Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Двигатели, горивни системи, съединители, ск.кутии

Astra 2002 Z16XE син дим при загрят двигател на високи обороти

bdoych снимка bdoych 12 декември 2011 - 20:12

Здравейте колеги,

Имам колата (Астра Z16XE 2002 комби) от половин месец и след смяна на комплекта ангренаж и смяна на маслото забелязах, че като достигне 85-90 градуса при потегляне на 1-2-3 скорост от ауспуха излиза доста син дим. Въобще на високи обороти си пуши селед като вече е загряла нормално. На студен двигател си е Ок.

Изчетох доста в този форум и на други места но нямам точна представа каква може да бъде причината.

Засекох разхода на гориво (градско и извънградско) и той си е супер - както го пише в книжката на колата. Двигателя работи тихо и равномерно, но за 1000 км. изхарчи 1л. масло,

Имате ли някаква идея за причината?
Отговори

mtk83 снимка mtk83 12 декември 2011 - 22:29

За да пуши толкова, освен да са заминали гумичките може и някой сегмент да си позапекъл. Аз го имам същия проблем, загрее ли малко повече и се почва голямото пушене
Отговори

bdoych снимка bdoych 13 декември 2011 - 09:43

 mtk83, на 12 декември 2011 - 22:29, каза:

За да пуши толкова, освен да са заминали гумичките може и някой сегмент да си позапекъл. Аз го имам същия проблем, загрее ли малко повече и се почва голямото пушене


Видях доста теми за такива проблеми на различни марки коли в интернет, например че ако на празен ход не пуши (както мойта) а само на високи обороти че са гумички, а ако пуши през цялото време вече е по зле. Имало разлика ако пушека е син, черен или бял. Не знам. Не мога да си обясня защо като загрее го прави това. Явно от температурата има разширение и гумичките омекват и пропускат. Какво друго се влияе от температурата и се разширява за да пропуска? Цилиндъра? Ако е сегмент няма ли да пропуска през цялото време? Гадая и се опитвам да стигна до истината защото не ми се иска ако реално не е толкова голям проблема някой да ми направи основен ремонт (и то не се знае колко качествен) а в действителност да е нещо по малко. Все пак това са много пари.

В книгата която имам за ремон на Опел (за моя модел) пише така:
до 0,6 л. на 1000 км. се приема.
Ако харчи повече масло причините може да са 4:
- гумички;
- стеблото на клапана (не знам дали точно така се казва);
- сегменти;
- проблем в смазочната система;

Днес ще я водя в поредния сервиз да видя какво ще ми кажат, но до тук ме отчаяха мненията на "компетентните" лица в сервизите:)
Мнението беше редактирано от bdoych: 13 декември 2011 - 12:35
Отговори

borochvoro снимка borochvoro 13 декември 2011 - 10:01

[url]http://www.opelclub....showtopic=89803[\url]
Отговори

bdoych снимка bdoych 13 декември 2011 - 12:05

 borochvoro, на 13 декември 2011 - 10:01, каза:



Благодаря за линка колега. Бях го чел и сега го прегледах пак целия и линковете в него но все още не съм сигурен че проблемът ми е същия въпреки че двигателя на колегата е същия и нямам обяснение още защо го прави само след като достигне работна температура 85-90 градуса.
Мнението беше редактирано от bdoych: 13 декември 2011 - 12:06
Отговори

bdoych снимка bdoych 13 декември 2011 - 22:51

След днешното ми посщение (организирано с връзки от познат) в един сервиз видях светлина в тунела:) Човекът който прегледа колата каза, че голяма част от проблема е в гумичките на клапаните и там още куп неща около клапаните трябвало да се сменят и нещо да се прави на главата и т.н (не разбирам всичко). Каза, че по тези симптоми няма нужда да се свалят бутала, да се сменят сегменти и други такива. Такива били в голяма степен проблемите на 16 клапановите коли.
Определиха ми цена за цялата услуга 500-600 лв. (Нямам представа много ли е, малко ли е за съответния ремонт).

Но все още при мен стои въпроса дали и това е верния път!?

Такъв голям контраст: едни майстори казват че може да се наложи да си търся едва ли не двигател на втора употреба че този си е заминал (а основния ремонт бил много скъп) а друг казва че можеш да минеш и с този сравнително лек вариан който описах!
Отговори

borochvoro снимка borochvoro 13 декември 2011 - 23:24

Аз бих шпроцедирал по следния начин-сменям гумичките без да свалям главата и ако продължи да гори тогава така и така ще свалям главата -сменям и сегменти понеже на свалена глава да извадиш буталото и да му смениш сегментите се отвиват само още два болта,а така ако майстора ти не е познал оставаш капо 5-600 лв и със същия проблем.
Отговори

ГостMuTeB_* 13 декември 2011 - 23:31

Според мен, е от гумичките на клапаните, виждал съм такива коли и точно това им беше проблема :)))
Отговори

bdoych снимка bdoych 13 декември 2011 - 23:58

 borochvoro, на 13 декември 2011 - 23:24, каза:

Аз бих шпроцедирал по следния начин-сменям гумичките без да свалям главата и ако продължи да гори тогава така и така ще свалям главата -сменям и сегменти понеже на свалена глава да извадиш буталото и да му смениш сегментите се отвиват само още два болта,а така ако майстора ти не е познал оставаш капо 5-600 лв и със същия проблем.



Ok. Благодаря, това е ценен съвет ще помисля
Отговори

bdoych снимка bdoych 20 декември 2011 - 15:42

Все още не съм решил какво да правя, но засякох отново разхода на масло 1,5л / 1000 км.

И още нещо стана: по време на движение на дълъг път ми светна и остана да си свети оранжавата лампа (check - с форма на двигател).
Прибрах се и четох из форума за самодиагностиката, направих я и открих че записаната грешка е P0400.

Отворих списъка с кодовете:

Р0400 Потока в системата за рециркулация на изпусканите газове е извън нормите
Р0401 Твърде нисък разход в системата за рециркулация на изпусканите газове
Р0402 Твърде висок разход в системата за рециркулация на изпусканите газове
Р0403 Неизправност в системата за рециркулация на изпусканите газове

Т.е. не е блокирал EGR клапана а само газовете преминаващи са извън нормите.
Предполагам че е свързано с този голям разход на масло.
Мнението беше редактирано от bdoych: 21 декември 2011 - 18:11
Отговори

bdoych снимка bdoych 20 декември 2011 - 21:03

Днес ходих в оторизиран сервиз на Опел, и те потвърдиха, че е проблем с EGR клапана - започнал е да запецва.
Но няма смисъл сега да се сменя, тъй като от маслото което влиза в горивната камера бързо ще се зацапа пак.

Сипах малко от добавките за уплътняване на пропуските на масло и спря да пуши.
Мисля да сваля ЕГР клапана да го почистя и да пробвам да го изолирам както са направили доста хора във форума.

Това е докато помисля кога, къде и кой да направи ремонта - естествено и да посъбера пари:).
Ще пиша после какво е отремонтирано и колко е излязло.
Мнението беше редактирано от bdoych: 21 декември 2011 - 18:19
Отговори

bdoych снимка bdoych 16 март 2012 - 23:03

Възможно ли е разхода на масло да се увеличи от запушен катализатор?

Ако имате време вижте първите 2 минути от този клип за ремонт на двигател:
Теория ДВС: Opel Astra (Ремонт Двигателя 1.6 Z16XEP)
Мнението беше редактирано от bdoych: 16 март 2012 - 23:05
Отговори

IvailoM снимка IvailoM 16 март 2012 - 23:20

Сегменти и ревизия на главата. Колкото повече отлагаш, толкова по-зле ще става положението. Ако имаш пари и искаш да си караш колата я направи. Ако ли не продължавай с форумното гадаене :)
Отговори

vis снимка vis 18 март 2012 - 12:53

 borochvoro, на 13 декември 2011 - 23:24, каза:

Аз бих шпроцедирал по следния начин-сменям гумичките без да свалям главата и ако продължи да гори тогава така и така ще свалям главата -сменям и сегменти понеже на свалена глава да извадиш буталото и да му смениш сегментите се отвиват само още два болта,а така ако майстора ти не е познал оставаш капо 5-600 лв и със същия проблем.

Аз вече съм на мнение, че смяната на гумички без да се сваля главата е рискована манипулация. Освен това, дори да се сменят успешно без да се изкриви нищо и без да паднат гумичките след това, ако има проблеми в цилиндъра, увеличената компресия след смяна на гумичките ще доведе до увеличение на разхода на масло. Така че, ако ще се прави, да се прави както трябва. Буталата наистина се вадят за 20 минути при свалена глава. И при положение, че основната работа-сваляне на главата е свършена, добре е нещата да се доведат до край, а именно - да се извадят буталата и да се види състоянието на сегментите.
Мнението беше редактирано от vis: 19 март 2012 - 11:49
Отговори

bdoych снимка bdoych 29 март 2012 - 22:42

 vis, на 18 март 2012 - 12:53, каза:

Аз вече съм на мнение, че смяната на гумички без да се сваля главата е рискована манипулация. Освен това, дори да се сменят успешно без да се изкриви нищо и без да паднат гумичките след това, ако има проблеми в цилиндъра, увеличената компресия след смяна на гумичките ще доведе до увеличение на разхода на масло. Така че, ако ще се прави, да се прави както трябва. Буталата наистина се вадят за 20 минути при свалена глава. И при положение, че основната работа-сваляне на главата е свършена, добре е нещата да се доведат до край, а именно - да се извадят буталата и да се види състоянието на сегментите.


И аз съм на това мнение и това казвам на моя механик вече 2-ри път, тъй като се отваря главата да се проверят и сегментите - той казва че няма нужда!
Отговори

kalkki снимка kalkki 01 април 2012 - 16:46

 bdoych, на 29 март 2012 - 22:42, каза:

И аз съм на това мнение и това казвам на моя механик вече 2-ри път, тъй като се отваря главата да се проверят и сегментите - той казва че няма нужда!

Но мисля че ще сбърка твоя майстор, ако не свали буталата. Значи мога да те посъветвам да погледнеш свещите преди да сте разглобили двигатела и по свещите може да се познае еднакъв ли е разхода на масло във сичките цилиндри. Тези свещи с най ного керемиден нагар , цилиндрите им горят масло. Но ми се струва че може да имаш проблем и с износени бутала в каналчетата за сегментите. От там също има голям разход на масло. За мен си го разгроби двегатела и направи всичко както трябва за да не съжаляваш после и пак да се налага отварянето му. Успех с ремонта и чакам да споделиш какъв е бил проблема.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg