Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Електрическа инсталация и електроника

Поставяне на ел. стъкла на Вектра А

Peshotiger снимка Peshotiger 15 ноември 2007 - 17:11

Колеги, здравейте!
Реших да си сложа предни ел. стъкла на Вектра А, 1991, СD.
Купих си копчетата заедно с платката, която стои до ръчната спирачка.
Също две ел. машинки за стъклата, заедно с комплекти кабели за свързване.
Обаче ел.техника ми каза, че трябвало да има някакъв управляващ блок, към
който да се свържат стъклата, намирал се под ръчната или под жабката някъде.
Липсвал такъв блок в колата и щели да изгорят машинките, ако се свържат направо.
А пък другия техник ми казва, че управлението и защитата се намирали в платката
за копчетата и в самите ел. машинки и няма проблем да се свържат така???
Моля да помогнете с мнение, какво е реалното положение?
Ако има значение, колата има ел. огледала.

Благодаря предварително.
Отговори

borro снимка borro 15 ноември 2007 - 21:39

 Peshotiger, на Nov 15 2007, 07:11 PM, каза:

Липсвал такъв блок в колата и щели да изгорят машинките, ако се свържат направо.


Няма такова нещо, стига да не прекаляваш с натискане на копчетата.
Така направо фабричните копчета няма да ти свършат работа. Трябват ти други.
Отговори

PeteRHR снимка PeteRHR 15 ноември 2007 - 22:02

По всяка вероятност не ти трябва нищо друго. Сложи снимка на моторчето и ще ти кажа по-подробно. Снимай буксата и кутийката.

Също снимай и буксите под самата ръчна спирачка. Като извадиш пласмасата точно под дръжката има една пластмаса с гнезда за 4 букси с различни цветове. Кои от тях са там и кои ги няма, до кои има кабели идващи откъм таблото?
Отговори

влади снимка влади 15 ноември 2007 - 22:08

колега ако си взелоригинални вектрови машинки не ти трябва нищо друго-модулите за управление са си в самите апарати и са за самото стъкло а не като на някои други марки коли общ модул за всички стъкла огледала люк и т.н.ако твойта е CD то би трябвало да има ел.стъкла и задължително трябва да имаш окабеляването . успех-аз мисля да правя на мойта задните врати с ел.стъкла но не са ми изпадали необходимите чарколяци.
Отговори

Peshotiger снимка Peshotiger 16 ноември 2007 - 09:26

Влади правилно предположи, машинките са оригинални и модулите са вътре в тях, снощи бях на техник, той също това ми каза. Само дето много се разваляли и блокирали, препоръча ми да не ги слагам... Но пък аз съм упорит, хехехе.
Също и електронно часовниче с термотетър ще си сложа, само че нямам датчика за външна температура, един колега от Плевен продава, ама няма как чак оттам да го взема :).
Утре ще сложа снимки на моята количка и на машинките, само трябва да се ориентирам как се правят линковете...

И благодаря за мненията и помощта!
Отговори

Peshotiger снимка Peshotiger 21 ноември 2007 - 21:23

Колеги, пак пиша, защото се появи един проблем - при пробването преди да ги сложат, едната машинка не ще да тръгне, платката май се била прецакала.
Моля да ми помогнете, изгорялата е отдолу на снимката, някой може ли да ми каже коя е лявата и коя дясната?
За да знам какво да търся все пак :)

Най-вероятно лява
Най-вероятно дясна
Копчета ел.стъкла
Отговори

PeteRHR снимка PeteRHR 22 ноември 2007 - 13:00

Електрическата част (платката) е еднаква и за лява и дясна врата. Така че която и да намерш е все едно.
Извади платката. Премери дали идва постоянно +12В и маса, но мери на самата платка, махни лака и допирай мултицета на пистата.
Не виждам много добре от снимката, но мисля куплунга ти е с 6 извода. Нещо като този:
Публикувано изображение
30-захранване, 31-маса,
Движението нагоре и надолу е нарисувано на снимката,
ZV и EKS не си спомням кое какво беше но едното е вход от комфорт модула (активна маса за 30 секунди при заключване на колата, през другото време е +5В).
Другото е спиране на стъклата когато се движат нагоре. Подава се +8В и стъклата спират. Може и 12В да му подадеш, има защита на входа и то с много големи (по стойност) резистори.

При натискане на бутон трябва да отидат +8В на съответния пин (нагоре или надолу).
И едно от двете релета да цъкне. То ще седи включено около секунда и след това ще изключи защото няма да получи сигнал че мотора се върти. Има едни датчици в края на платката (които влизат най-навътре в кутийката).

Ако на платката имаш всички напрежения, а релето не цъка, значи нещо не работи по електрониката. Обикновенно е лоша спойка някъде. Ако искаш да я ремонтираш един колега беше писал че кисне цялата платка (май в корисилин беше) за 24 часа и така пада лака. После с поялника презапояваш всичко което успееш да стигнеш и се молиш да тръгне. :unsure:
Отговори

Peshotiger снимка Peshotiger 24 ноември 2007 - 02:18

Колега, благодаря за изчерпателния отговор :thu:
Всъщност като пробваха въпросната машинка, се чуваше само едно "цък", обаче моторчето не щеше да тръгне...
Така че най-вероятно е от платката, тя не беше и завинтена с болтчето, сигурно е сменяна... ще видя какво мога да направя.
Сега се опитвам да си намеря датчик за външната температура, за да ми монтират поне ел. часовника.
А исках да разбера коя ел.машинка е лява и коя дясна, защото ако дясната ми е изправната, направо да я монтират и нея, то дясното стъкло е повече зор :o
Отговори

borro снимка borro 24 ноември 2007 - 02:41

Много лесно се разбира коя за къде е, свали си само кората и наложи машинката. Ламарината е пробита технологично с 4 отвора, така че ще разбереш веднага.
По между другото ми се струва, че машинките са с различни основи - дали долната е от вектра А?
Отговори

Peshotiger снимка Peshotiger 24 ноември 2007 - 02:55

 borro, на Nov 24 2007, 01:41 AM, каза:

Много лесно се разбира коя за къде е, свали си само кората и наложи машинката. Ламарината е пробита технологично с 4 отвора, така че ще разбереш веднага.
По между другото ми се струва, че машинките са с различни основи - дали долната е от вектра А?




Ами за такива ми ги дадоха, пък и при двама майстори ходих вече, никой нямаше претенции към основите...
така като ги гледах, мисля, че горната е 95 г., след фейслифта, а долната е по-стара.
А питах за дясна/лява, защото не ми се удава много свалянето и закачането на корите, та затова някой ако
знае така от снимката... :thu:
Отговори

borro снимка borro 24 ноември 2007 - 11:52

Като се гледа машинката все едно сложена във вратата - мотора и сочи надолу и се намира в дясно на повдигачите. На снимката горната само се обръща по вертикала и е лява според мен.
Отговори

ivkung снимка ivkung 29 ноември 2007 - 11:35

Здравейте

Темата е много интересна и най-важното много подробна. Аз имах проблем с ел. стъклата и ходих при майстор. От тогава диодчетата на копчетата светят постоянно. Знае ли някой каква им е консумацията. Преди седмица ми падна акумулатора и мерих консумацията - с включена аларма беше около 100 мА. Има и друго - преди като се отвореха вратите, стъклата не се движеха. Сега се движат винаги -без значение какво е отворено. Дали тази намеса на майстора не ми създава сега проблеми с акумулатора.
Отговори

Peshotiger снимка Peshotiger 29 ноември 2007 - 11:47

 ivkung, на Nov 29 2007, 10:35 AM, каза:

Здравейте

Темата е много интересна и най-важното много подробна. Аз имах проблем с ел. стъклата и ходих при майстор. От тогава диодчетата на копчетата светят постоянно. Знае ли някой каква им е консумацията. Преди седмица ми падна акумулатора и мерих консумацията - с включена аларма беше около 100 мА. Има и друго - преди като се отвореха вратите, стъклата не се движеха. Сега се движат винаги -без значение какво е отворено. Дали тази намеса на майстора не ми създава сега проблеми с акумулатора.


Колега, доколкото знам, самото запаметяващо устройство и защитата са в самите машинки, заедно с моторчетата.
Така че може би нещо настройките са се променили, виж някъде из указанията как се настройва движението.
Копчетата между седалките до ръчната ли са? Да не би там да е свързал нещо не точно както са буксите, а
направо и затова да подава напрежение непрекъснато :drive: :kuku: :unsure:
Отговори

PeteRHR снимка PeteRHR 29 ноември 2007 - 16:26

 Peshotiger, на Nov 29 2007, 10:47 AM, каза:


Изтървал съм малко темата :kuku:
Може контактите на платката с моторчето да не са наред. Опитай се (макар че е трудно) да подадеш на клемите на моторчето напрежение. Те са навътре в пластмасата. Провери и като платката направи "цък" дали има напрежение на тези клеми (на самата платка).

 ivkung, на Nov 29 2007, 10:35 AM, каза:

Здравейте
Темата е много интересна и най-важното много подробна. Аз имах проблем с ел. стъклата и ходих при майстор. От тогава диодчетата на копчетата светят постоянно. Знае ли някой каква им е консумацията. Преди седмица ми падна акумулатора и мерих консумацията - с включена аларма беше около 100 мА. Има и друго - преди като се отвореха вратите, стъклата не се движеха. Сега се движат винаги -без значение какво е отворено. Дали тази намеса на майстора не ми създава сега проблеми с акумулатора.

Консумация 100мА е нормална, не може да пада акумулатора от това. Майстора най-вероятно ти е вързал захранването на бутоните с постоянен + и затова винаги светят. Така е по-удобно да си ги цъкаш (а не да отваряш врата или даваш контакт).
Единствено може да кажеш на майстора ти да ти ги върже като се изключи алармата тогава да им подава напрежение, а не винаги.
Отговори

STormDevil снимка STormDevil 10 май 2008 - 10:54

Колега, а откъде си ги взел машинките и всички копчалъци? И за колко пари?
Аз на астричката от сума време съм се навил да слагам, че с тея врътки ръчните е гадно.
Всъщност има ли начин да се вържат към централното, че да се вдигат автоматично при заключване на колата?
Отговори

Ивчо снимка Ивчо 19 ноември 2010 - 08:13

 PeteRHR, на 22 Nov 2007, 13:00, каза:

Електрическата част (платката) е еднаква и за лява и дясна врата. Така че която и да намерш е все едно.
Извади платката. Премери дали идва постоянно +12В и маса, но мери на самата платка, махни лака и допирай мултицета на пистата.
Не виждам много добре от снимката, но мисля куплунга ти е с 6 извода. Нещо като този:
Публикувано изображение
30-захранване, 31-маса,
Движението нагоре и надолу е нарисувано на снимката,
ZV и EKS не си спомням кое какво беше но едното е вход от комфорт модула (активна маса за 30 секунди при заключване на колата, през другото време е +5В).
Другото е спиране на стъклата когато се движат нагоре. Подава се +8В и стъклата спират. Може и 12В да му подадеш, има защита на входа и то с много големи (по стойност) резистори.

При натискане на бутон трябва да отидат +8В на съответния пин (нагоре или надолу).
И едно от двете релета да цъкне. То ще седи включено около секунда и след това ще изключи защото няма да получи сигнал че мотора се върти. Има едни датчици в края на платката (които влизат най-навътре в кутийката).

Ако на платката имаш всички напрежения, а релето не цъка, значи нещо не работи по електрониката. Обикновенно е лоша спойка някъде. Ако искаш да я ремонтираш един колега беше писал че кисне цялата платка (май в корисилин беше) за 24 часа и така пада лака. После с поялника презапояваш всичко което успееш да стигнеш и се молиш да тръгне. :biggrin:

Някой може ли да ми каже за ZV и EKS от къде се взима сигнал ??
Отговори

CH_M снимка CH_M 19 ноември 2010 - 09:01

Ами той колегата peteRHR го е обяснил точно - идват от платката с бутоните до ръчната .
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg