Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Дизелови двигатели

Чупи кобилици...

Тази тема е заключена

maksi снимка maksi 17 октомври 2010 - 15:57

Здравейте колеги
Преди 3 седмици астрата ми сдаде багажа.След отварянето на капака на клапаните намерих 3 счупени кобилици.След като отворих капака на ангренажния ремък намерих нещо наподобяващо на ремък...нямаше му зъбите през цялата дължина.След като свалих главата я закарах за шлайфане.Там се смениха и клапаните,защото нямаше един прав.Шлайфане,напасване на клапани,гумички и т.н. както си му е реда.След сглобяването колата подвижи 100-120 км.И пак проблем!!!Паля колата и потеглям.След 200 метра почва да губи мощност все едно няма гориво,а след 500 метра вече почва да трака.Гася колата и по инерция до вкъщи.Свалям капака и намерих още 4 счупени кобилици.След като проверих всички белези и видях,че всичко е точно смених кобилиците и по време на смяната видях,че повдигача на единия клапан на първи цилиндър се е разглобил.Сглобих го,но след това той е мек и се поддава на натиско отгоре,докато другите не се поместват.Чудното е,че четирите кобилици бяха счупени на клапаните от предната страна на главата(откъм ГНП-то)След като сглобих всичко и направих центровката превъртяхм няколко пъти на ръка и нямаше проблеми.Завъртях на ключа и още веднага имаше признак да запали...но след малко въртене пак се счупи кобилицата при въпросния повдигач.Беше късно и си помислих,че пак се е разглобил повдигача,но след като я разглобих днеска видях,че повдигача си е здрав...предполагам,че ще трябва сваляне на главата,но не знам вече какво да правя :icon_razz2: Къде може да е проблема?Аз ли греша някъде? :bishop:
Отговори

VECTRA 1,7D снимка VECTRA 1,7D 17 октомври 2010 - 17:38

 maksi, на 17 Oct 2010, 16:57, каза:

Здравейте колеги
Преди 3 седмици астрата ми сдаде багажа.След отварянето на капака на клапаните намерих 3 счупени кобилици.След като отворих капака на ангренажния ремък намерих нещо наподобяващо на ремък...нямаше му зъбите през цялата дължина.След като свалих главата я закарах за шлайфане.Там се смениха и клапаните,защото нямаше един прав.Шлайфане,напасване на клапани,гумички и т.н. както си му е реда.След сглобяването колата подвижи 100-120 км.И пак проблем!!!Паля колата и потеглям.След 200 метра почва да губи мощност все едно няма гориво,а след 500 метра вече почва да трака.Гася колата и по инерция до вкъщи.Свалям капака и намерих още 4 счупени кобилици.След като проверих всички белези и видях,че всичко е точно смених кобилиците и по време на смяната видях,че повдигача на единия клапан на първи цилиндър се е разглобил.Сглобих го,но след това той е мек и се поддава на натиско отгоре,докато другите не се поместват.Чудното е,че четирите кобилици бяха счупени на клапаните от предната страна на главата(откъм ГНП-то)След като сглобих всичко и направих центровката превъртяхм няколко пъти на ръка и нямаше проблеми.Завъртях на ключа и още веднага имаше признак да запали...но след малко въртене пак се счупи кобилицата при въпросния повдигач.Беше късно и си помислих,че пак се е разглобил повдигача,но след като я разглобих днеска видях,че повдигача си е здрав...предполагам,че ще трябва сваляне на главата,но не знам вече какво да правя :icon_razz2: Къде може да е проблема?Аз ли греша някъде? :bishop:


При всяко сваляне на главата задължително се разглобяват повдигачите и се изсипва маслото.Трябва когато се поставят повдигачите да са меки(да пружинират).
Ако след като са ти сменили клапаните и са поставили повдигачите без да ги изпразнат от маслото почти винаги се срещат буталата с клапаните дори и предварително да превъртиш на ръка.
Освен това ти за какви белези говориш като имаш белег на коляновия вал и на помпата(само ако не е изместена муфата от заводското положение).На разпределителния вал няма белег.Който и да ти каже, че има просто се бърка.
Центровката на разпределителния вал се прави само и единствено с корпоратор вкл. и нафтовата помпа.
Проверихте ли преди да поставите новия ремък дали не е разбита шпонката и да има луфт на зъбното колело на коляновия вал.
Може и ремъка да ти е бил за смяна а има вероятност и да има износване и на ангренажните колела.
По принцип при този двигател не се кривят клапаните а се чупят кобилиците.Тия майстори нещо са те преметнали ми се струва.

Ако имаш път към пловдив може да звънкаш да ти погледна колата и евентуално да ти я оправя
Отговори

IVAN-72 снимка IVAN-72 17 октомври 2010 - 21:17

Колега в поста ти пише, че си шлайфал главата.
Имаш ли представа с колко са я свалили под размера и каква дебелина гарнитура е сложена.
Има си допуски при шлайфането и съответно ремонтни размери на гарнитурите.
Отговори

VECTRA 1,7D снимка VECTRA 1,7D 17 октомври 2010 - 22:11

 IVAN-72, на 17 Oct 2010, 22:17, каза:

Колега в поста ти пише, че си шлайфал главата.
Имаш ли представа с колко са я свалили под размера и каква дебелина гарнитура е сложена.
Има си допуски при шлайфането и съответно ремонтни размери на гарнитурите.



Изглежда нямаш достатъчно информация за този мотор и ако обичаш недей с да изказваш мнение без да си сигурен в него.По този начин подвеждаш....


На този двигател независимо шлайфал ли си или не главата не се сменя гарнитурата с по дебела.
Ремонтният размер гарнитура се определя в зависимост колко се показват буталата над блока, а не с колко си отнел главата.
Отговори

maksi снимка maksi 17 октомври 2010 - 22:42

Гарнитурата е за втори ремонт,тъй като това е второто шлайфане на главата.Демонтажа и монтажа на главата си го правих аз,защото по принцип съм запознат с този мотор от многото сглабяне и разглабяне на мотора на един познат.Повдигачите никога не сме ги отваряли и не е имало проблем,но щом казвате,че трябва,значи сме уцелили някакъв минимален процент на успеваемост и сме минали без проблеми.
Колкото до белезите колега VECTRA 1,7D си прав.Няма такива.Има един белег на помпата ама и той не е много сигурен.Моята обаче имаше предварително направени белези с бял маркер от предишното разглобяване(малко преди да я взема аз).На разпределителният вал белега е проверен и е точен.Проверката беше направена със шублер.Поставя се някаква пластинка или гаечен ключ върху кожуха на разпределителния вал и се мери разстоянието от ключа(пластинката) до гърбиците.И двете гърбици трябва да са на еднакво разстояние от ключа(пластинката).Меренето се прави на първи цилиндър!!!
Луфт на коляновия вал няма.
Белега на разпределителния вал е проверен с този от маховика-съвпада.
Ангренажният ремък беше сменен при сегашното сглобяване.
Странното е,че когато счупи вторият път кобилиците си помислих,че е прехвърлила ремъка или се е скъсал,но след като напаснах белезите всичко дойде с голяма точност,а за да се счупят кобилици,значи е имало удар между буталото и клапана...
Мисля си,че ако имаше грешка в центровката на мотора има няколко варианта:
1.Колата не пали!
2.Колата удря клапани и чупи кобилиците още при въртенето!
3.Колата пали,но работи тежко,трака и пуши като ромски комин!
Колата работеше повече от перфектно и само който я е видял разглобена може да каже,че е отваряна.Работеше меко,ясно,точно,отчетливо и мъркаше както винаги,което ме учуди много.На моя познат сме отваряли мотора 3-4 пъти и след всяко сглобяване колата почваше да работи все по тежко и грубо,докато тук цялата работа беше свършена перфектно.
Утре смъквам главата.Има ли начин в домашни условия да проверя дали не е изкривила някой клапан,защото само тва не знаех как се прави,та веднага тичах при "майсторите" с шлайфането и казаха,че има 8 криви клапана и сега си понасям последствията от това...до тук сметките ми излизат грубо към 300 лева.
Отговори

VECTRA 1,7D снимка VECTRA 1,7D 17 октомври 2010 - 23:06

 maksi, на 17 Oct 2010, 23:42, каза:

Гарнитурата е за втори ремонт,тъй като това е второто шлайфане на главата.Демонтажа и монтажа на главата си го правих аз,защото по принцип съм запознат с този мотор от многото сглабяне и разглабяне на мотора на един познат.Повдигачите никога не сме ги отваряли и не е имало проблем,но щом казвате,че трябва,значи сме уцелили някакъв минимален процент на успеваемост и сме минали без проблеми.
Колкото до белезите колега VECTRA 1,7D си прав.Няма такива.Има един белег на помпата ама и той не е много сигурен.Моята обаче имаше предварително направени белези с бял маркер от предишното разглобяване(малко преди да я взема аз).На разпределителният вал белега е проверен и е точен.Проверката беше направена със шублер.Поставя се някаква пластинка или гаечен ключ върху кожуха на разпределителния вал и се мери разстоянието от ключа(пластинката) до гърбиците.И двете гърбици трябва да са на еднакво разстояние от ключа(пластинката).Меренето се прави на първи цилиндър!!!
Луфт на коляновия вал няма.
Белега на разпределителния вал е проверен с този от маховика-съвпада.
Ангренажният ремък беше сменен при сегашното сглобяване.
Странното е,че когато счупи вторият път кобилиците си помислих,че е прехвърлила ремъка или се е скъсал,но след като напаснах белезите всичко дойде с голяма точност,а за да се счупят кобилици,значи е имало удар между буталото и клапана...
Мисля си,че ако имаше грешка в центровката на мотора има няколко варианта:
1.Колата не пали!
2.Колата удря клапани и чупи кобилиците още при въртенето!
3.Колата пали,но работи тежко,трака и пуши като ромски комин!
Колата работеше повече от перфектно и само който я е видял разглобена може да каже,че е отваряна.Работеше меко,ясно,точно,отчетливо и мъркаше както винаги,което ме учуди много.На моя познат сме отваряли мотора 3-4 пъти и след всяко сглобяване колата почваше да работи все по тежко и грубо,докато тук цялата работа беше свършена перфектно.
Утре смъквам главата.Има ли начин в домашни условия да проверя дали не е изкривила някой клапан,защото само тва не знаех как се прави,та веднага тичах при "майсторите" с шлайфането и казаха,че има 8 криви клапана и сега си понасям последствията от това...до тук сметките ми излизат грубо към 300 лева.


Започвам отзад напред...
Този двигател не криви клапани а троши кобилици.
Това за центровката с шублер все едно не съм го чул.Нищо подобно,че кокото до едната толкози до другата кобилица.пълни глупости казани от майстор който не е прочел достатъчноза този двг. Ся ме принуждаваш да отворя дебелите книги на опел и да ти снимам страница по страница.
Дори и центровката да ти е перфектна ако не сте изпрзнили повдигачите ще берете ядове.Едно е да въртите двигателя на ръка друго е след като припали маслената помпа да напълни повдигачите с налягане определено от онзи съчмен клапан в главата на който никой не обръща внимание, че на определени километри се сменя иначе после говорят, че се износвал разпределителния вал което не е вярно....(отплеснах се малко).
Като споменах за луфт нямах в предвид самия коляов вал а самия шлиц на шайбата на коляновия вал(важно е да се провери)
Преди време един майстор прави центровка на такъв мотор.... След доста въртене изкювка през всмукателните тръби и се разхвърчаха 5-6 кобилици

И пак казвам след шлайфане на главата не се слага по дебела гарнитура .Тя се определя само и единствено от подаването на буталата над блока
Ся ша ме караш да търся снимка....

Публикувано изображение

Публикувано изображение

Публикувано изображение

Ако нещо не се разбира от снимките мога да ги щракна по-подробно.
По горе бях споменал, че има вероятност самите зъбни колела да са износени и поради тази причина може да превърти ремъка .Все пак тези мотори са на по 20години и по над 400 000 км
Мнението беше редактирано от VECTRA 1,7D: 17 октомври 2010 - 23:08
Отговори

maksi снимка maksi 17 октомври 2010 - 23:57

Благодаря ти много,колега.Всичко се чете перфектно.Утре взимам една кобилица и почвам упражнението по сглобяването отново,но се чудя има ли смисъл да свалям главата от колата...И аз бях чувал,че на този мотор защита му се явяват кобилиците,но бяха само слухове.
Ще изпразня всички повдигачи и ще ги монтирам така.Странното обаче е,че последният път счупи кобилицата точно на празния повдигач :icon_razz2:
Отговори

VECTRA 1,7D снимка VECTRA 1,7D 18 октомври 2010 - 00:21

 maksi, на 18 Oct 2010, 0:57, каза:

Благодаря ти много,колега.Всичко се чете перфектно.Утре взимам една кобилица и почвам упражнението по сглобяването отново,но се чудя има ли смисъл да свалям главата от колата...И аз бях чувал,че на този мотор защита му се явяват кобилиците,но бяха само слухове.
Ще изпразня всички повдигачи и ще ги монтирам така.Странното обаче е,че последният път счупи кобилицата точно на празния повдигач :icon_razz2:


Тука има и други фактори които влиаят.
Първо- потъването на клапаните в леглата им.Има си допуски ако потъва повече повдигача не може да обере необходимия луфт
Второ-Стеблото на клапана не трябва да се подава на определена височина над главата(от горната страна но съм забравил точно колко трябва да е)
Относно сваляне на главата.Правил съм си много експерименти с този мотор и съм трошил достатъчно кобилици.но до момента не съм кривил клапани.
Също така и на колеги от форума съм правил ремонти на такъв двг. който е срещал клапан с бутало и не е имало крив клапан.
Предполагам имаш инструмент който ти позволява да сменяш кобилици без да развиваш болтовете на главата.
След като изпразниш и избършиш повдигачите ги огледай.Не трябва шапчицата горе да е спукана.След като ги поставиш и припалиш мотора е нормално първите 30-40 сек да работи неравномерно докато напълн и повдигачите с масло.
Остави така да работи колата 10мин и след това с хлбиномер мериш хлабината на всяка една гърбица на разпр. вал(като превърташ гърбиците да са винаги нагоре)Не трябва да има такава.
Относно центровката на вала.Намери си индикатор часовников тип.прави се шина с отвор в който се застопорява индикатора.Центровката се прави на всмукателен клапан на 1 или 4 цилиндър в зависимост от помпата.
връща се вала леко назад и се занулява индикатора на нулевото положение на гърбицата(вала) след това индикатора се измества с 10мм по посока на гърбицата и с помоща на ключ мисля 22 номер беше се върти вала докато достигне на индикатор 0,55-0,57мм след това се законтря вала и се превърта.Прави се контролна проверка.
За помпата ще трябва друго приспособление . а там индикатора трябва да покаже 0,85-0,9мм
Отговори

astra17DTL снимка astra17DTL 19 октомври 2010 - 15:57

Провери, дали не са се износили биелните лагери. При това хлабината става голяма и буталото удря по клапаните. Сваляш картера и проверяваш или въртиш и с пръс натискаш по буталото, ако има пропадане...
Отговори

IVAN-72 снимка IVAN-72 20 октомври 2010 - 22:18

 VECTRA 1,7D, на 17 Oct 2010, 23:11, каза:

Изглежда нямаш достатъчно информация за този мотор и ако обичаш недей с да изказваш мнение без да си сигурен в него.По този начин подвеждаш....


На този двигател независимо шлайфал ли си или не главата не се сменя гарнитурата с по дебела.
Ремонтният размер гарнитура се определя в зависимост колко се показват буталата над блока, а не с колко си отнел главата.


Евала колега ти си най-добрия на тези мотори! Аз явно нямам информация пък и не чета май такива като твоите книжки!
Само изкам да те попитам колко трябва да се шлайфа главата, защото по твоите думи размера клони към безкрайност?
И въпреки всичко прочети пак тая книжка и най-вече изреченията. Цитирам:Проверете износването на буталата и КЛАПАНИТЕ. Ако износването е незначително, достатъчно ще бъде да използвате гарнитура с ПО-ГОЛЯМА дебелина.
За целта трябва да измерите степента на подаване на буталото. Край на цитата.
И към всичко казано до тук прибавим два пъти шлайфана глава какво получаваме....... :padlock:
Отговори

maksi снимка maksi 20 октомври 2010 - 22:24

Колата още в понеделник беше сглобена и запалена и до тук са навъртяни стотина километра.За сега няма проблеми.Разхода на гориво е в рамките на нормалното.В началото обаче оборотите са доста нестабилни,но това го отдавам на двете свещи,който нямах възможност да сменя.След като поотработи малко колата няма проблеми.Работи като часовник както преди.Все едно не е имало проблеми.
Само дето трябва да сваляма стартера за нови четки и втулки,че нещо затяга,да се оборудваме с друг акумулатор,да направиме едно обезвъздушаване на спирачната система и да минеме годишния преглед.След това само нафта и спокойно каране :padlock:
Отговори

детеборе снимка детеборе 20 октомври 2010 - 22:41

Браво колега дано да нямаш повече никакви ядове и само консумативи да сменяш :)
Отговори

VECTRA 1,7D снимка VECTRA 1,7D 21 октомври 2010 - 14:42

 IVAN-72, на 20 Oct 2010, 23:18, каза:

Евала колега ти си най-добрия на тези мотори! Аз явно нямам информация пък и не чета май такива като твоите книжки!
Само изкам да те попитам колко трябва да се шлайфа главата, защото по твоите думи размера клони към безкрайност?
И въпреки всичко прочети пак тая книжка и най-вече изреченията. Цитирам:Проверете износването на буталата и КЛАПАНИТЕ. Ако износването е незначително, достатъчно ще бъде да използвате гарнитура с ПО-ГОЛЯМА дебелина.
За целта трябва да измерите степента на подаване на буталото. Край на цитата.
И към всичко казано до тук прибавим два пъти шлайфана глава какво получаваме....... :padlock:




Аз книжката съм я чел май ти трябва да я четеш.Под секрет да ти кажа ако не знаеш, че на главата има на няколко места белези които определят до колко максимално може да се шлайфа главата.Стигнеш ли до тях главата се подменя.
И пак го казвам не се слага по дебела гарнитура при шлайф на глава.
Отговори

IVAN-72 снимка IVAN-72 21 октомври 2010 - 17:58

 VECTRA 1,7D, на 21 Oct 2010, 15:42, каза:

Аз книжката съм я чел май ти трябва да я четеш.Под секрет да ти кажа ако не знаеш, че на главата има на няколко места белези които определят до колко максимално може да се шлайфа главата.Стигнеш ли до тях главата се подменя.
И пак го казвам не се слага по дебела гарнитура при шлайф на глава.


Явно говорим за различни неща........но няма значение.
Проблема на колегата който е пуснал темата за сега може да се реши чрез теория на вероятностите.
Дано няма проблеми занапред макар, че пречините за предния ремотн не са ясни.
То в повечето случаи така става защото винаги почваме да се мерим кой е по-голям майстор и кой най-много чете книжки.

Поздрави, и много безаварийни на всички!!!
Отговори

sashonikolov снимка sashonikolov 21 октомври 2010 - 18:10

 VECTRA 1,7D, на 18 Oct 2010, 1:21, каза:

Първо- потъването на клапаните в леглата им.Има си допуски ако потъва повече повдигача не може да обере необходимия луфт

до колкото разбрах май  това се е оказала причината за чупенето на кобилицата.........или бъркам колата :padlock:
Отговори

IVAN-72 снимка IVAN-72 21 октомври 2010 - 20:48

 sashonikolov, на 21 Oct 2010, 19:10, каза:

до колкото разбрах май  това се е оказала причината за чупенето на кобилицата.........или бъркам колата :padlock:


Не само колата ами си объркал и темата!!!
Отговори
Тази тема е заключена
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg