Опел Клуб България: Проблем с парно - Астра G, 99 г - Опел Клуб България

Прехвърляне към съдържание

Страница 1 от 1
  • Вие не можете да започнете нова тема
  • Затворена за Коментари

Проблем с парно - Астра G, 99 г няма парно.

#1 Потребителят не е активен   lordvlado 

• Ходи на курсове...
  • Група: Потребители

• Автомобил:Преди '91 Опел Омега A, C20NE, сега '99 Атсра Г, X14XZ и '96 МБ W210 Е200
  • Регистриран: 15.10.2006

Публикувано: 18 декември 2011 - 15:53

Не духа топло или ако трябва да съм съвсем точен съвсеееем леко се усеща топлинка и то на бързи обороти на вентилатора. На пипане входната и изходната тръба (от към двг) са горещи. Колата е с климатик. Забелязах, че зад централната конзола има някакъв термодатчик, но не ми е ясно предназначението му. Чудя се какъв може да е проблема!? Възможно ли е проблема да е в заяла (неработеща) клапа? Така или иначе всяка информация ще ми е от помощ.

#2 Потребителят не е активен   Sim 

• Астра Фен

• Автомобил:Astra Z16XEP, Astra K D16DTI
  • Регистриран: 17.01.2010

Публикувано: 18 декември 2011 - 17:01

Провери клапата. Ако духа слабо при мах на вентилатора, от там ще е.
Всеки малък гущер иска да стане голям крокодил!

#3 Потребителят не е активен   lordvlado 

• Ходи на курсове...

• Автомобил:Преди '91 Опел Омега A, C20NE, сега '99 Атсра Г, X14XZ и '96 МБ W210 Е200

Публикувано: 18 декември 2011 - 18:36

Sim, на 18 декември 2011 - 17:01, каза:

Провери клапата. Ако духа слабо при мах на вентилатора, от там ще е.

А коя е тази клапа, как да я проверя?

#4 Потребителят не е активен   zandor 

• Луд и може би малко опасен...

• Автомобил:AstraG X14XE
  • Регистриран: 15.04.2007

Публикувано: 18 декември 2011 - 19:00

Колега, по темата е писано много, ако можеш ми издири постовете по този въпрос.
Работата е ясна - клапата е.
Съвет, ако искаш да си го правиш сам, засега реши положението по този начин- завираш се долу в ляво на пасажерското място, там където му седят краката на пътника вляво под пластмасовият ссандък в който седи радиатора на парното. Там минават жиците който захранват клапата, режеш ги и подаваш 12В в продължение на 5-6 сек - пробваш, едното затваря другото отваря, клапана ти ще отвори и ще имаш парно!!!
Иначе разправията е страшна и най-вероятно ще установиш че клапана си работи но управлението му е сдало и ще трябва да затваряш всичко - а работата си е доста!!!
Т.е. с две думи статистиката до тук показва че се разваля управлянието, а не самият клапан и това което описах по-нагоре е най-лесното решение на въпроса!!!

#5 Потребителят не е активен   lordvlado 

• Ходи на курсове...

Публикувано: 19 декември 2011 - 13:19

Благодаря, и да сам ще се помъча да го оправя. Лошо че времето се скапа. Прочетох разни теми, мисля разбрах, че проблема сигурно е в някакъв клапан на радиатора. Не ми е ясно обаче защо ако той е затворен и двете тръби са топли? А също относно управлението му - електронно ли е? И последно, каква е ролята на термодатчика зад централната конзола?

#6 Потребителят не е активен   Navi62 

• Кара с 50км/ч

• Автомобил:Zafira A, X18XE1
  • Регистриран: 31.01.2009

Публикувано: 19 декември 2011 - 22:29

Колега, малко да доизясним въпроса.Клапана е електрически и се командва от лявата врътка за топло и студено.Поставен е така че в едното си положение (студено) връща охлаждащата течност през един байпас обратно към двигателя,и за това са ти топли входа и изхода.В другото си положение (топло)изолира байпаса и пропуска охлаждащата течност към радиаторчето за отопление,и пак са топли и двата маркуча.Термо датчик според мен няма. Клапана се задвижва от електромотор с червяк,и се самоизключва в крайните си положения от повишеното съпротивление.Под лявата врътка има ел.ключе от където тръгва кабелчето за клапана.

#7 Потребителят не е активен   i.petrov 

• Вече сам си сменя маслото...

• Автомобил:VECTRA C Z1.9DT
  • Регистриран: 28.12.2011

Публикувано: 28 декември 2011 - 20:14

колеги аз имам горе долу сущият проблем с астра г 1,4 16в 99 година,когато колата не се движи няма парно,когато се движи има но дори и тогава не е силно.преди слагах на двигателя едно прахче за запушване на дупки по него и ми казаха че така може да съм задръстил радиаторчето на парното в таблото,но ако е така не трябва ли изобщо да нямам парно.ще съм ви благодарен ако някой който е имал подобен проблем или знае нещо по въпроса да ме насочи какво да правя,клапа ли да сменям,радиатор ли,термостат ли защото аз съм в пълно невидение.благодаря ви

Мнението беше редактирано от i.petrov: 28 декември 2011 - 20:15

#8 Потребителят не е активен   apostol 

• Пешеходец

• Автомобил:Vectra A C18NZ
  • Регистриран: 15.10.2011

Публикувано: 04 ноември 2016 - 12:58

здравейте знам че темата е мн стара но все пак се надявам да ми отговорите
този кабел който е долу в краката на пасажера от ляво до радятора незнаино как е излязал
къде му е мястото нищо не се вижда порязах си ръцете да търся къде му е мястото
търсих и в интернет но не намирам :(
Парното е Delphi

Мнението беше редактирано от apostol: 04 ноември 2016 - 13:33

#9 Потребителят не е активен   Kalin 

• Ходи на курсове...

• Автомобил:АстраG X16SZR, 75hp; ZafiraB X18XER '10
  • Регистриран: 11.02.2009

Публикувано: 04 ноември 2016 - 18:28

На линка има снимки сваляни от интернет и правени от мен. Аз лично махнах ел. клапа и поставих такова без ел. клапа с нови уплътнения. Всичко се вижда на снимките.

http://cruise.snimka...848458.34624239

#10 Потребителят не е активен   apostol 

• Пешеходец

Публикувано: 05 ноември 2016 - 01:40

Kalin, на 04 ноември 2016 - 18:28, каза:

На линка има снимки сваляни от интернет и правени от мен. Аз лично махнах ел. клапа и поставих такова без ел. клапа с нови уплътнения. Всичко се вижда на снимките.

http://cruise.snimka...848458.34624239

много благодаря за инфото колега
тази в буксата която си виси така
тя за какво служи ?
колата си има парно вс си работи нормално

http://darkdayster.s...biles/aa.931928

#11 Потребителят не е активен   Kalin 

• Ходи на курсове...

• Автомобил:АстраG X16SZR, 75hp; ZafiraB X18XER '10
  • Регистриран: 11.02.2009

Публикувано: 05 ноември 2016 - 20:25

apostol, на 05 ноември 2016 - 01:40, каза:

много благодаря за инфото колега
тази в буксата която си виси така
тя за какво служи ?
колата си има парно вс си работи нормално

http://darkdayster.s...biles/aa.931928

Това е буксата за електрическата клапа поставена на т.н. "бинокъл". Лично аз смених бинокъл с ел. клапа с такава без. Та и при мен буксата не е включена никъде.
Та предполагам че собственик преди теб е направил каквото и АЗ сменил е бинокъла.
Идеята на клапата е когато си на климатик да не циркулира топлият антифриз в радиаторчето, НО често забива доколкото разбирам по четенето (както се случи и при мен).

#12 Потребителят не е активен   apostol 

• Пешеходец

Публикувано: 06 ноември 2016 - 10:38

Огромно благодарско колега
нямам за кво да се притеснявам тогава

#13 Потребителят не е активен   Емо84 

• Прясно излюпен...
  • Пип
  • Група: Валидация ИЗЧАКВАНЕ

• Автомобил:Astra G 1.6 16V X16XEL
  • Регистриран: 11.03.2021

Публикувано: 01 април 2021 - 15:26

Здравейте и от мен. По темата, да се включа и аз. Както по - горе е писал колегата на така наречения "бинокъл" има електрически клапан, който спира циркулацията на антифриз през радиатора на парното. Както е писал също, управлението се скапва клапана работи. За ремонта (побългаряването) е необходимо клещи или резец, кабел (двужилен), акумулатор (вашият от колата или друг).
1 Първа стъпка е да се наведете от дясната страна на пасажера, където без да разглобявате нищо се виждат две жици - червено черна и кафяво черна - точно след края на пластмасовата конзола под жабката и влизат отпред на пластмасовия сандък на радиатора и отиват към електрическия клапан на " бинокъла".
2 Втора стъпка е режете двете жици с резец или клещи (желателно е да не се режат, когато колата е на контакт и акумулатора е поставен и не е разкачен, защото минава постоянно ток през тези жици).
3 Трета стъпка е, да изолирате жиците които отиват към жабката нагоре (защото като дадете на контакт има ток в една от двете).
4 Четвърта стъпка е да свържете краищата на кабелите отиващи към клапана с друг кабел, за да може да подадете ток от акумулатора по лесно.
5 При подаване на ток + към червено черния кабел и - към червено кафявия кабел, клапана отваря и вече имате парно. Ако подадете + към кафяво черния кабел и минус към червено черния кабел, клапана затваря и няма парно. Ток се подава за 10 секунди. Ако не чуете да работи червяка, завъртате положението на кабелите. Ако тогава не тръгне да се чува звук е лошо - ремонт на парното със всички екстри, като се разглобява почти цялото табло.
Успех на всички.

#14 Потребителят не е активен   Стаевски 

• Свищов

• Автомобил:ZAFIRA А Y20DTH
  • Регистриран: 28.09.2013

Публикувано: 01 април 2021 - 22:15

Преди евентуално разглобяване се пробва подаване на напрежение на моторчето+ почукване по същото.
Ако случайно тръгне, се оставя на отворено през радиатора, и се вади кабела му.
При всички положения имайте готовност за разглобяване и покупка на бинокъл без клапанче!
Како, како! ...
И аз да кажа!

#15 Потребителят не е активен   Емо84 

• Прясно излюпен...
  • Пип
  • Група: Валидация ИЗЧАКВАНЕ

• Автомобил:Astra G 1.6 16V X16XEL
  • Регистриран: 11.03.2021

Публикувано: 09 април 2021 - 13:47

Здравейте. Въпросния клапан, както описах в по - предния си отговор, работи. Чува се как се върти от едно положение до друго. Но въпроса е, че като е топло 17 градуса, както беше духа топло (приятно топло), а като стане 5 градуса навън и едва се усеща. Има ли начин, да се изолира този клапан, без да се разглобява всичко, като например да се разпробие и да няма вече клапан, за да не се разглобява почти цялото табло?

#16 Потребителят не е активен   Стаевски 

• Свищов

• Автомобил:ZAFIRA А Y20DTH
  • Регистриран: 28.09.2013

Публикувано: 09 април 2021 - 23:30

Отговора на въпроса е НЕ.
Како, како! ...
И аз да кажа!

Споделете тази тема чрез:

Страница 1 от 1
  • Вие не можете да започнете нова тема