Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Двигатели, горивни системи, съединители, ск.кутии

Семеринг, вал и т.н.

bob снимка bob 13 май 2010 - 16:47

Преди да ме подпалите - търсих и четох, но ненамерих това което търся.
Без да навлизам в подробности(ако някой все пак се интересува-http://www.opelclub-bg.com/forum/index.php?showtopic=70667), сменихме семеринга на вала, въпреки че беше сменян Декември и почти веднага (след примерно нема 50км) пак текна. Моя човек вика че шийката била надрана и наместихве семеринга малко по-навътре - ефект - нулев. Интересното е че тече повече извън кутията-между нея и двг-то - може да се види на последната снимка от линка.
Поради тази причина, и това че сега протече почти веднага, имам няколко въпроса:
1.Преди да се засиля да купувам вал и да сменям - може ли да е пукната самата глава някъде там(вътре при ремъка ми се струва че почти няма масло) и как да разбера без да я свалям(стига ми 1 път за 2 месеца). Относно това ми съмнение - след като махнах катализатора и смених средното гърне, при форсиране пак се чува пукане, и все още имам проблеми с оборотите(стъпковото е чистено при смяната на гарнитурата).
2.Ако се ебава от някакъв луфт??? При палене сутрин тропат някои повдигачи, като дам малко газ и спират - може ли да се е разбил някой лагер, нещо такова???
3.Ако все пак е от вала - може ли да се смени без да се сваля главата, защото наистина ми стига тая процедура преди 2 месеца
Отговори

Rosen Popov снимка Rosen Popov 13 май 2010 - 20:41

Здравей колега, не виждам следи от сериозен теч на снимките по-скоро подлизване на масло.Колко сериозен е теча, че си решил да сменяш разпределителния вал?Ако си решил да взимаш нов втора употреба, по-добре недей, иначе вала се сменя без демонтаж на главата.Дай още някакво инфо за проблема с оборотите, доста оскъдна е информацията за проблемите които те мъчат!
Недей засилва колата към..... :icon_wink2: , все пак е Опел, а ние тука ги :icon_wink2:
Поздрави!
Мнението беше редактирано от Rosen Popov: 13 май 2010 - 20:48
Отговори

bob снимка bob 13 май 2010 - 21:24

Абе бая си подлизва, а и ме е страх да не омаже ремъка че миналата седмица го сменях. Не е като да съм доливал масло, ама не мога да се примиря с теч. Защо да не го сменям с втора ръка.
Иначе днеска гледах дросела - като нов е и нищо не задържа. Като спирам и почва да вдига оборотите и като спра ги връща(това на газ, ако мина на бензин пак така, но като изгася и пак запаля на бензин е добре). На празен ход (на газ, за бензина не съм сигурен) държи доста непостоянни обороти. Всичко - ауспуха, теча и оборотите, се случиха общо взето по едно и също време, в един и същи ден и накрая дето скъса маркуча и изля антифриза. За оборотите имам 2 обяснения - трябва да ходя да я настроят малко на газ, щото като минавам на бенз и продължава да се бърка и проблема е в изпарителя нещо(нов).
Иначе за теча - не мога да се примиря, но ми изглежда като да е от главата нейде там. То няма как да е много силен, щото и няма чак толкова масло там, ама...
Отговори

Rosen Popov снимка Rosen Popov 14 май 2010 - 10:02

За оборотите най-добре сложи един ламбда емулатор, колата може да се бърка от газта и да прави опит за стабилизирането им, но това няма как да стане газ!Имаш достатъчно място в коша, за да завъртиш изпарителя успоредно на пътя, направи го!Брал съм го тоя :icon_wink2: с изпарител монтиран перпендикулярно на пътя :icon_wink2: и косата ми побеля докато разбера, че проблема е от там.
Уверете се откъде е теча, може да е зле поставена семерингата в леглото на главата, възможно е да е от шийката на вала, а може семеринга да е менте.Разпределителен вал втора употреба си имаш, нямаш гаранция дали другия ще е читав.

пп.Ремъка ти струва 15лв и дори да се скъса не е проблем, просто си носи един в багажника и при скъсване се сменя за броени минути.
Мнението беше редактирано от Rosen Popov: 14 май 2010 - 20:04
Отговори

bob снимка bob 14 май 2010 - 11:29

Ми понеделник ще свалиме всичко и ще оставим само ремъка и ще палнем да видим от къде тече. Съмнява ме главата мене, че тогава язък за труда и парите де набих. Колкото до вала - ако тръгна да го сменям все ще гледам шийката как е и в какво състояние е. Семеринга дето свалихме си беше като нов и нямаше износване от драскотините. За оборотите - преди да се случат всичките мизерии на куп беше трепач - нямаше гаснене като спирам, не вдигаше оборотите, а и на празен ход гледах таблото да не би да е изгаснала - толкова добре мъркаше. Като набарам една еврейска звезда ще ревизирам стъпковото пак и потенциометъра на дроселовата и после отивам да ползвам гаранцията на газовата + евентуално една диагностика.
А ламбда емулатора не е ли бая скъпичък, на едно място питах - 100лв?
Отговори

Rosen Popov снимка Rosen Popov 14 май 2010 - 20:04

Емулатора за ламбда сондата е 15лв, това за 100лв е ламбда контрол.Пиши пак след ревизирането на семеринга.
Отговори

foroforo снимка foroforo 15 май 2010 - 11:49

За така наречения теч - убеден ли си, че капе масло от семеринга на разпределителния вал? Ако наистина тече оттам има вероятност да има голям луфт в лагерите на вала и за това да тече. Свали ЦЕЛИЯ капак на ангренажа и виж дали не просълсява масло от масленато помпа - намира се на точно там, където са следите от масло при ангренажа и коляновия вал. Понеже маслената помпа е хваната с няколко болтчета М6 към блока, ако не са затегнати добре може да просълзява масло и да се събита точно там, както и отдолу около картера. Провери болтчетата на маслената помпа дали са стегнати.

Относно нестабилния празен ход:
Инвестицията в емулатор на ламбда сонда при този мотор е доста безсмислена - единственото, което ще постигнеш е, че няма да ти светва лампата "Check Engine" заради богата/бедна смес. Нестабилния празен ход се дължи на прекалено малко подаване на газ на празен ход и като резултат ECU-то се опитва да компенсира по-ниските обороти като отваря чрез стъпковото моторче подаването на въздух, но от това сместа обеднява още повече и оборотите стават по-нестабилни. Ако в такъв момент минеш на бензин двигателя се форсира до 2000-3000 об. и после евентуално падат до нормалното. Решението е да отвиеш на 1/8 - 1/4 винта за регулиране на оборотите на празен ход (ако има такъв) на изпарителя или винта за регулиране на чувствителността на мембраната на същия.

Успех!
Отговори

bob снимка bob 15 май 2010 - 14:32

Не знам какво се е опитвал да регулира ЕКУ-то, че като спира колата да вдига оборотите(отначало докато я настроят ми гаснеше даже, заради положението на изпарителя). Странното в цялата ситуация е че ако мина на бензин, докато не изгася и запаля отново колата проблема си остава същия - спирам - и оп вдига оборото... Щях даже да олетя в един завой - намалявам на празен ход и в началото на завоя включвам на втора и фиуууу :)
Въпросът е че вчера си поиграх малко с винта за празния ход(за пореден път) и работата незнайно как заспа - железен празен ход(може би малко висок), стабилен и няма вдигане на обороти. Единственото ми опасение е че сега като тръгвам за работа и като запаля първо на бензин и може пак да стане мизерия, но ще видим. Утре, както казах, ще я палим без пластмасите, да видим от къде толкова тече масло(никак не го обича тая кола, ми се струва) и се надявам наистина да е просто нещо разхлабено и да мина тънко... че за парите дето налях до тук и дето трябва още да налея - да си бях взел една В :)
Отговори

Rosen Popov снимка Rosen Popov 15 май 2010 - 14:53

Определено има голям смисъл в инвестицията на 15лв за ламбда емулатор и определено не става въпрос само за лампата.Когато еку-то запише грешка бедна или богата смес, прави опит с помоща на МПХ и промяна в ъгала на дроселната клапа да корегира сместа.
Отговори

bob снимка bob 18 май 2010 - 09:16

Всички викат за Ц16НЗ - железен двигател. Аз викам - тинтири минтири.
Вчера махнахме пластмасовите капаци, закачихме ремъците и запалихме.
Въртя към 15 мин, форсирахме - е нещя да покаже от къде тече, но поне не е от капака на главата.
Семеринга е чисто нов и веднага текна. Ще търся на Кортеко някъв хубав да пробваме, но
не съм оптимист. Не може да се види от вътрешната или външната част ли тече.
Като го смениме - и да тече - нека си тече, б*л съм го и у колата...
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg