се накланя като кораб и двете колела да останат върху пътя.Рядкост е да се чупят се пак е еластичен елемент,но след 15-20години умората на матерялите си казва думата.Аз имам един въпрос или по точно молба-някой може ли да снима такъв мост с 2 щанги,че ми е интересно какво е захващането и разположението на двете щанги.
Мнението беше редактирано от Ивчо: 16 юли 2010 - 17:39
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg