Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Други технически въпроси

Къде ми е термостата?

npace снимка npace 12 декември 2007 - 10:25

Мотора е Е18NV и искам да си сменя термостата понеже ми е студено в колата.Знам че на някой опели се свалят бая чаркалъци за да се смени.При мен някой има ли идея къде се намира.Питам щото смятам сам да си го сменям и не ми се дават пари за майстори...

Като термостати BEHR добри ли са щото по магазините само тях намирам?
Отговори

No_Dignity снимка No_Dignity 12 декември 2007 - 19:44

На моя е зад ролката на разпределителният вал. А за марката, за която пираш мисля, че е много добър избор. Аз съм с такъв.
Отговори

Гостe18nv_* 12 декември 2007 - 21:12

Колега, термостата ти е на много удобно и лесно място за смяна - от него излиза мъркуча който влиза в радиатора( отгоре). Сменя се заедно с корпуса и за това е малко по-скъп. Развиват се трите болтчета с ключе 10-ка. Бер е добра марка ,но моя оригиналния беше Валер. Сменя се за 20 мин. Успех :k055:
Отговори

Rac3ra снимка Rac3ra 12 януари 2008 - 22:22

можете ли да кажете на опел кадет каде се намира термостата?
:kuku:
Отговори

imitev снимка imitev 12 януари 2008 - 22:27

 Rac3ra, на Jan 12 2008, 10:22 PM, каза:

можете ли да кажете на опел кадет каде се намира термостата?
:kuku:


Намира се върху двигателя :kuku:

Много зависи обаче какъв е двигателя...
Отговори

PeteRHR снимка PeteRHR 12 януари 2008 - 22:35

И трябва да се внимава като се отвиват тези 3 винта, защото се късат много лесно. Напред, назад, лекичко, с пръскане на разни спрейове и малко късмет...
Отговори

Rac3ra снимка Rac3ra 12 януари 2008 - 23:22

а в случай че колата загрява бавно дори след 5,10 минути работа парното не духа горещо а само леко топло, термостата ли е виновен? :kuku:
Отговори

zheleznia снимка zheleznia 12 януари 2008 - 23:45

 Rac3ra, на Jan 12 2008, 10:22 PM, каза:

можете ли да кажете на опел кадет каде се намира термостата?
:kuku:


Прав е колегата imitev зависи от модела на двигатела. По принцип проследи къде отива маркуча с по-големия диаметър който е закачен в горната част на радиатора и в другия му край се намира термостата. На C16NZ се пада зад ангренажния ремък/поне при мен беше така/
Отговори

imitev снимка imitev 13 януари 2008 - 00:51

 Rac3ra, на Jan 12 2008, 11:22 PM, каза:

а в случай че колата загрява бавно дори след 5,10 минути работа парното не духа горещо а само леко топло, термостата ли е виновен? :kuku:


Термостата е за бой когато изходящия маркуч на радиатора е топъл, а стрелката не е в работна температура.
Отговори

StK снимка StK 13 януари 2008 - 09:14

 Rac3ra, на Jan 12 2008, 11:22 PM, каза:

а в случай че колата загрява бавно дори след 5,10 минути работа парното не духа горещо а само леко топло, термостата ли е виновен? :kuku:


Това не е критерии, добре ли е или не. Кажи след като покараш 15 минутки на този студ и започне да духа топло от парното, къде ти се забива стрелката около 80 - 90 градуса или някъде по-надолу. Също така сутрин като запалиш на студа, пипни си маркуча който влиза в радиатора от двигателя, дали 2 - 3 минути след като поработи колата остава студен или веднага и той се затопля със затоплянето на двигателя. Когато термостата е наред този маркуч трябва да остане студен, докато двигателя не се затопли напълно.
Отговори

Rac3ra снимка Rac3ra 13 януари 2008 - 19:58

 StK, на Jan 13 2008, 09:14 AM, каза:

 Rac3ra, на Jan 12 2008, 11:22 PM, каза:

а в случай че колата загрява бавно дори след 5,10 минути работа парното не духа горещо а само леко топло, термостата ли е виновен? :kuku:


Това не е критерии, добре ли е или не. Кажи след като покараш 15 минутки на този студ и започне да духа топло от парното, къде ти се забива стрелката около 80 - 90 градуса или някъде по-надолу. Също така сутрин като запалиш на студа, пипни си маркуча който влиза в радиатора от двигателя, дали 2 - 3 минути след като поработи колата остава студен или веднага и той се затопля със затоплянето на двигателя. Когато термостата е наред този маркуч трябва да остане студен, докато двигателя не се затопли напълно.


значи карах я около 1 километър и почна да духа топло, но стрелката не мръдна от синия сектор. Пипнах и маркуча, той беше топъл... :kuku: :kuku:
Отговори

PeteRHR снимка PeteRHR 17 януари 2008 - 22:43

Колегата IMITEV е дал по-верен начин за тест в случая.

Маркуча на входящата вода в радиатора може да подлъже някой, който за първи път прави "на ръка" тест за изправен термостат. Този маркуч започва бавно да се затопля от самия двигател, може да не прочита вода през него (термостата е наред) но от затоплянето на двигателя маркуча се стопля малко.

По-добре е да се пипа или питата на радиатора около този маркуч или изходящия маркуч.
Отговори

HePeDoBeH снимка HePeDoBeH 08 февруари 2008 - 15:59

Добре де , нека и аз да се включа с един глупав въпрос. Тази зима смених 3 термостата....първият беше оригинален Валер и с пуснато парно на макс ми показваше ,че отваря на малко над 100 и държеше постоянно 100 и си казах майната му на оригиналния термостат ще си купя ментак....щото с другия с който бях държеше постоянно отворен и нямах никво парно. ОК купих си менте и то пък отваряше на 110 викам няма да е....сложихме един стар от един приятел от стария му двигател - пак между 100-110 .....ходих да си купувам отново WAHLER който уж е оригинален и продавачът ми каваше ,че давал 100 % гаранция ако го монтират в сервиза им и ,че дефектни такива били изключително редки случаи да не кажел невъзможни....викам - ОК слагам термостата и работи на 100 и към 110 реално отваря и това при пуснато парно на макс , щото ме е страх ,че ще прегрее....сега вече си мисля ,че може и датчика който е на двигателя да ме лъже :-( знам ли? долу маркучът на радиатора е студен, а горният , който предполагам е входящият , щото идва от термостата е топъл винаги....нали така трябва да е? единственото нещо което ме притеснява е ,че никога не е топъл този маркуч малкия дето отива в казанчето, ама съм го прочиствал и продухвал вече , не е запушен пък и той май е само за преливане на излишната вода ?. Възможно ли е да е от глупавият датчик на двигателя и верно ли оригиналният е 54 лв :bravoo: Дайте някакъв съвет ,че сега ще почне да се стопля , а тва чудо ще ми показва 110 постоянно :ph34r:
Отговори

doolettle снимка doolettle 08 февруари 2008 - 18:03

 HePeDoBeH, на Feb 8 2008, 03:59 PM, каза:



сигурно ще да е от датчик. Едва ли такъв карък че да уцелиш 5 прее :bravoo: термостата
Отговори

HePeDoBeH снимка HePeDoBeH 14 февруари 2008 - 08:39

Точно датчик беше....взех някакъв Thomson Made in Brasil правен за GM-Chevette което не знам кво....сигурно някакъв бразилски опел :-D и всичко се оправи.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg