Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Двигатели, горивни системи, съединители, ск.кутии

Z22SE - спукана глава

jazy снимка jazy 25 март 2012 - 00:44

Здравейте,

След една година и 18хил. км радост и мен ме споходи мъката...
По-конкретно - спукана глава. Opel Zafira, двигател Z22SE
Започна да излиза антифриз през една от свещите - последната, броейки от веригата.
След проверка на главата в ТУ Варна, бе констатирано че е пукната.

Рових доста из z22se.co.uk, останах с впечатление че главата е слабо място на този двигател.
Буквално не знам какво да правя, понеже една година търсих зафи с такъв мотор и весена от Швейцария.
Колата е в много добро състояние, където и да е била за смяна на консумативи или проверки - всички казват че е много запазена. Аз също си я пазя. Не е прегрявана, поне при мен. Работеше отлично, до момента на аварията.
Сега търся глава, имам едно предложение за 600лв, НО...
Ако това е "болест" на този мотор, колкото и да не ми се иска, ще трябва да я продам. А аз, наистина НЕ ИСКАМ.
Моля, ако някой има поглед или инфо по проблема да сподели. Предварително благодаря.
Ако някой знае някъде да се продава такава глава, би ми било полезно.

Поздрави.
Отговори

Globe снимка Globe 25 март 2012 - 07:41

няма да се плашиш това може да е болка на този мотор ,но това не означава че всеки 2-ри или 3-ти пука глава.. взимай 2-ра употреба сглобявай и карай смело :)
Отговори

vectrafenn снимка vectrafenn 25 март 2012 - 07:49

Колега не мисля, че това е слабото място на този мотор. По-често съм срещал Z22se със скъсани вериги отколкото със спукана глава. Според мен си я оправи и си я карай спокойно :) На колко км е?
Отговори

jazy снимка jazy 25 март 2012 - 07:59

Колата я взех на 109 000км, с пъна сервизна история. В представителство на опел където я гледаха, казаха че изглеждат реални. Ако това е така, в момента е на 127 500км.
Сменил съм обтегача на веригата с оригинален. Самата верига е инспектирана и няма ядове. Просто се влюбих в този мотор...
Мнението беше редактирано от jazy: 25 март 2012 - 08:04
Отговори

Globe снимка Globe 25 март 2012 - 08:08

е как така само обтегача :) като ги сменяш сменяш комплект с веригата.. слагай 1 тиква и карай смело .
Мнението беше редактирано от Globe: 25 март 2012 - 08:08
Отговори

s7ifl3r снимка s7ifl3r 25 март 2012 - 09:18

Аз за първи път чувам Z22SE да пука глава, а 2 броя минаха през мен и са карани както си трябва. Слабото място на тия мотори са веригите, семерингите колянов вал и сегментите, но всяко едно от тия неща оправи ли се един път нямаш ядове(тия проблеми основно се отнасят за моделите преди юни 2002).
Цената за главата, която са ти дали най-вероятно е за оборудвана такава и тогава цената е добра, но според мен ти едва ли имаш нужда от оборудвана. По спомен като търсех глава за експерименти необорудваните вървяха около 300лв.
Успех!
Отговори

jazy снимка jazy 25 март 2012 - 15:17

Да, става въпрос за оборудвана глава. В сервиза изразиха мнение, че не е добра идея да се местят валове работили в една глава в друга работила.
За сегментите се чудя даи да ги пипам. С полусинтетика "мобил" 10W/40 разхода на масло беше под 500мл. на 8 000км, по скоро 200-400мл. С пълна синтетика GM Dexos 5W/30, разхода бе 2л за 7-8000км. Като цяо разход на масло има само при обороти по големи от 3000.
Иначе колата има доста ряз, особенно след 4-5000 оборота - няколко пъти съм и стъпвал на врата, но ката цяло я карам доста "леко". Веднъж я пробвах с 4 човека й багаж - 200км/h ги мина с лекота и не посмях да настъпя повече. Това го казвам като вторично впечатление от двигателя, компресия не е мерена. Затова се чудя за сегментите... Колата е 2003г, мисля че второто полугодие, но първата И регистрация е март 2004г.
Мнението беше редактирано от jazy: 25 март 2012 - 15:29
Отговори

Globe снимка Globe 25 март 2012 - 15:44

да не би валовете да се разсърдят че се местят ^^ я по-добре смени майсторите да не правят експерименти с тоя мотор ,че като те слушам може и да не го зацепят после :) ,ако имаш още някой лев сега е момента да извадиш буталата и да сложиш 1 нови сегменти..,защото после трябва да правиш всичко пак.. и имай 1 наум тая верига.. виж дали тоя новия обтегач (банан) не е изяден.. щото то на веригата няма кво да и стане.. тя просто се разтегля.. обтегача обира.. докато в 1 момент изяжда обтегача и тя пак е по-хлабава.. не знам защо си сменил обтегача предния път.. ,но се сменя и веригата т.е 2-те..
Отговори

jazy снимка jazy 25 март 2012 - 20:38

Обтегача блокира в междинно положение, та затова го смених. Нямаше нищо изядено. Приблизителна цена за качествени сегменти, ако някой знае, ще ми е от полза да се ориентирам.
Благодаря на всичко за включването, бях се отчаял леко... :biggrin:
Мнението беше редактирано от jazy: 25 март 2012 - 20:49
Отговори

Globe снимка Globe 25 март 2012 - 21:56

няма да се отчайваш.. няма нищо страшно.. сегментите няма да са ти повече от 100-120 лева .. по-скоро виж като свалите картера дали да не смениш и биелните лагери така и така се вадят буталата.. те са към 100-тина лева също ,но е относително може да се сменят може и да не.. зависи колко сигурен искаш да си след това и колко е важно е за теб
Отговори

s7ifl3r снимка s7ifl3r 25 март 2012 - 21:59

Тотален ребилд на тоя мотор с вериги, сегменти и всичко от до излизаше към 1000лв само частите. Сегменти гледах на Колбеншмид , цената им беше около 100 и няколко лева. При този разход на масло, а и така и така сте отворили мотора ти препоръчвам да ги смениш.
И горещо ти препоръчвам тоя мотор да си го караш предимно с пълна синтетика заради разпръсквача на веригата, че стават иначе едни фалове...
Мнението беше редактирано от s7ifl3r: 25 март 2012 - 22:01
Отговори

jazy снимка jazy 26 март 2012 - 06:26

Още веднъж благодаря за помощта. Относно обтегача - новия който сложих не се натяга от маслено налягане, а само от пружината.
Тук има инфо за разликите. Аз самия бях в голямо лутане и филми, поради видимите разлики в сваления от колата и доставения от завода в Рюселхайм обтегач. Накрая намерих нотификация, в която производителя указва, че поради честите дефекти на обтегача на Z22SE, той вече не се предлага и следва да се заменя с такъв от Z22NET. В нотификацията са описани симптомите, какво да се прави, с какви парт-номерата е необходимата част. Обтегача който Каргоекспрес ми доставиха, съответстваше 100% по номерА на това описание.
Отговори

jazy снимка jazy 26 март 2012 - 14:06

Благодаряение на колегата vankis имаме глава претендент на Варненска територия. Разбрах се с продавача за 400лв, оборудвана, ако стане (че е от Шевролет Малибу) и ако е читава (хидравличен тест). Още веднъж благодаря на колега, който видя обявата в друг форум и ми я препрати.

Главата е в много добро състояние, но без място за EGR клапан.
Мисля да емулирам ЕГР-а с това. Обаче се притеснявам от грешки относно сместа - дефакто компютъра ще очаква промяна в показателите на ламбда сондите, а такава няма да има.
Мнението беше редактирано от jazy: 26 март 2012 - 17:58
Отговори

s7ifl3r снимка s7ifl3r 26 март 2012 - 18:07

 jazy, на 26 март 2012 - 14:06, каза:

Благодаряение на колегата vankis имаме глава претендент на Варненска територия. Разбрах се с продавача за 400лв, оборудвана, ако стане (че е от Шевролет Малибу) и ако е читава (хидравличен тест). Още веднъж благодаря на колега, който видя обявата в друг форум и ми я препрати.

Главата е в много добро състояние, но без място за EGR клапан.
Мисля да емулирам ЕГР-а с това. Обаче се притеснявам от грешки относно сместа - дефакто компютъра ще очаква промяна в показателите на ламбда сондите, а такава няма да има.

ЕГР-а хич да не те притеснява! Просто го слагаш някъде отстрани да си цъка и си в джаза... Другият вариант е лъгалка, но тя рано или късно се прецаква. Та както казах, просто го завърташ настрани да може да се движи свободно в празното пространство и си ти, аз преди по този начин го изолирах моят. Главата щом е от американец нямаш ядове, там мотора се води L61 или L42(не помня к'ва беше точно разликата м/у двата кода, но са 2.2 екотек 100%). Аз някъде май имах и снимки как съм го излолирал и му бях махнал всички тръби на ЕГР-а.
Мнението беше редактирано от s7ifl3r: 26 март 2012 - 18:08
Отговори

jazy снимка jazy 26 март 2012 - 18:11

И след като го изолира, не си имал никакви ядове? На предната ми кола и аз го бях "затапил", но тя беше с една сонда, тук са две. Сложа ли тази глава - няма връщане...
Отговори

s7ifl3r снимка s7ifl3r 26 март 2012 - 18:13

 jazy, на 26 март 2012 - 18:11, каза:

И след като го изолира, не си имал никакви ядове? На предната ми кола и аз го бях "затапил", но тя беше с една сонда, тук са две. Сложа ли тази глава - няма връщане...

Няма грешки, може да си спокоен. На лично ще ти изпратя линк да видиш какви модове бях правил по моя кош. Накратко - премахнат ЕГР, генерация със спортен катализатор(премахнах предкатализатора и катализатора), дросели, ала бала и т.н.
Отговори

jazy снимка jazy 26 март 2012 - 18:21

Много благодаря за помощта. Утре или в други ден ще закарам главата на тест. Ако е ок, ще я вземам.
Отговори

jazy снимка jazy 04 април 2012 - 21:23

Колата е отремонтирана. Няма грижи с ЕГР. Благодаря на всички, които помогнаха:)
Отговори

s7ifl3r снимка s7ifl3r 16 май 2012 - 20:29

 jazy, на 04 април 2012 - 21:23, каза:

Колата е отремонтирана. Няма грижи с ЕГР. Благодаря на всички, които помогнаха:)

Радвам се, че всичко стана!
Отговори

Bogomil1 снимка Bogomil1 04 юни 2012 - 23:27

Здравейте момчета нов съм и аз наскоро си купих Бертоне 2.2 04-2001 година на 173 000 но не знам дали са реални.. Та както и да е първият ми въпрос е какво масло да му налея? 2ят свети тракшън и АБС на диагностиката излиза задно дясно и пича ми казва че дачкика е вътре в самата главина (то е лагер-главина и си е цифра а ме кара да я сменям дали е възможно това) ? И другото мога ли по някакъв начин да го предотвратя този проблем с веригата? БЛАГОДАРЯ ПРЕДВАРИТЕЛНО!!!
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg