Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Двигатели, горивни системи, съединители, ск.кутии

Смяна на ламбда сонда - най-удачният вариант?

corsadriver снимка corsadriver 22 май 2014 - 19:04

Здравейте, колеги,

утре смятам да сменя ламбда сондата на моята Корса B, 1997, 1.4 двигател.
В последната година разходът на бензин е адски голям, почти двоен..
Знам, че това може да бъде породено от много причини, но преминах ЕЛКОН и там ми казаха, че всичко по системата на колата е изрядно. Оставиха ми две възможности - ламбда сондата и термостата. Прочетох, че един от симптомите за неработещ термостат е бавно и трудно загряване на парното през зимата, но аз такива проблеми нямах. Затова смятам, че проблемът е в ламбда сондата (така ме насочиха и в сервиза), просто искам да съм сигурен, че това няма да е грешен ход, тъй като не е много евтина инвестиция. :)
Отговори

javor_bg снимка javor_bg 22 май 2014 - 20:19

Колега, катализатора в какво състояние ? Горивния регулатор проверяван ли е ? Налягането на горивото от помпата мерено ли е ? Импулсите на дюзите колко милисекунди са ?

По принцип старата ламбда сонда има вероятност и трудно да се развие. Незнам дали на студен или горещ мотор е по-добре да се развие.
Отговори

corsadriver снимка corsadriver 22 май 2014 - 20:23

Предполагам, че на студен..
Честно да ти кажа горивните системи са ми най-мъгляви от цялото устройство на автомобила, но като мина ЕЛКОН всички тези неща, които ми изброи, не се ли проверяват тогава? Според момчето там всичко по горивната система ми е наред, и най-вероятно проблемът е в ламбда сондата.
Отговори

javor_bg снимка javor_bg 22 май 2014 - 20:25

Ами най-честия дефект на ламбда сондата е че става ленива с времето. Реакцията й става по-дълга. Можеш да пробваш с откачена ламбда сонда да покараш и виж как ще е положението с разхода.
Отговори

corsadriver снимка corsadriver 22 май 2014 - 21:26

Мерси, все пак най-вероятно ще я сменя де, просто се притеснявах да не е някоя друга джаджа и в крайна сметка да е било безмислено. Тия неща, които ми ги изброи, мисля, че ги диагностираха като изправни, така че да се надяваме, че с новата сонда всичко ще е ок.
Отговори

^_fenixa_^ снимка ^_fenixa_^ 22 май 2014 - 21:57

Ами може и друга 'джаджа' да е... От температурния датчик! Ако дава сигнал, но грешен на ЕКУ'то ще дава 'шантави' смеси и от там става 'готин' разхода. А когато работи Елкон'а няма да го 'гепи' и ако не погледнат температурата(Елкон'а чете ЕКУ'то, съответно температурата към него, не към таблото) няма и да разберат, че е проблемен. Освен това на Оп-Ком има функции за тест на доста 'глезотии', ако ти е ленива би трябвало да я 'хване' :confused: Но в общи линии смесообразуването е от Ламбда сонда, темп. датчик(на ЕКУ'то), мап/маф. Отделно и колегата ти изреди причини, поради които може да гори повече, свързани с налягането на горивото и дюзите...
Отговори

Synthy снимка Synthy 23 май 2014 - 11:39

Аз съм развивал 3 пъти ламбда сонда за смяна нма предишните миколи - развива се без проблем (на студена кола). Ако те притеснява, преди да купищ нова, погледни я в реално време как сменява позициите. Трябва да са около 1Hz , т.е. горе долу всяка секунда трябва да си мени състоянието (тя цъка от ниско във високо и обратно). Ако е повече времето, или е заяла в някое от състоянията - проблем. Погленди и датчиците какво показват в реално време - темп. и мап сензор.
Отговори

npace снимка npace 23 май 2014 - 13:38

Ламбда сондата е консуматив както и свещите.На Корса Б с 1.4 мотор сондата е от простите с 1 кабел.На NTK е около 50-60 лева нова.Предполагам никога не е сменяна?А и ако е загинала чек-а свети особено при продължително поддържане на скорост от 120 км./ч., после започва и при по ниски скорости да дава грешка, като при поддържане на 70 км./ч. на 5-та вече разхода е почти двоен.От ламбда сонда на този мотор не свети постоянно чек лампата.Със сигурност ламбдата ти е или "ленива" или "заминала".
Отговори

corsadriver снимка corsadriver 24 май 2014 - 11:53

Благодаря ви, да, лампата за грешка ми е светвала 1-2 пъти, никога не съм карал със 120 с тази кола, защото не съм излизал от града заради високия разход. Мисля, че досега не беше сменяна сондата, вчера я смених, надявам се проблемът да е решен, във вторник ще пътувам до София и ще си проличи.
Мнението беше редактирано от corsadriver: 24 май 2014 - 11:53
Отговори

Жоро снимка Жоро 09 юни 2014 - 14:41

Едно от най-важните неща при смяна на ламбда сонда е колата да е студена. Като взех моята Астра Ф, ламбдата ми беше за смяна. Бях си записал час за смяна и като отидох, "майстора" я подкара на момента. Изпече си ръцете, охлузи се стабилно и след 30минути напъване и пръскане с WD тя отпусна. ПРедполагам колата е изстинала. Тези дни след около 7г реших да я развия и като си спомних колко хамалия ми се догади. Но за моя радост, на леко вдигната кола (без канал), почти без да стигам до нея (нямах много упора), тя се разви съвсем леко...

P.S. corsadriver напиши какво е станало и също така си попълни профила, защото Corsa B има няколко двигателя 1.4 - C14NZ, X14SZ, C14SE и X14XE
Отговори

corsadriver снимка corsadriver 09 юни 2014 - 21:11

Смених я вече, майсторът на горе-долу топъл двигател я смени, но нямаше проблеми. Иначе разходът смъкна с около 1-2 литра, но пък стрелката на датчика за бензина много взе да играе и ми е трудно да преценя колко точно гори.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg