Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Дизелови двигатели

Опит за палене след смяна на помпа

tisho.74 снимка tisho.74 12 февруари 2019 - 22:16

Сега ти слушах файла. Наиграл си се. Та, както ти написаха преди мен- закачай ласото и обиколи С-С- то. И каквото излезе. Вече е късно за другия инструмент.
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 13 февруари 2019 - 00:26

Тоест? Изкривила е клапани, така ли ?
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 13 февруари 2019 - 18:44

Не. Според мен ти е избягал разпределителния вал.
Говорих с Оги преди малко. Запали ли я?
Мнението беше редактирано от tisho.74: 13 февруари 2019 - 18:45
Отговори

dimitarmark снимка dimitarmark 13 февруари 2019 - 19:33

Чак да изкриви клапани ми се струва трудно, по скоро чупи кобилиците. Случи ми се да счупя 4, ама след правилна центровка и смяната на "кобилиците" мотора живя доста време :)
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 13 февруари 2019 - 19:37

Да, май това става като удари, а не самите клапани. По английско бяха писали преди време същото. Предполагам кобилиците са умишлено по- слаби, а може и да не е умишлено...
Мнението беше редактирано от tisho.74: 13 февруари 2019 - 19:38
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 14 февруари 2019 - 01:02

Не съм я запалил, проблемът е че с авера можем да бачкаме само почивните дни, а я смъкнахме от подпорките даже, прибрахме му нещата и тръгна че имаше работа. Аз останах уж да "докарам" нафтата и да паля ама.......

Непременно ще пиша какво е станало като бачкаме пак(предполагам или събота или неделя), защото предстои да отворим пак да видим разпределителя накъде е, той със сигурност е избягал, защото той го видя като гледа последно там и ми каза че не е хоризонтално... ама нали ... стромента казваше друго(деева и китайските строменти, човек ще си счупи двигателя за едното нищо), от всичките, най-важният да не е наред - малко прекалено, нали ?

Между другото кобилиците са най-скъпото нещо в тая глава :) Дали е случайно? но ако те са "слабото" място при удар, поне са два пъти по-малко като бройка. Но все пак 8х65 лева(Kolbenschmidt) си е цифра, ако приемем вариант цял комплект.

Но както знаете, винаги казвам какви са резултатите. Смятам че ще я запалим, но първо проверката. Наново ще пъхна щифт на колянов, и ще видя къде е горния вал. Не знам дали да отварям пак капачето на помпата(онова залепеното със силикон), защото там три пъти го въртяхме на ръка и трите пъти си пасна абсолютно точно отметката(триъгълника на зъбното колело на горната верига). Ще ви пиша когато имам новини.

Предполагам че ако има заминали кобилици щеше да се чуе нещо "чат" "пат" "цък".. нещо.. докато върти. Не се чу нищо нередно, просто мъчно завъртя първите два пъти.

Има две положения - или на контра с 27 да го завием на "хоризонтално" или да изчакам да дойде тоз път каквото трябва и тогава, защото гледам че Оги (предполагам това е k opel e) не каза никъде че е ползвал зацепващите инструменти а направо да завивам вала на "хоризонтално" с точката горе. Да, разбирам че си личи чудесно къде ще е точно "хоризонтално", но така и така го поръчах оригиналния lock tool....
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 14 февруари 2019 - 01:32
Отговори

k opel e снимка k opel e 14 февруари 2019 - 06:21

Да, аз съм Огнян. Правил съм само на око да се гледа хоризонталата на разпределителния вал. На око, после контрол с огледало и накрая снимка с телефона. И втори контрол с шублера от гърбицата на втори цилиндър и борда на главата. Мисля, че беше 37,6 мм. Въртя и държа контра с 27, при разхлабен болт на зъбчатката.
Според мен по снимката на задния край на раз. вал трябва да запали. Залагам още, че твоя е от гадните мотори, които много трудно се обезвъздушават. По-добре недей да палиш с ласо, а със старт шпрей.
А, защо си сменял помпата? Преди доста години един познат на Зафира X20DTL смени помпата, защото не му палеше и "Мастори" го убедили помпа та помпа. Оказа се с новата помпа същото. Беше се загубила масата по дебелия кафяв кабел.
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 14 февруари 2019 - 09:21

Смених я, защото когато сменях филтър, вадих цялата "чаша" да я чистя и после не налях гориво и "оригиналната ми помпа" изгоря. Аз му викам "Купих си от скъпия филтър" :)
След това един я прави без да реже кабелите за клапанчетата(аванс и количество гориво), но явно е вадил електрониката заедно с датчика на помпата (а не е отпоил и него да го остави там и така колата започна да показва глупости на борда, от сорта на 1 литър на час на място на обороти. Оп-кома даваше подскачащи параметри на порцията гориво. от 4 до 10 мг(на обороти) и се менеше като коледна елха, 4...6...10....5....7....10. От там е ясно че е започнала да гори повече и си викам ако някой я сваля да я калибрира, отидоха 400-500 лева с труда. Но намерих правени и калибрирани помпи за 289 евро от Германия и така си поръчах. Не знам защо бяха така паднали като цена за буквално няма и 2 месеца от края на ноември до около нова година, бяха 509, даже сега е 259 евро гледах из оня ден. Та поръчах я аз на 14 януари май беше. Бях решил че не е добре да я карам така, даже и Тишо ми бе казал че с времето може да се появят и други проблеми от това ходещо гориво. Една вечер като я припалвах да поработи(докато беше по-студено), видях че като държа педала до към 1600 оборота продължително, светваше "чека". Гасиш палиш , няма чек. Знаех че е от това несъответствие на горивото.

И дойде и така почнахме и я сменихме, беше пълна с някакво машинно масло вътре под леко налягане. Надявам се да си е всичко наред сега с тази. Затова я смених.

А за "от гадните за обезвъздушаване" не знам дали е, обаче когато помпя с ръчна помпичка през изходния маркуч към помпата от бутилка нафта, е не може да се помпи - влиза малко и до там, сякаш няма изход за въздуха. Като дръпна после маркуча да го извадя, така се "освобождава" напрежението че все едно съм помпил с компресор. Но че стисках здраво с две ръце, си беше вярно. Няма и няма... Обаче когато напълня маркуча и го оставя - си слиза лека полека и пак допълвам...
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 14 февруари 2019 - 10:12
Отговори

JorkataG снимка JorkataG 14 февруари 2019 - 09:40

До колкото знам на мойта старата беше така. Кобилиците са направени така че при проблем да се чупят първо те за да се избегне срещата на клапаните с буталата. Вид защита.
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 14 февруари 2019 - 10:05

А каква е била твоята старата? Нещо Астра/Зафира/Вектра с X/Y20 мотор?
Видях че си споменал че и тя така въртяла когато имало въздух и затова питам.
Отговори

JorkataG снимка JorkataG 14 февруари 2019 - 10:28

Старата каляска беше астра Фъ. Последния път когато сменях филтъра за горивото се оказа че е по къс с няколко милиметра и сондата опираше в дъното. Голямо въртене падна и все не стигаше гориво. Теглиха ме в продължение на 10 км /е не през цялото време съм бил на 2/ но нищо не стана. Премерих с една тел щото шублер липсваше и се оказа че има разлика в дълбочината и сондата опираше в дъното. Сложих стария на ШАМПИОН /новия уж и той за астра Фъ ама не ставаше та го фърлих колкото можах най далеч/ и те така те. отвих първа дюза и нафтата излете. А между другото когато я зех тя имаше ръчна помпа гумена. И нея съм я сменял че без нея падна едно въртене и теглене докато изкара въздуха от тръбите.
Отговори

k opel e снимка k opel e 21 март 2019 - 02:17

Колега, какво стана с този мотор? Мина повече от месец, запали ли го? Обеща да пишеш къде са били ядовете и ние чакаме.
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 21 март 2019 - 12:50

Не съм колега

Нещо се оказа сложно с приятелите, никой не намери време от тогава, но аз си купих някой неща и може да се пробвам да си свърша сам работата.
Оригиналните инструменти за зацепване, които се ползват от двете страни на разпределителя - дойдоха. Преди няколко дни си взех и динамометричен ключ и подпори 3 тона....


Щом съм обещал - ще пиша, това е сигурно, но нямам резултат, защото като се наложи, аз помагам веднага, но нещо обратното куца.....

А относно ядовете - те са ясни, шибан инструмент, благодарение на който имам изместен разпределител... единствено не знам дали не е станала по-голяма беля в следствие на това. Това е.
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 21 март 2019 - 12:54
Отговори

JorkataG снимка JorkataG 21 март 2019 - 13:50

Казва се "имам много познати ама приятелите ми са малко"
Отговори

dimitarmark снимка dimitarmark 21 март 2019 - 13:52

Би ли обяснил какво му е на "шибания" инструмент? Имам такъв и не съм забелязал проблем до сега, уж всичко е наред.
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 22 март 2019 - 12:15

Ще опитам да обясня(не знам видели ли сте снимката на предната страница), слагах снимка.


Инструментът за заключване на разпределителя е изместен с някакъв ъгъл, защото когато се опитах (при зацепен колянов с щифта) да го сложа, не можеше! Искаше да се завърти вала и тогава влезе.
От тук следва че зацепен правилно двигател, преди да бъде отвиван, вече не е правилно зацепен, щом се искаше да се върти разпределителя, за да може да влезе тая китайска ш*бания.

След това като снимах и сложих линия, се видя че спрямо "равнината" между двете опори, средното, което влиза във вала, не е "водоравно" а е изместено, не знам с колко, но на око са поне 3-4 градуса, може и повече да са.. не зная.

След като дойде оригиналният инструмент, такива "измествания" няма, всичко е по конец равно, "равнината на опорите" спрямо средното, което влиза във вала.

Явно твоят комплект е бил малко по-истински (червен куфар сигурно),моят е на ASTA в син куфар и е криво това. Даже сега като се замисля, бях чел из ревютата че нещо тия комплекти не ставали(вероятно някой от "марките") за 2.0 (предполагам са имали предвид точно това че измества вала)

Ясно се вижда и от снимките на предната страница че има отместване от равнината. Така е, когато някой прави нещо заради самото "правене". Иначе от Германия дойде комплекта, но на мен ми е ясно че е китайски.

Ето ги "face to face":
https://ibb.co/wJNGtf8

Ляво - реплика
Дясно оригинал на Kent-Moore
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 22 март 2019 - 13:19
Отговори

JorkataG снимка JorkataG 22 март 2019 - 13:46

Остава сега всичко да си дойде на мястото. Има една приказка "И я моем и тате мое ама оно козата си сака пръч". Ай наздраве по тоя повод. :bbq:
Отговори

Стаевски снимка Стаевски 22 март 2019 - 15:59

Колега Димов, файла ти със звука на двигателя при изместена центровка на разпр.вал не се отваря. Виж го качи някъде. А ако може вкарай думата "центровка" в заглавието, за по-лесно търсене с търсачката.

Моля!
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 22 март 2019 - 16:29

То не е звук (в смисъл да работи), а е само въртене при палене.

Но при все това, заповядай колега Стаевски, качих го пак. Така звучи въртене при заключване на вала с ментето! Центровка та дрънка. Най-добре си го свали на компютъра и така го отвори. Няма как да вкарам думата, защото линкът така или иначе се води "short link" и няма да излиза с това, което съм писал на файла, преди разширението.
https://www.sendspace.com/file/bunro3


Към JorkataG: Да се надяваме че ще си дойде.. затова и казах че имам притеснение да не би това отместване да е било много и да съм направил нещо когато въртях. На ръка двата оборота не показваха да запича нещо ама знам ли...
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 22 март 2019 - 16:40
Отговори

Стаевски снимка Стаевски 26 март 2019 - 12:14

Мерси Димов.
За думата "центровка" имах в предвид да я вкараш в заглавието на темата, заради търсачката във форума.
И ако нямаш против:Лоша центровка на разпределителен вал
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg