Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Дизелови двигатели

Малко помощ за вакум системата на Astra G 2,0 DTH!

Nikola_At снимка Nikola_At 27 ноември 2017 - 11:53

Здравейте. Като цяло предисторията е следната: Карам колата от 2014 насам, чека започна да свети от време на време, но след подаване на повече газ и минаване на 2000 оборота, грешката се изчистваше и така около 2 години (моля не ми се карайте). Миналата година отидох на диагностика, защото чека започна да се включва много по често и грешката се изчистваше само след изгасяне на колата. На диагностиката излезе грешка в ЕГР, майстора започна да замерва вакумите, погледнахме и ЕГР-а и накрая се оказа че вакуум-помпата не прави налягането което трябва. Купих вакум помпа втора ръка от форума, но и тя изкара само това лято и започна да влиза в авариен режим отново и за постоянно миналият месец (октомври 2017). Принудих се и си събрах парички и си поръчах чисто нова вакуум-помпа ЛУК (цената не е за слаби сърца :naughtynono: ), която поставих тази събота (25.11.2017), оставих колата да загрее както си трябва и после яко ръчка и "еврика" грешката я нямаше, нямаше влизане в авариен режим, колата вървеше коренно различно от преди и така до днес сутринта :sad-smiley-046: . Тръгвам да карам малкия на училище и чека пак светна, при малко по рязко натискане на газта и грешката се изчиства! Та: вакуум-помпата е чисто нова и не е от нея(100%); ЕГР-а работи, всеки месец го свалям за чистене и го пробвам и мембраните му са здрави и работи; всички вакуум маркучета до 3-те соленоида съм ги продухал по време на смяната на старата с новата вакуум-помпа, имаха малко масълце вътре (но това е нормално след като старата помпа беше заминала).
Къде да търся проблема? Има ли вариант от влезнало масло в някой от соленоидите да правят проблем, гледах темата за соленоидите и ако трябва ще пробвам да ги сваля да ги почистя или направо да ги сменям с нови(или втора ръка). Обмислям вариант за подмяна на всички вакуумни маркучи до 3-те соленоида, стига да има в магазина, питах и за соленоидите и не можаха да намерят нищо в магазина. Как да ги търся тези соленоиди (точно наименование? или номер на самия соленоид)?
Благодаря предварително на отговорилите!
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 27 ноември 2017 - 13:05

Сега тоя ЕГР вакуумен ли е? Пробвай да размениш соленоида на вихровите с тоя за турбото и тоя за ЕГР един по един и виж дали ще се промени поведението на колата. Соленоидите могат да се почистят. Става с обезмаслител за спирачки. Пръскаш през всички входове и изходи и оставаш да изсъхне. Провери всички вакуум маркучета за скъсвания.
Отговори

Nikola_At снимка Nikola_At 27 ноември 2017 - 13:59

 Ne6to Smisleno, на 27 ноември 2017 - 13:05, каза:

Сега тоя ЕГР вакуумен ли е? Пробвай да размениш соленоида на вихровите с тоя за турбото и тоя за ЕГР един по един и виж дали ще се промени поведението на колата. Соленоидите могат да се почистят. Става с обезмаслител за спирачки. Пръскаш през всички входове и изходи и оставаш да изсъхне. Провери всички вакуум маркучета за скъсвания.


Да, ЕГР е вакуумен! Ще пробвам всичко което ми каза, само да спре да вали тук в Стара Загора. Одеве я карах и в по лежерно шофиране пак се включи, след това излязох на околовръстното и я настъпих яко, като изреждах всички предавки и като тръгването стана от място, колата си върви екстра и чека повече не светна, ще видя после как е като отивам да прибера малкия от училище. Благодаря.
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 27 ноември 2017 - 14:13

 Megane`Coach, на 27 ноември 2017 - 13:59, каза:

Да, ЕГР е вакуумен! Ще пробвам всичко което ми каза, само да спре да вали тук в Стара Загора. Одеве я карах и в по лежерно шофиране пак се включи, след това излязох на околовръстното и я настъпих яко, като изреждах всички предавки и като тръгването стана от място, колата си върви екстра и чека повече не светна, ще видя после как е като отивам да прибера малкия от училище. Благодаря.


Вариантите са два - или има пропуск по маркучите или някой от 3-те соленоида не работи като хората, като аз залагам на второто. Като има масло влезнало в соленоидите, почва да прави тоя номер. Студена забива, а като стопли маслото почват да работят.
Отговори

Nikola_At снимка Nikola_At 27 ноември 2017 - 14:30

 Ne6to Smisleno, на 27 ноември 2017 - 14:13, каза:

Вариантите са два - или има пропуск по маркучите или някой от 3-те соленоида не работи като хората, като аз залагам на второто. Като има масло влезнало в соленоидите, почва да прави тоя номер. Студена забива, а като стопли маслото почват да работят.


Като правих диагностиката, майсторът замери всички вакуми и каза тогава че пробив няма по маркучите, единствено вакуум-помпата правеше налягане нещо около 0,3 бара и човекът ми каза че това не е нормално, и така си беше, като свалих старата помпа и всичко беше омазано с масло, преди да сложа новата помпа, откачих маркучите и надух с уста и излезе доста гняс, но ги почистих тях и знам че са чисти. Колега, като напръскам соленоидите тази мрасотия от къде ще излезе (има ли от къде да излезе?), а обезмаслителя за спирачки ми говориш за едни флакони за почистване на дискове, спирачни апарати и т.н., последно ползвах такъв (ако става въпрос за същия) като си сменях предни и задни дискове и накладки и чистеше много добре и изсъхва моментално.
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 27 ноември 2017 - 14:42

Обезмаслителя е този. И си могъл да си запазиш помпата и да си преработиш леко системата... А на парите за помпата да им намериш по- смислено място. Сега остава да си измиеш по вече споменатия начин всички клапанчета и да си провериш всички маркучета и връзки по вакуумите. И от мен да знаеш- като видиш -0.3 след соленоида значи нещо в участъка пропуска. Остава да намериш какво е то. Но в твоя случай най- добре е да измиеш всичко и да си провериш много щателно маркучетата и особено гумените връзки.
П.с. Намира ми се работещ соленоид, остана ми от вектрата.
Мнението беше редактирано от tisho.74: 27 ноември 2017 - 14:43
Отговори

Nikola_At снимка Nikola_At 27 ноември 2017 - 14:53

 tisho.74, на 27 ноември 2017 - 14:42, каза:

Обезмаслителя е този. И си могъл да си запазиш помпата и да си преработиш леко системата... А на парите за помпата да им намериш по- смислено място. Сега остава да си измиеш по вече споменатия начин всички клапанчета и да си провериш всички маркучета и връзки по вакуумите. И от мен да знаеш- като видиш -0.3 след соленоида значи нещо в участъка пропуска. Остава да намериш какво е то. Но в твоя случай най- добре е да измиеш всичко и да си провериш много щателно маркучетата и особено гумените връзки.
П.с. Намира ми се работещ соленоид, остана ми от вектрата.


Знам че можех да я преработя системата, НО не съм фен на преработките а предпочитам да си е както от завода!!! А 0,3 показваше на старата вакуум-помпа като я мериха на диагностиката, всичко друго беше ОК!!! Тези гумени уплътнения с какви може да се сменят и от къде? Благодаря.
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 27 ноември 2017 - 15:21

 Megane`Coach, на 27 ноември 2017 - 14:53, каза:

Знам че можех да я преработя системата, НО не съм фен на преработките а предпочитам да си е както от завода!!! А 0,3 показваше на старата вакуум-помпа като я мериха на диагностиката, всичко друго беше ОК!!! Тези гумени уплътнения с какви може да се сменят и от къде? Благодаря.


Проверил ли си дали мембраната на клапана на вихровите е здрава? Проверява се по същия начин като ЕГР-а.
Отговори

Стаевски снимка Стаевски 27 ноември 2017 - 15:45

 Megane`Coach, на 27 ноември 2017 - 14:30, каза:

като свалих старата помпа и всичко беше омазано с масло, преди да сложа новата помпа, откачих маркучите и надух с уста и излезе доста гняс, но ги почистих тях и знам че са чисти. Колега, като напръскам соленоидите тази мрасотия от къде ще излезе (има ли от къде да излезе?)

На прав път си... По-добре е да ги разглобиш, ама след като ги изчистиш с флаконите... и виж колко чернилка е останала вътре зад тарелката, дето отваря към атмосфера.
Надявам се нямаш затапено маркуче към атмосфера на някой клапан, щото и такова чудо съм виждал...
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 27 ноември 2017 - 19:38

За нови клапани пусни търсачката- във форума има качен каталог на Пиербург и можеш да си извадиш номер и да търсиш и по него при вносител. Преди време случайно попаднах на него в сайта им и беше качен за удобство.
Мнението беше редактирано от tisho.74: 27 ноември 2017 - 19:42
Отговори

Стаевски снимка Стаевски 27 ноември 2017 - 23:00

Колеги, аз пак да кажа.... Може ли това да се получава от сервото на спирачките, маркуча към него? След смяната на вакуум помпата колата май не е закачана на диагностика. А и това чистене на ЕГР-а всеки месец?? Толкова ли бързо се зацапва?э С новата помпа автора не пише колко е налягането... Ръчкал е колата след смяната на помпата, ама той ЕГР-а нали "се проявява" в ниските обороти...та с ръчкане няма да се провокира чека! По моему може да се запушат изходите на клапаните на вихровите клапи и на турбото / до 2000 об/мин!!! И да се провокира ЕГР-а в ниските обороти, щото май май от него ще да е. На дали автора ще се съгласи на премахването му... А и не пише грешката каква е? Само 1540 ли е?
Отговори

Nikola_At снимка Nikola_At 28 ноември 2017 - 08:32

 Стаевски, на 27 ноември 2017 - 23:00, каза:

Колеги, аз пак да кажа.... Може ли това да се получава от сервото на спирачките, маркуча към него? След смяната на вакуум помпата колата май не е закачана на диагностика. А и това чистене на ЕГР-а всеки месец?? Толкова ли бързо се зацапва?э С новата помпа автора не пише колко е налягането... Ръчкал е колата след смяната на помпата, ама той ЕГР-а нали "се проявява" в ниските обороти...та с ръчкане няма да се провокира чека! По моему може да се запушат изходите на клапаните на вихровите клапи и на турбото / до 2000 об/мин!!! И да се провокира ЕГР-а в ниските обороти, щото май май от него ще да е. На дали автора ще се съгласи на премахването му... А и не пише грешката каква е? Само 1540 ли е?



Като цяло съм замислил премахване на ЕГР и ремап, с права тръба и само крайно гърне, но това е въпрос на време и средства! Като проверявам ЕГР, мембраните му си работят, при свален ЕГР натискам буталото и си слагам пръста на входа на вакуум маркучето и буталото си стои прибрано, като си махна пръста буталото се връща обратно, което за мен си е работещ, а и няма изпускане на въздух и се усеща съпротивление от мембраните вътре. ЕГР като го сваля и буталото винаги е черно и го зачиствам, пролетта мисля да сваля колектора и да изчистя всичко, просто сега времето не го позволява.
Днес я пробвах на място, след като чека светна като се прибирах,спрях на паркинга, задържах педала на газта до 2000 об./мин. и я изчисти след около 30 сек., да не е пък наистина ЕГР?!, не мога да си го обясня. А по горе питането ми беше за самите гумени накрайници на соленоидите, където влизат вакуум маркучетата, какви трябва да са, вчера питах тук в Стара Загора на 2-3 места за продажба на вакуум маркучета и ми казаха че не предлагат. Иначе темата с каталога на Пиербург я намерих но вътре няма нищо и каталога си го намерих после в чичо Гугъл, но като видях цените на нови соленоиди ми прилоша :naughtynono: , помпата я прежалих да я купя нова, но соленоиди няма да е, ще ги мъча до край!
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 28 ноември 2017 - 11:40

гумените накрайници можещ да ги смениш с маркуч за обратна нафта. Аз даже целите маркучи така съм си сменил. Виж и при парното може би отива вакуум. Поне при вектрата и на там отива. Не търси проблема при ЕГР-а, а при соленоида му или при соленоида на турбото. Започни като начало, като размениш двата соленоида дето са при акумулатора. Размени местата им и виж дали още записва грешка. Ако записва смени тоя на вихровите с тоя на турбото дето е от другия край на мотора. Ако няма промяна пак ще го мъдрим. Също така провери внимателно вакуум системата. Ако изпуска от сервото на спирачките, характерно ще е, че грешката ще се появява при натискане на спирачка. Все пак огледай и там. За мен имаш мръсен соленоид на 90%, 9 % има пропуск по системата или е изпуснала мембраната на вихровите (казах ти как да провериш, като ЕГР-а. даже няма нужда да го сваляш - буталото е отвън на вихровите) и 1% нещо друго. Това показва боба дето хвърлих :pardon:
Мнението беше редактирано от Ne6to Smisleno: 28 ноември 2017 - 11:43
Отговори

dimitarmark снимка dimitarmark 28 ноември 2017 - 15:45

Колега, ако искаш мога да помогна.
Отговори

Стаевски снимка Стаевски 28 ноември 2017 - 16:25

На зафирата ако има клапанче на парното, то е на ток, не е с вакуум.
Ако клапанчето на турбото не работи, не дава грешка за вакуума. За това питах и каква е грешката.
Може и да е зацапан датчика за налягането дето е на капака на колектора.
Дебитомера и той е от заподозрените...
Отговори

Nikola_At снимка Nikola_At 28 ноември 2017 - 17:19

 dimitarmark, на 28 ноември 2017 - 15:45, каза:

Колега, ако искаш мога да помогна.


ще те имам в предвид колега, само кажи кога ще ти е удобно
Отговори

esil2 снимка esil2 28 ноември 2017 - 18:19

Потърси си в продавалника соленоиди намират се по 10-15лв купи 2-3 метра маркуч на Гейтс за обратна нафта смени ги тези неща и пробвай.
Мнението беше редактирано от esil2: 28 ноември 2017 - 18:21
Отговори

dimitarmark снимка dimitarmark 28 ноември 2017 - 19:25

Пиши ми на лично
Отговори

Nikola_At снимка Nikola_At 29 ноември 2017 - 09:08

Малко инфо от днес сутринта, ходих до един магазин да си купя обезмаслител и после до друг за маркуч за обратна нафта, докато колата беше студена, грешката си се появяваше от време на време, след като загря грешка не е имало, нито в ниски нито във високи обороти, което ме навежда на по горно мнение на колега, че има замърсен соленоид. Чакам малко да се разкара мъглата и слизам да разглобявам. Обмислям да сваля и трите соленоида и да ги напръскам с обезмаслителя и да сменя всички вакумни маркучета, взел съм 4 метра маркуч на 3.2Ф на Гейтс и се надявам да ми стигне. Като оправя всичко пак ще дам инфо.
Отговори

Nikola_At снимка Nikola_At 30 ноември 2017 - 17:53

Та вчерашното инфо ще е от днес :icon_wink2: . Днес се хванах и свалих и трите соленоида, и всички маркучета излизащи от тях, надписах си ги да не ги объркам :icon_razz2: и я подхванах. Първо изчистих соленоидите с обезмаслителя, пръсках и през трите мунщучета, излезе чернилка, но не кой знае колко много, изчистих ги докато не започна да излиза само чист спрей след пръскане. След това си оразмерих маркуча който си купих и започнах да сглобявам. В последствие видях че пластмасовия маркуч от помпата към сервото на спирачките (става въпрос за малката секция: от помпата до клапанчето), бе напукан и като се опитах да го наместя на помпата и се сцепи, отидох и купих маркуч на Гетс пак с по голям отвор и го напаснах на тази малката секция. След като сглобих всичко проверих да не би да съм пропуснал нещо и запалих колата. След запалване забелязах че колата е по тиха и не трака толкова много (викам си да не си въобразявам), оставих я да работи на място за около 10 мин докато се измия и отидох да взимам сина ми от училище, по пътя забелязах че колата се държи по-добре от преди, не трака както преди във високите обороти и е една идея по тиха, набира се по-добре от преди и при изгасяне преди имах едно претрисане, а сега вече го няма. Грешката светна само един път (около 1500 об./мин.) като се прибирах и то за много кратко и се изчисти много бързо при подаване на газта. Утре сутрин пак ще я наблюдавам.
P.S.
Мембраните на клапана за вихровите клапи са здрави (пробвах клапана и работи). Също пробвах и клапана на турбото, и неговите мембрани си работят.
За сега е това.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg