Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Дизелови двигатели

тотална загуба на мощност

doktora снимка doktora 23 юни 2009 - 17:17

вече 5 години
карам вектра b 1.7тди исузу мотора но от известно време
усещам тотална загуба на мощност,баири които сам ги качвал с 120км сега се мъча с 80 км
сменях филтри
но промяна никаква
да колицата е на 300 000км
но такава осезаема загуба на мощност и то изжеднъж?
та колеги
как мога да събудя...(звяра)
Отговори

Onlyshits снимка Onlyshits 23 юни 2009 - 17:20

турбото как е ?
Отговори

Ka4o_pi4a снимка Ka4o_pi4a 23 юни 2009 - 17:40

Лампи светят ли ? Усеща ли се турбото или не ? В определени обороти ли го прави ? Не си дал достатъчно информация за да ти помогнем. Прегледа ли вакумчетата по мотора - по принцип правят номера.
Отговори

doktora снимка doktora 23 юни 2009 - 21:10

ами то по мотора няма много електроника
лампи не светят никакви,
турбото мисля че шуми повече,
мисля си да премахна катализатора
възможно ли е задръстен катализатор да е причината за
тоталната липса на мощност
или ....колеги
просто не искам да сменям колата
много сам доволен от нея засега
Отговори

IvanGrigorov снимка IvanGrigorov 23 юни 2009 - 22:16

Дебитомер има ли? Ако има вади буксата карай и казвай.
Кажи още подробности зада може да помогнем до тук всички казваме реални причини.
Отговори

Shades снимка Shades 23 юни 2009 - 22:30

Ако има катализатор, много вероятно е да е задръстен, ако не е сменян досега. Възможно е и оттам да се появят шумове при работата на турбото, тъй като той прави "тапа" на изгорелите газове. Отделно турбината в какво състояние е? Луфтове има ли? Течове на масло от нея?

И една тъпа идея за накрая - да не ти приплъзва съединителя по баирите?
Отговори

илчо снимка илчо 24 юни 2009 - 05:42

Колега, моята (X17DTL) беше същата работа,но след като се разделихме с катализатора,нещата се оправиха.Обаче, както казваш рязко да загуби тяга....може да са доста неща,като най първото е гориво,аз поне го изпитах в една гадна ситуация, но е най лесно да провериш дали е това проблема...Друго,ако не ти гори прекалено много масло, повече от0,5л. /1000км., не е от износен мотор,а и турбото би трябвало да е наред.Предполагам зимата не е имало проблем с паленето...
Отговори

Ka4o_pi4a снимка Ka4o_pi4a 24 юни 2009 - 16:39

А аз си мисля, че щом турбото шуми повече май имаш спукан маркуч на турбо пътя и от там турбината неможе да надуе и да шуми от там където изпуска налягане. Проверявай всяко предложение което получаваш от колегите за да намериш проблема, иначе няма да се оправи без сервиз !
Отговори

red_gendo снимка red_gendo 24 юни 2009 - 17:15

Загрявя ли - вдига ли доста висока температура ?
Отговори

doktora снимка doktora 26 юни 2009 - 17:51

благодаря за съветите колеги,
колата не загрява,харча на масло е в рамките,зимата е кибрит
мисля че май имам спукан маркуч по турбото,
а и тъкмо когато се включва турбото усещам буботене под колата
тва признак за задръстен катализатор ли е?
Отговори

Ka4o_pi4a снимка Ka4o_pi4a 26 юни 2009 - 18:02

Възможно е да е от катализатора - аз незнам защо ги държите тея гадусти по колите си ?! Аз съм ги разкарал от мойте коли и съм си супер доволен. Даже за катализатора на вектрата ми дадоха и 100 лв. в София. Като го махнеш на негово място слагаш едно гърненце дето му викат резонаторно или нещо такова (30-40 лв. струва). Не се повишава шума, не пуши повече, а разликата във ускорението е положителна ! Когато откриеш проблема сподели с нас.
Отговори

doktora снимка doktora 30 юни 2009 - 17:18

е вървяла бе,
колеги оказа се че имам спукан маркуч по турбото,
и след като го замених с друг сега си върви колицата,
благодаря ви за съветите
Отговори

Ka4o_pi4a снимка Ka4o_pi4a 30 юни 2009 - 18:18

Радвам се, че си оправил проблема :doh:
Отговори

hatchetman снимка hatchetman 03 юли 2009 - 12:12

И при моето Сузи започна да бучи, да "поема" при по-високи обороти и да издъхва из баира. Турбината има около 3 мм луфт (нямам представа това много ли е:(((и ми гори масло (почти ново, ФУКС HD Universal - пригодено за турбодвигатели). Половин литър долях за 1000 км. Иначе двигателят работи почти равномерно и не тресе с повече от 5-6 мм амплитуда (след смяна на дюза намали осезаемо кючека, от който се оплаквах). Съвсем леко доловимо мени обороти:( Колеги, какво ще ме посъветвате, да изолирам ли временно турбото (докато си купя "ново") и това изолиране би ли имало лоши последици върху двигателя? Разхода ми е нормален - 12 - 13 литра за 260 км, 50 от които в София, в най-пиковия час.

П.С. - колата е без катализатор
Мнението беше редактирано от hatchetman: 03 юли 2009 - 12:15
Отговори

w0r7h снимка w0r7h 03 юли 2009 - 15:38

Нз какво да посъветвам ама на майстори мн мн данесе доверява6,фани извади литература за двигателя проучи кое за какво е исия прави сам,както аз правя с мойта и нямам проблеми вече 2ра година
Отговори

Ka4o_pi4a снимка Ka4o_pi4a 04 юли 2009 - 11:41

 hatchetman, на 03 Jul 2009, 01:12 PM, каза:

И при моето Сузи започна да бучи, да "поема" при по-високи обороти и да издъхва из баира. Турбината има около 3 мм луфт (нямам представа това много ли е:(((и ми гори масло (почти ново, ФУКС HD Universal - пригодено за турбодвигатели). Половин литър долях за 1000 км. Иначе двигателят работи почти равномерно и не тресе с повече от 5-6 мм амплитуда (след смяна на дюза намали осезаемо кючека, от който се оплаквах). Съвсем леко доловимо мени обороти:( Колеги, какво ще ме посъветвате, да изолирам ли временно турбото (докато си купя "ново") и това изолиране би ли имало лоши последици върху двигателя? Разхода ми е нормален - 12 - 13 литра за 260 км, 50 от които в София, в най-пиковия час.

П.С. - колата е без катализатор


3 мм луфт на вала на турбокомпресора е много - луф не трябва да има. Но има и друг момент - ако все пак маслото го гори турбото ще става доста по-бързо от 1000 км, ще пуши и т.н. С каъв вискозитет е маслото ? Само не ми казвай, че е 10В40 полусинтетика....
Отговори

hatchetman снимка hatchetman 06 юли 2009 - 18:30

Значи, колеги, проблемът се появи от 1-2 седмици насам. Може и преди да го е имало, но сега е по-осезаем. На 4-та ми поемаше при 60 км/ч, а на 5-а поемаше при 75 км/ч. Сега при тези скорости като включа съответните предавки, мотора бучи и набира много бавно. Преди си поемаше и звукът си беше тихичък - направо си пееше. Освен това забелязах, че "дръпването" от турбото се проявява при около 2300 об/мин и глухото бучене изчезва, за да отстъпи място на спортния звук на турбоускорението. Вчера сипах добавка за чистене на парафините от нафтата, изолирах горивния филтър и се оказа, че нищо не се е оказало:((( Никаква промяна. Въздушният филтър още не е за смяна.
Днес навъртях 275 км, от които 40 - в София и ми даде разход около 5/100 при стабилно "газене" със 120-130 на магистралата. Забравих да спомена, че след "дръпването: при 2300 оборота, колата си набира съвсем прилично и си върви "на оса".Тази сутрин, преди пътуването пуснах малко повече нафта (1/4 оборот от болтчето на помпата), регулирах оборотите естествено, НО почти не усетих разлика.

Относно пушенето, ако колата е на място, дори да е вдигнала 95 градуса, като я изрежеш, изкарва яко сив дим, НО ако съм минал 20 км извънградско, спра и я изрежа, изкарва само мараня и малко черно...

Много ми гореше от предишното масло - суперпомия 10/40 на Лукойл, а от сегашното ФУКС HD Universal (15/40, пригодено за машини с турбо) гори доста по-малко.

И още нещо, което може да е от значение: преди горивния филтър имам една прозрачна цедчица. Забелязах, че в нея се е утаила дооста чернилка. Замени цедчицата с чисто нова такава, но за 20-30 км и в тази цедчица се промъкна чернилка. Не знам дали това е от значение и дали е възможно да се е запушил маркучът, по който идва нафтата от резервоара.

Също така не знам как би се държал двигателя, ако се е прецакала нафовата помпа - не усещам никаква ралика на тихи обороти (празен ход)

За тези неща се сещам засега, ако се сетя още нещо, ще пиша

Поздрави от мен
Отговори

Ka4o_pi4a снимка Ka4o_pi4a 07 юли 2009 - 15:18

Аз пък съм чул, че не трябва на всяка смяна на масло да сипваш различно. Колега сипвай си 15В40 примерно AC Delco или Q8. Немога да разбера какви са тия масла дето ги продават по Враца... За бученето, може да е от сцепен маркуч, също така си провери да няма дупки в генерацията. Защо не си продухаш маркучите за горивото, ако се съмняваш в тях ? А за чернилката...ами то в БГ хубава нафта няма така че.... Ако помпата е прецакана, не само че няма да върви, но ще придръпва, ще гасне, няма да може да пали и т.н. Ако преди е поемала, а сега не може да е от кофти нафта, от тия боклуци дето сипваш в системата, може от горещината да е. Компресия скоро мерил ли си ?
Отговори

hatchetman снимка hatchetman 07 юли 2009 - 19:30

 Ka4o_pi4a, на 07 Jul 2009, 04:18 PM, каза:

Аз пък съм чул, че не трябва на всяка смяна на масло да сипваш различно. Колега сипвай си 15В40 примерно AC Delco или Q8. Немога да разбера какви са тия масла дето ги продават по Враца... За бученето, може да е от сцепен маркуч, също така си провери да няма дупки в генерацията. Защо не си продухаш маркучите за горивото, ако се съмняваш в тях ? А за чернилката...ами то в БГ хубава нафта няма така че.... Ако помпата е прецакана, не само че няма да върви, но ще придръпва, ще гасне, няма да може да пали и т.н. Ако преди е поемала, а сега не може да е от кофти нафта, от тия боклуци дето сипваш в системата, може от горещината да е. Компресия скоро мерил ли си ?


Значи, масло "Фукс" съм сипвал и преди, също от АУТО ПЛЮС и съм много доволен. Благодаря ти за идеите, ще прегледам маркучите от турбото до колекторите (в един от тях се съмнявам, че беше доста омаслен), и ще продухам маркучите на нафтата с компресора. После ше обадя хавата.

Чудя се, вузможно ли е да съм "духнал" гарнитура, та така загуби мощност??? Но пък не ми смесва маслото с антифриза :mhihi:
Отговори

Ka4o_pi4a снимка Ka4o_pi4a 07 юли 2009 - 20:57

Провери си тези неща, но щом бучи най-вероятно е нещо по турбо пътищата... изпитал съм го няколко пъти с мойте проекти !
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg