Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Двигатели, горивни системи, съединители, ск.кутии

Подмяна на ск.кутия .

Keel снимка Keel 10 април 2020 - 16:14

 Д-и-м-о-в, на 10 април 2020 - 15:58, каза:

Кутията не е "сходна". Тя е една и съща, само че има разлика в предавките. Вече уточнихме че и диференциалът има разлика. Тоест карантията е с други параметри при различните нужди.

Слагайки къси скорости на дизел, ще започнеш да подскачаш като кенгуру в тая кола, особено на 1-ва и втора скорост при подаване на газ. Не се знае разходът къде ще отиде. Top-Speedа ще ти е най-малкият проблем, даже изобщо няма да се сетиш за него.

Ще имаш усещането че "много върви", а всъщност ще си избягал от баланса между вървене и разход на гориво. Горе колегата ти е казал много добре, не си прави гаргара с колата, вземи същата кутия(в най-добрия вариант) или със следващото по-малко предавателно число под твоята... това е.

То не се смята така "за града къси скорости", "за дълъг път дълги скорости". Има си сметки има си разчети спрямо двигателя(разполагаема мощност и въртящ момент), които са направени отдавна и всичко необходимо за "баланса" както споменах вече ... е сложено в колата.


Разбитам,логично е наистина да си сложа тази която производителя е сметнал че е добра за тази кола :)
Отговори

Keel снимка Keel 10 април 2020 - 16:33

Хвърлих едно око за номера и отгоре се вижда че е F23 и има следния номер US-PAT.NO 5495775 по този номер ли да я тарся ?
сега гледах една от запфира бензин 2.2 със същия номер това значи ли че е същата кутия?
Мнението беше редактирано от Keel: 10 април 2020 - 17:13
Отговори

Keel снимка Keel 11 април 2020 - 15:08

пичове взех една за 150 лв уж в добро състояние тоест с еконт ще я получа ама мога ли да разбера някакси дали е ок кутията при прегледа ?
Отговори

mrsch66 снимка mrsch66 11 април 2020 - 17:19

При огледа ще разбереш само дали е измита и дали няма някоя пукнатина на корпуса .
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 11 април 2020 - 17:29

Отваряш тук:
https://www.opel-inf...triebe/f23.html

И гледаш къде е слагана, какви числа има, каква версия е .
Горе имаш разбивка на серийния код на кутията , коя цифра какво значи.

2.2 бензин я дават SR, това са "къси скорости". На теб ти трябва да е WR

Графата Alphacode също може да те насочи към това от какво е .. ако искаш принтирай всичко + таблицата и иди с нея. Ако е къси скорости, просто не я вземай.
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 11 април 2020 - 17:36
Отговори

Keel снимка Keel 11 април 2020 - 18:48

 Д-и-м-о-в, на 11 април 2020 - 17:29, каза:

Отваряш тук:
https://www.opel-inf...triebe/f23.html

И гледаш къде е слагана, какви числа има, каква версия е .
Горе имаш разбивка на серийния код на кутията , коя цифра какво значи.

2.2 бензин я дават SR, това са "къси скорости". На теб ти трябва да е WR

Графата Alphacode също може да те насочи към това от какво е .. ако искаш принтирай всичко + таблицата и иди с нея. Ако е къси скорости, просто не я вземай.


В същност е от същата кола пак комби със същия двигател като гледам надписите е 1към 1 с мойта на снимката оградено с червено е моята кутия тази оцапаната е другата освен номера разчитам и QJ дори на онази но много не се вижда на място като пристигне ще я погледна това дето прелича на пукнатина каза че е власинка явно само така изглежда ще я огледам и мисля да не я взимам ако е пукнатина найстина но човека се кълне в кутията :unsure:

https://ibb.co/R4FJbnM

Тази е дето я взимам уж

https://ibb.co/xDcMB0g

https://ibb.co/sKGTxV0
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 13 април 2020 - 09:16

Щом е QJ, според таблицата е прав че е от Z17DTH, значи остава да огледаш външно има ли забележки нещо... и монтаж. Късмет също, защото вътре не се знае нищо.

Тъй като моята кутия е същата F23 и знам че след определено време започват да потракват тук там (първичен вал, лагери). Не знам ако имаш още някой друг лев, преди да я сложиш, да смениш въпросните лагери, ще е още по-добре. Това го казвам само като идея, защото да "набараш" кутия , която да е извадена, не се случва чак толкова често. Моята също потраква. Разправят не било нищо лошо и можело така да си отиде и още много време, ама да ти е "под ръка" и да не смениш поне това, ще е нещо като грях. Не мисля че два лагера ще са кой знае какви пари, разбира се и малко още за смяната им, но ако потърсиш и всичко с лагерите излезе около 100-тината, аз бих ги сменил да ти кажа, защото това е валът, който се върти постоянно , независимо дали е само запалена или караш(включително и да се движиш, но на свободна), зацепен ли е съединителят, той се върти.

Казвам ти го като възможност само, не го приемай като задължение.
Може да се провери дали въпросният вал има голяма хлабина, като хванеш оста, която излиза извън лагер-помпата(ако е на мястото си) и клатиш самата ос(не да я въртиш, клатене, нагоре-надолу, наляво-надясно). Ако се чува много "тък-тък-тък" като я клатиш и видимо се мърда доста, значи лагерите имат много износване вече. Ако няма нищо от това, което описах, преценявай си и слагай.
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 13 април 2020 - 09:19
Отговори

Keel снимка Keel 13 април 2020 - 15:26

 Д-и-м-о-в, на 13 април 2020 - 09:16, каза:

Щом е QJ, според таблицата е прав че е от Z17DTH, значи остава да огледаш външно има ли забележки нещо... и монтаж. Късмет също, защото вътре не се знае нищо.

Тъй като моята кутия е същата F23 и знам че след определено време започват да потракват тук там (първичен вал, лагери). Не знам ако имаш още някой друг лев, преди да я сложиш, да смениш въпросните лагери, ще е още по-добре. Това го казвам само като идея, защото да "набараш" кутия , която да е извадена, не се случва чак толкова често. Моята също потраква. Разправят не било нищо лошо и можело така да си отиде и още много време, ама да ти е "под ръка" и да не смениш поне това, ще е нещо като грях. Не мисля че два лагера ще са кой знае какви пари, разбира се и малко още за смяната им, но ако потърсиш и всичко с лагерите излезе около 100-тината, аз бих ги сменил да ти кажа, защото това е валът, който се върти постоянно , независимо дали е само запалена или караш(включително и да се движиш, но на свободна), зацепен ли е съединителят, той се върти.

Казвам ти го като възможност само, не го приемай като задължение.
Може да се провери дали въпросният вал има голяма хлабина, като хванеш оста, която излиза извън лагер-помпата(ако е на мястото си) и клатиш самата ос(не да я въртиш, клатене, нагоре-надолу, наляво-надясно). Ако се чува много "тък-тък-тък" като я клатиш и видимо се мърда доста, значи лагерите имат много износване вече. Ако няма нищо от това, което описах, преценявай си и слагай.



Въпросната кутия я взех има малка хлабина но като за 200к мисля че е нормално, прикачам клип да погледнете за мение . За смяна на лагери незнам дали майстора е достатъчно компетентен но ще го питам може да има човек .

ТУК

https://ibb.co/QmdyZpg
Отговори

Keel снимка Keel 13 април 2020 - 15:45

Ако може да ми препоръчате някой сервиз или човек който се занимава с ремонт на скоростни кутий?
виждам че има много но доколкото знам е финна работа да поправяш скоростна кутия предполагам и синхронизаторите се сменят ако така и така ще се отваря?
Отговори

k opel e снимка k opel e 13 април 2020 - 16:37

Ако купената кутия е съхранявана правилно, качвай на риск. Ако е била навън в тревата каквото и да смениш .......
Отговори

Keel снимка Keel 13 април 2020 - 16:53

 k opel e, на 13 април 2020 - 16:37, каза:

Ако купената кутия е съхранявана правилно, качвай на риск. Ако е била навън в тревата каквото и да смениш .......


цялата е в масло, значи е сваляна скоро не е изсъхнала .
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 13 април 2020 - 18:41

Семерингите на полуоските, задължително нови(там където бръкна с пръста), това като първо .
Второ: Масло вече знаеш какво, ако не знаеш да ти кажем. Дават й да събира уж 1.75 литра, но по пробката, чрез която мериш нивото, двата литра си ги събра точно, пъхаш пръста и го цапа, без да е потекло обаче, поне при мен така стана. Тъй че слагай смело 2 литра и проверка през отвора.

Струва ми се че няма нищо опасно за това, което говорех, но ако все пак си решил да се види за да нямаш притеснения после - това вече си го решавай.
Аз лично не знам къде, колеги, които са давали кутии за правене, да кажат.
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 13 април 2020 - 18:43
Отговори

Стаевски снимка Стаевски 14 април 2020 - 12:37

 Keel, на 13 април 2020 - 15:26, каза:

Въпросната кутия я взех има малка хлабина но като за 200к мисля че е нормално, прикачам клип да погледнете за мение . За смяна на лагери незнам дали майстора е достатъчно компетентен но ще го питам може да има човек .

Тази хлабина е в зъбите на зъбните колела, не е в лагерите.
Слагай масло и карай. Не си пилей кутията.
Като я покараш, ще я видиш дали има нещо.

Що ли? Щото преди време и аз купих като тебе кутия. Не шумеше, не течеше, само изключваше втора предавка. Продадох я на части.
Добре, че не смених нищо по нея!
Мнението беше редактирано от Стаевски: 14 април 2020 - 12:40
Отговори

Keel снимка Keel 15 април 2020 - 06:08

 Стаевски, на 14 април 2020 - 12:37, каза:

Тази хлабина е в зъбите на зъбните колела, не е в лагерите.
Слагай масло и карай. Не си пилей кутията.
Като я покараш, ще я видиш дали има нещо.

Що ли? Щото преди време и аз купих като тебе кутия. Не шумеше, не течеше, само изключваше втора предавка. Продадох я на части.
Добре, че не смених нищо по нея!


Не съм експерт но по принцип лагерите дават отстоянията на зъбните колела вътре, нормално е да се изяждат с увеличаването на луфта на всяка кола , тоест ако се сменят лагерите луфта ще е нулев а на зъбните колела ще е минимален но пак е риск ако са се изяли много но при такав лифт би трябвало да е минимално иносването им и в случая няма смисъл да ги правя понеже ще излезе и скъпо и може да няма голяма разлика в дългосрочен план така или иначе ...

иначе явно ще се окаже че този модел F23 не се наема и всеки да го прави направих запитване и ми казаха че по принцип не се наемат да правят точно този модел скорости и то ги питах само за смяна на лагери на първичния вал , а пък в други фирми гледам ценоразписи без да съм питал по принцип само за отваране на куия и диагностика от 250 лева без да се прави нещо което ще има смисъл за кола 2015+ да се занимаваш да набиваш пари бъобще .
ще се надявам да е по-добра от мойта ,хубавото е че като я позачистих от вътре излезе червено масло .
ще пиша като сменя нещата дали съм уцелил кутията :)
Мнението беше редактирано от Keel: 15 април 2020 - 06:10
Отговори

Стаевски снимка Стаевски 15 април 2020 - 07:24

 Keel, на 15 април 2020 - 06:08, каза:

тоест ако се сменят лагерите луфта ще е нулев

Тц...
Луфта между зъбите ще е същия.
На първичния вал нямаш радиален или аксиален луфт. Не се клати напред-назад, нагоре-надолу...Този шум /луфт/ е при въртене на вала по оста му. Демек чукат зъбите. Нормално е! :-)
Като вкараш полуоските, виж дали хлопат нагоре-надолу.
Успех!
Отговори

Keel снимка Keel 16 април 2020 - 15:23

Търсих комплект маховик и съединител ,ползвах в няколко магазина отстъпката на няколко човека отстъпки от сорта 30-40% и комплект на LuK под 830лв ненамерих !
докато не попаднах на AutoTim Където освен маховик и съединител в цената е включена и лагерпомпа за 797лв някой да е пазарил от тях какво мнение имате за този магазин ?
дават гаранция на частите и уш са със доказан пройзход но знам ли , Поръчах ги от тях всепак щом дават гаранция мен ме устройва да изкарат и 2 години.
Отговори

Keel снимка Keel 27 април 2020 - 19:09

Така смених скоростната кутия,маховика,съединитлея и лагер помпата и сега е доста добре,доста по мек от преди е съединителя, само забелязвам че не отделя в средата а ниско почти до края като го натисна .
има ли някакъв период в който феродовия диск оляга, ще почне ли да отделя по височко ?
Мнението беше редактирано от Keel: 28 април 2020 - 05:51
Отговори

ivan_pop снимка ivan_pop 27 април 2020 - 19:48

 Keel, на 27 април 2020 - 19:09, каза:

Така смених скоростната кутия,маховика,съединитлея и лагер помпата и сега е доста добре,доста по мек от преди е съединителя, само забелязвам че не отделя в средата а ниско почти до края като го натисна .
има ли някакъв период в който феродовия диск олегва ще почне ли да отделя по височко ?

Като започне да отделя високо съединителя това означава, че е за смяна!
Отговори

Keel снимка Keel 28 април 2020 - 06:01

 ivan_pop, на 27 април 2020 - 19:48, каза:

Като започне да отделя високо съединителя това означава, че е за смяна!


Да и аз така знам , а по принцип знам че към средата трябва да зацепва , но пък сега растоянията между маховика съединителя и диска между тях трябва да
е по малко и можеби затова почва да зацепва в ниското общо взето. Ако съм го натиснал до краи колата не мърда като отпусна 10мм и почва да зацепва .
забелязах че стария феродов диск беше на подметка докато новия между феродото имаше пружиниращи пластинки дето го изтласкват напред и можеби трябва да мине време да се послпескат и олегнат нещата. ще се кара така пък дано малко олегне и да почне да зацепва поне на 2-3 санта по удобно ми е на мен лично
Отговори

Rosen Popov снимка Rosen Popov 28 април 2020 - 06:41

Самото феродо не се е напаснало и в момента зацепва много агресивно, предполагам ти се губи момента на полусъединител. След едно две кръгчета из града нещата ще се подобрят :icon_wink2:
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg