Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Двигатели, горивни системи, съединители, ск.кутии

свети лампичка

POLLA снимка POLLA 17 февруари 2007 - 20:15

Здравейте всички!
Купих си Корса преди няколко дни,но ми свети една лампа на таблото.Незнам точно как се казва ,но е една жълта с нещо като двигател.Светва като дам контакт ,като запаля изгасва и като тръгне колата пак светва.След това като спра изгасва.Можете ли да ми кажете какво може да е или къде да я закарам да ми я поправят.Корсата е 1.4 95г,няма газова уредба.
Благодаря ви предварително!
Отговори

Гено снимка Гено 17 февруари 2007 - 20:26

POLLA, на Feb 17 2007, 08:15 PM, каза:

Здравейте всички!
Купих си Корса преди няколко дни,но ми свети една лампа на таблото.Незнам точно как се казва ,но е една жълта с нещо като двигател.Светва като дам контакт ,като запаля изгасва и като тръгне колата пак светва.След това като спра изгасва.Можете ли да ми кажете какво може да е или къде да я закарам да ми я поправят.Корсата е 1.4 95г,няма газова уредба.
Благодаря ви предварително!
 

най-общо казано индикация за повреда, трябва диагностика за да се види какъв точно е проблема
много е писано във форума, за самодиагностиката, но в сервиз е най-лесно, пък и не знам при твоя автомобил дали става
Отговори

пламен снимка пламен 18 февруари 2007 - 08:25

А когато светне лампата има ли промяна във вървенето на колата?продължително ли свети? :unsure:
Отговори

POLLA снимка POLLA 18 февруари 2007 - 11:18

пламен, на Feb 18 2007, 08:25 AM, каза:

А когато светне лампата има ли промяна във вървенето на колата?продължително ли свети? :unsure:
 



Не мога да кажа ,защото лампата светва веднага като тръгна.Но не върви както трябва,при рязко подаване на газ-заглъхва и когато е в движение също.
На място лампата не свети и чак като тръгна светва постоянно. :unsure:
Отговори

Skip снимка Skip 18 февруари 2007 - 11:39

Отиваш в читав сервиз за диагностика. Там ще видят от какво се оплаква компютъра на колата. Тая жълта лампа (като на аватара ми) се пали от компютъра, когато спред него нещо не е наред.
В сериза ще ти вземат 10-15-20 лв за услугата ...

Същата информация може и сама да получиш, ако загубиш половин час да прочетеш ТАЗИ тема. И после още 10-15 мин. за да накарш компютъра да си каже кода на грешката/проблема.
Лесно става.
А след като кажеш какъв код ти е "съобщил" компютъра на колата, тогава колегите ще могат да ти помогност с конкретни съвети.

За Корса 1.4 / 1994 г. има 3 модела двигатели. Добре е да кажеш кой е твоя. Или поне да кажеш колко KW или колко к.с. е двигателя ти ... 44 KW (60 к.с.), 60 KW (82 к.с.) или 66 KW (90 к.с.).
Защото между отделните двигатели има много общи неща, но има и доста разлики.

В този форум колегите са компетентни и отзивчиви, а към дамите - още повече ... :b070:
Отговори

The_Hobbit снимка The_Hobbit 18 февруари 2007 - 11:52

Щом като подадеш газ глъхне ще да е ламбда сонда.Подава грешна информация към компютъра и най-вероятно го лъже , че гори богата смес , от което идва скъсяване на импулса на впръскване на горивото.Иди на диагностика и ще ти кажат къде точно е проблема.
Отговори

POLLA снимка POLLA 18 февруари 2007 - 16:17

Вече имам малко повече информация. :bou: Значи двигателят е C14NZ. А кода който показа диагностиката е 22. Какво трябва да значи?? :unsure:
Отговори

The_Hobbit снимка The_Hobbit 18 февруари 2007 - 16:39

POLLA, на Feb 18 2007, 04:17 PM, каза:

Вече имам малко повече информация.  :bou:  Значи двигателят е  C14NZ. А кода който показа диагностиката е 22. Какво трябва да значи?? :unsure:
 



22 = Throttle position sensor low voltage
Това е описанието на грешката според таблицата.Демек сензора за позицията на дроселовота клапа.Поне до толко ми стигат познанията по инглез :)
Отговори

POLLA снимка POLLA 18 февруари 2007 - 16:56

Да , но какво значи?Какво е счупено и какво да сменям? Аз намерих като грешка следното :
22 THROTTLE POTENTIOMETER SENSOR - LOW VOLTAGE :unsure:
Отговори

Ka4o_pi4a снимка Ka4o_pi4a 18 февруари 2007 - 17:05

Аз пък си мисля за затисната изпускателна система... Има ли изгледи на ауспуха при подаване на много газ да излиза сравнително малък обем изгорели газове ?
Отговори

Гено снимка Гено 18 февруари 2007 - 18:05

POLLA, на Feb 18 2007, 04:56 PM, каза:

Да , но какво значи?Какво е счупено и какво да сменям? Аз намерих като грешка следното :
22  THROTTLE POTENTIOMETER SENSOR  - LOW VOLTAGE :unsure:
 

има такъв датчик за положението на дроселовата клапа, който ако не отчита вярно лъже компютъра и съответно всичко се обърква
та най-вероятно трябва да го смениш, намира се под инжектора отдясно, като стоиш срещу двигателя, в него е включена букса с кабели, прилича по форма на ухо
Отговори

Skip снимка Skip 18 февруари 2007 - 19:49

Иначе казано - това е датчика, който е закрепен на една ос с дроселовата клапа ...
Дроселовата клапа се върти от жилото, другия край на което е закачен за педала за газта.
Датчикът представлява нещо като потенциометър (подобно на копчето за усилване/намаляване на силата на звука на радиото) ... и според това колко си натиснала педала на газта, той си променя съпротивлението ... и по този начин компютъра на колата разбира как искаш да върви колата ...

Ако проблема не е в лош контакт на куплуга (малко вероятно), остава да търсиш нов ... нека все пак го види специалист, че виртуалната диагностика ... :2angry1:
Щом е дефектен - за съжаление не подлежи на ремонт.

Викай приятеля си да се занимава с ремонта на колата. Ако не разбира - сменяй едно от двете ... :unsure: /joke
Отговори

javor_bg снимка javor_bg 18 февруари 2007 - 22:16

Skip, на Feb 18 2007, 07:49 PM, каза:

Иначе казано - това е датчика, който е закрепен на една ос с дроселовата клапа ...
Дроселовата клапа се върти от жилото, другия край на което е закачен за педала за газта.
Датчикът представлява нещо като потенциометър (подобно на копчето за усилване/намаляване на силата на звука на радиото) ... и според това колко си натиснала педала на газта, той си променя съпротивлението ... и по този начин компютъра на колата разбира как искаш да върви колата ...

Ако проблема не е в лош контакт на куплуга (малко вероятно), остава да търсиш нов ... нека все пак го види специалист, че виртуалната диагностика ...  :2angry1:
Щом е дефектен - за съжаление не подлежи на ремонт.

Викай приятеля си да се занимава с ремонта на колата. Ако не разбира - сменяй едно от двете ...  :unsure: /joke
 



Много точно обяснение!!!

Незнам дали при дефектирал ТПС също не се получаваше и произволна промяна в оборотите. Аз съм със същия двигател и доста хора ми казаха, че ТПС-а може да се смени с такъв от Лада Самара инжекцион на цената на 20 лева вместо за 70 лева
Отговори

POLLA снимка POLLA 19 февруари 2007 - 09:53

Skip, на Feb 18 2007, 07:49 PM, каза:

Викай приятеля си да се занимава с ремонта на колата. Ако не разбира - сменяй едно от двете ...  :unsure: /joke
 


:unsure:

Ще помисля по въпроса :bou: !! Иначе той ми направи диагностиката ,но каза да ви питам какво означава.А и кара Алфа и не иска да ми поправи Корсичката :unsure: Но аз ще си я оправя с ваша помощ :unsure:


Благодаря на всички!!мисля че вече имам достатъчно информация за да кажа какво да ми сменят :dancin:

P.S. много хубави иконки има тук :unsure:
Отговори

Владко снимка Владко 19 февруари 2007 - 11:03

The_Hobbit, на Feb 18 2007, 11:52 AM, каза:

Щом като подадеш газ глъхне ще да е ламбда сонда.Подава грешна информация към компютъра и най-вероятно го лъже , че гори богата смес , от което идва скъсяване на импулса на впръскване на горивото.Иди на диагностика и ще ти кажат къде точно е проблема.
 


Хахах точно ламбда ще е. Дето нейната ташак-нароу сработва само ако държиш дросела в една позиция поне няколко секунди. А жената си е написала- проблема е при рязко подаване на газ- тогава ламбдата никва функция не играй, дори да е в ред никакви показания не може да даде на ЕКУ-то...
Отговори

Skip снимка Skip 19 февруари 2007 - 14:22

То ламбда-сондата едва ли вече е много стока, но наистина за описания проблем едва ли е от нея.
По-скоро ми е интересно дали Корсата е още с катализатора си или вече е махнат.
Отговори

POLLA снимка POLLA 19 февруари 2007 - 17:49

Ами незнам :icon1_redface: Но ще ти кажа утре.Възможно ли е да е от това?По принцип е нов внос и едва ли са го свалили ,ако изобщо е имала някога.
Отговори

alalexl снимка alalexl 19 февруари 2007 - 22:19

Аз с компетенто мнение не мага да се вклуча но с цената на ламдасондата мога.ако искаш да е от опел софия ауто и е с една жичка цената и сьс смяната е 197лв.Смяна на катализатор 50 лв ако си оставиш катализатора 30 лв.Съвета ми е не го оставяй.Незнам от къде ти е внос колата ама като чели хората там(Германия Холандия) си спазват нормите на замърсяване и си следят и този проблем,така че почти е сигорно че през тези 10 години са го сменяли поне веднъж.моя е бил сменен.Разбрах го когато вече беше късно.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg