Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Други технически въпроси

Проблем с оборотомера и скоростомера

Berserker снимка Berserker 21 юни 2007 - 21:26

Здравейте,

От 2 дена оборотомера и скоростомера на вектрата ми спират да бачкат, след това ненадейно пак се пускат (т.е. не е скъсано жило). Наскоро ми демонтираха ключалката на запалването и техника ми каза че някаква клема или букса не правела хубав контакт, затова спирал оборотомера и скоростомера (те спират и се пускат едновременно, досега нямам случай само едното да е излязло от строя).

Не можах да намеря такава тема, та каква може да е причината и как може да се оправи?

Благодаря!
Отговори

Commodore_69 снимка Commodore_69 21 юни 2007 - 22:12

Абе не знам дали ще ти помогна, ама на първо време оборотомера няма нищо общо с никакви жила, а работи с електрически импулси. После не знам дали Вектрата ти има жило за километража изобщо или е електронен (казвам си - не съм запознат с тия Вектри почти изобщо) и не бачка и той с датчик. Та идеята ми е, пък и при положение че и двете прекъсват едновременно, че наистина проблемът се крие в лош контакт. Виж си буксата, зачисти крачетата, пръсни с контактен спрей и трябва да се оправи. Пък ако някой има други и най-важното, по-компетентни идеи - да казва.
Отговори

Berserker снимка Berserker 22 юни 2007 - 19:29

 Sven, на Jun 22 2007, 08:45 AM, каза:

Здрасти!
И аз от известно време имам точно същия проблем като твоя. Оборотомерът и скоростомерът ми или работят или не работят едновременно, а когато не работят стрелката на скоростомера трепери около нулата ... И при теб ли е така ... ? Таблото е електронно и няма никакви жила. В началото смятах, че е лош контакт в клемата на таблото и го разглобих, но се оказа че там всичко е ОК. От скоро и аз имам подозрения, дори съм почти сигурен, че има някакъв проблем в ключалката за запалване, която при завъртане леко заяжда в някое положение и свалях корите на волана за да я оглеждам, но така нищо не се вижда и вероятно трябва да се разглоби ... Пръсках в нея с почистващ и смазващ спрей, но и това не помогна ...



Точно същото е, когато не работи, скоростомера трепти около нулата, а ако махна ключа потрепва и се качва на 5 км/ч.

Ключалката ми я поправиха и след това скоростомера (и оборотомера) беше ок, но сег пак се прецаква, но вече нямам заяждане в ключалката, а и не знам как може ключалката да е проблема...

Буксите които видях си бяха наред, т.е. контакта си е плътен, но аз не разбирам много много и не пипам... за спрея не съм пробвал, но явно не помага,

Ако има някой разбиращ да ни даде акъл моля ви!

Може ли да е от ключалката? И ако не, от кои жички може да идва проблема?

п.с. Свен, свалих долната кора и карам без нея и сега проблема не се проявява, ама така се дразня...кача ли кората, след изв. време спират да работят... нямам си на идея какво е, но ако искаш пробвай да караш без кора да видиш как ще е...
Отговори

Berserker снимка Berserker 22 юни 2007 - 22:24

 Sven, на Jun 22 2007, 10:31 PM, каза:

Аааа, ще пробвам аз и ще я видя тази ключалка, защото така не си е работа ... Важното е, че проблемът е почти локализиран, защото от началото какви ли варианти не ми се въртяха в главата - букса на таблото, връщан километраж, датчик за скоростта, някой чип, който управлява оборотомера и скоростомера ...
Надявам се скоро да имам положителен резултат и двамата да се отървем от този досаден проблем ... :naughtynono:



дано, че е гадно, особено вечер като се прибирам през околовръстното около караулката на КАТ ми е мн притеснено ако не знам с колко точно карам, макар че не я гоня много оп принцип.

А за буксите ми се струваше най-логично, ама знам ли... все пак ключалката ен знам какво общо има, ако открия нещо ще пиша, междувременно който има да сподели нещо да казва и дано ни провърви на нас с колегата Свен.
Отговори

Berserker снимка Berserker 26 юни 2007 - 19:36

Свен, оправи ли проблема?

На мен ми казаха че оборотомера е вързан с датчика за коляновия вал, а скоростомера с датчика за ABS, или поне е там някъде, да съм ги тествал.

Как точно да го направя, във форума на намерих как да тествам ДКВ... :icon_rolleyes:
Отговори

Berserker снимка Berserker 26 юни 2007 - 21:25

бе ти открий, пък и аз ще черпя, сег акарам без кората и си е ок, но сложа ли я - умират... иначе и аз си мислех за нещо общо, но... хм... тр и аз да поогледам ключалката :)
Отговори

Berserker снимка Berserker 26 юни 2007 - 21:42

И аз така си мислех, но като мърдам буксите нищо не се оправя... иначе точно това си мислех че е. Сега миписаха че по принцип за тези 2 прибора работят предохранители 22 и 29, по-скоро 29, че 22 е за осветлението в купето (моето работи), ако на теб не ти се оправя и знаеш как да направиш тест на въпросните предохранители, пробвай с 29.
Отговори

mazymind снимка mazymind 28 юни 2007 - 13:01

Колега до колкото знам при вектрите ако оборотомера прави някави странни неща имаш промлем по ел. системата... мойта вектра беше стояла много време без да се кара... като я взех малко я постегнах и сложих силен звук в частност туба и усилвател и много го надух за да чуя кво става. Явно и дойде много тогава защото алтернатора беше клеясал и от това усилие явно даде фира... тогава спря да ми работо оборотомера не ми светеше лампа че не зарежда акумулатора нищо подобно просто не работеше оборотомера... закарах я на сервиз казаха че така ставало... смениха ми някакви джаджи по алтернатора - демек рециклираха го и висчко се оправи работи си оборотомера идеално :icon_rolleyes:
Отговори

Berserker снимка Berserker 07 юли 2007 - 01:44

 Roskoto, на Jul 6 2007, 10:19 AM, каза:

а пък аз от време на време стоя на място с 40 км/ч,
проблемите ни са в електрическите връзки, но трябва някой майстор да ги реши



Ами можеш ли да препоръчаш някого? :)
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg