Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Двигатели, горивни системи, съединители, ск.кутии

Астра г не иска да включи задна скорост?

surbino снимка surbino 22 октомври 2019 - 10:20

Здравейте приятели,снощи тръгвам да вкарвам колата в гаража и не можах да включа задната скорост,пробвах поне 10 пъти и с много опити влезна,сега пак същата работа не иска да влезне.Издърпах коженото маншонче на лоста да видя как е полужението там,изглежда всичко е добре.Модела е астра г z20let F23 кутия,казаха ми за някаква пружинка в избирача на кутията,някой може ли да каже къде точно е тази пружинка?Благодаря много!
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 24 октомври 2019 - 09:51

На F23 задната се освобождава с повдигане на едно лостче. Ти казваш пружинка, пружинката е за да върне лостчето пак надолу, когато изключиш от задна скорост.

При теб това лостче ходили свободно нагоре-надолу като го стиснеш с пръсти ? Ако да, значи вероятно не е проблема в него.
Избирачът на предавки в купето принципно има една втулка, на която ляга отдолу и при мен тя се беше разбила(протрила, изхабила) и не ми включваше 1-ва, поне не винаги.
Купих си такава втулка и я смених, и вече всичко е наред. И тъй като не се знае как се е изхабила твоята(ако е от нея), понякога вместо 1-ва, започва да се прецаква задната.
махни си "кожения маншон" на лоста отново и огледай там откъдето излиза, дали не се клати подозрително лесно и да има "празен ход". Ако е така, значи имаш втулка за смяна. Ако трябва направи видео.

Ако ли не, отпред на кутията има също две пластмасови втулки на "кантара" за избирача. И за там има видеа за смяната им в нета. Вади се избирача и се сменят.


Предполагам че не си бутал жила нещо през това време и от тогава да го имаш този проблем?

Ето видеото по смяната при лоста:
https://www.youtube....h?v=ofnRcVSPj0c

Виж какво показват и дали го имаш и ти при теб.

А ето тук е за отвън:
https://www.youtube....h?v=j9osK8rLhdA
Виж дали нямаш такива хлабини в тия втулки, каквито показват на клипа.
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 24 октомври 2019 - 09:56
Отговори

ceko снимка ceko 24 октомври 2019 - 10:13

Много чест проблем в механизма на скоростния лост.Трябва да разглобиш ск.лост и да го свалиш.На долната част на пръчката има един гумен о пръстен който играе роля на ограничител и омекотител на движението на лоста наляво и на дясно,с годините се изронва,много вероятно е като светнеш с едно фенерче да го видиш паднал под ск.лост,огледай хубаво.Ако е изпаднал трябва да разглобиш и смениш.Малко е пипкаво,ако ти е трудно ще помагам
Мнението беше редактирано от ceko: 24 октомври 2019 - 10:15
Отговори

JorkataG снимка JorkataG 24 октомври 2019 - 10:58

Избирача на скоростите отпред е вързан с една рейка с прастмасови легла за ябълките. тая рейчица струва до към 10 кинта и се сменя за секунди. При мен на старата каляска не искаше да влиза 5-та скорост после и на другите поетапно правеше частични проблеми.
Потърси Русин Атанасов тук във форума. Той беше правил май преди години тема за това.
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 24 октомври 2019 - 11:49

При мен втулката на лоста я сменях без да вадя целия механизъм като на клипа, навън "на тезгяха". На място го правих и нямаше нищо, което да спъва работата. Накрая само жилото отдолу се наложи с нещо да подложа при натиска отгоре за да влезе и това е.

И да, има о-пръстен за ограничаване на хода на лоста, при мен се беше скъсал, но не оказваше такова влияние, защото той дефакто "орязва" движението на лоста. При мен се движеше малко повече заради липсата му, но проблемът беше във втулката. Буквално не й беше останала стена и когато я дръпнах от местото й да я извадя, половината остана в ръцете ми.
но какво да искаме, втулка на 15-16 години. В Ибей има такива втулки.
В случай че се стигне до смяната й, препоръчвам да си вземеш силиконова смазка(бяла, не спрей а мазилна) и да намажеш хубаво новата втулка вътре и самата топка, в която влиза, преди да монтираш обратно.

От тук я купих:
https://www.ebay.com...h-/322071159931

Ако ти е скъпо като превоз, ползвай "доставка от англия", проверени са, няма проблем с тях. 2 лева на килограм и после до твоя град с куриер. Регистрираш се в сайта им, следваш инструкциите и си готов.
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 24 октомври 2019 - 12:04
Отговори

Стаевски снимка Стаевски 24 октомври 2019 - 14:00

Провери да не е спекла "пеперудата" на скоростната кутия.
Там дето се закачат жилата /ако си с жила/. Има ход на вътре и на вън, на ляво и на дясно...
Добре е да има макар и минимални луфтове-все пак не е нова.
Трябва да можеш с лекота да вкарваш всички скорости с ръка, като мърдаш "пеперудата" /не скоростния лост/.
Демек от скоростната кутия да превключваш скоростите, не от скоростния лост. Ако можеш и е лесно, тогава търси хлабини към то скоростния лост.
Може втори човек да клати насам-натам лоста, а ти да държиш пеперудата. Провери лоста за луфт нагоре-надолу, макар, че тогава не влиза първа скорост.
Това при изгасен двигател, разбира се. :-)
Отговори

surbino снимка surbino 25 октомври 2019 - 10:31

благодаря колеги,оказа се правоъгълната втулка отпреде на кутията която стои на избирача,беше се счупила на 2 половини изработих нова от бронз,също така поръчах и пластмасовата втулка за скоростния лост.Сега задната влиза,но малко по трудно.Поздрави.
Отговори

Стаевски снимка Стаевски 25 октомври 2019 - 14:38

Дали няма да се наложи настройка на едното жило?
Докато смениш поръчаната втулка се поразрови за чалъма за фиксиране на жилата.
Ако си с жила де.
Отговори

Жоро снимка Жоро 25 октомври 2019 - 14:58

surbino, защо не направи една две снимки?
Отговори

surbino снимка surbino 25 октомври 2019 - 22:31

 Стаевски, на 25 октомври 2019 - 14:38, каза:

Дали няма да се наложи настройка на едното жило?
Докато смениш поръчаната втулка се поразрови за чалъма за фиксиране на жилата.
Ако си с жила де.


Със жила съм да,но за регулиране си нямам представа дали може.
Отговори

Стаевски снимка Стаевски 30 октомври 2019 - 03:23

Може. Само от лоста се прави. Лоста се застопорява. Жилата се освобождават. установява се че си на свободна предавка. Пак се зацепват жилата. Това след като си смениш туй, дето ще го сменяш.
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 30 октомври 2019 - 08:57

Ако си е включвала преди добре и не е бутал жилата да ги мести(не да ги вади, да ги мести), то няма причина за нова настройка.

Нека си смени и втулката вътре и ще видим тогава.
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 30 октомври 2019 - 08:57
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg