Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Силов Тунинг

x20xev turbo

Slavko_16V снимка Slavko_16V 16 март 2012 - 19:21

какво е необходимо
турбо от какво ставали от z20let
бутала какви
електроника каква оргиналната ставали
мощноста която ще се търси 200 220 коня макс
Отговори

williams_vn снимка williams_vn 16 март 2012 - 20:12

иха хубава тема записвам се :smile3560: ,аз имам опц и маи ще ми застане една астра бертоне турбо мисля си за неиния мотор с електроника че да видим
Мнението беше редактирано от williams_vn: 16 март 2012 - 20:13
Отговори

oci снимка oci 16 март 2012 - 21:30

Не претендирам за достоверност, но според английските сайтове схемата е следната: генерация и турбо от Z20LET, пътища и кулер от каквото намериш и маскимално налягане 0.5 бара. Разбира се и един хубав ремап. Главата на XEV-a уж имала по-добро охлаждане от LET-a... Има доста разгорещени спорове дали тази компилация е надеждна или не. Преобладаващото мнение е една дорбе позната(и леко изменена фраза):"слагай направо Z20LET и не се занимавай с глупости" :newsm05_41:
Отговори

milcho2005 снимка milcho2005 17 март 2012 - 03:15

Със симтека много трудно може да се направи мап за турбо,да не кажа невъзможно.Бутала от Лет задължително,главата тр да се разреди,валове нови или поне изпускателен,дюзи друи, всукателя тр да се преработи,генерация нова,ако си с нормална скоростна кутия сигурно ще се сменя като консуматив....А насаждането на Z20LET, примерно във Вектра б е много кофти ако искаш всичко да работи като хората, защото е Z и електрониката и окабеляването е коренно различно и поне 2000-3000 лева трябват...Смятано е....аз мислех за такова нещо и точно преди да почна реших да си направя груби сметки и ми стана лошооо :nea:
Отговори

Slavko_16V снимка Slavko_16V 17 март 2012 - 13:18

турбо z20let
бутала z20let
електроника z20let
дюзи z20let
двигател x20xev
колата е калибра
мисалтамие дали ще стане нещо
Отговори

kAm снимка kAm 21 март 2012 - 22:23

Според мен би трябвало да стане но с малук надув не повече от 0.5 с летова турбина тя и повече не може на 0.8 счупих една вече. А Леховата става малко по голяма е и държи доста по голям надув.
Днес точно това ми казаха че x20xev има по добро охлаждане от let но става въпрос за над 500 коня трябва да сменям блока от xev аз правя custom проект
и ако ти трябва нещо от z20let оригинално казвай. Имам дюзи, z20let i z20leh VXR турбини имам турбо пътища но са за астра Г и интеркулер както и генерация за LET на 60 с която колата мърка като котенце. Генерацията е без катализатори с downpipe на 60мм. Изпускателен клапан .... биели буталата са ми само 2. 2 бутала се отроника като отворихме мотора там кадето е каналаза пръстените. Но аз си бях виновен винаги я пържех студена на 1.5 bara надув и то на гас и бензин смесено. Ако нещо ти трябва от Z20let пиши ;) пазя всичко оригинално. Новия ми проект е 500+ малко заради блока и вала. Иначе останалите части ми позволяват доста повече.
Мнението беше редактирано от kAm: 21 март 2012 - 22:25
Отговори

Slavko_16V снимка Slavko_16V 22 март 2012 - 16:31

добре ти с какви скорости ще караш
ще имам изпредвид ако реша да започна още мисля и събирам информация
Отговори

kAm снимка kAm 22 март 2012 - 16:48

 Slavko_16V, на 22 март 2012 - 16:31, каза:

добре ти с какви скорости ще караш
ще имам изпредвид ако реша да започна още мисля и събирам информация


Kak s kakvi skorosti ? Za skorostnata kutiq ili ?
Отговори

Slavko_16V снимка Slavko_16V 22 март 2012 - 18:15

имах предвид скоростна кутия
Отговори

kAm снимка kAm 22 март 2012 - 20:30

С мойта си ще съм и ще отида на църква да я осветя ;)
Отговори

^_fenixa_^ снимка ^_fenixa_^ 06 април 2012 - 12:19

Да драсна и аз някой ред - доколко знам за конверсия от атмосферка в турбо за буталата - трябва да има пръскалки на буталата. Ако заводските нямат, може да се направят на добър стугар, вместо да се сменят с турбо бутала. Говоря ако надув'а не е над 0.5/6 бара, при повече и по-принцип най-добрият варянт е всичко да е от турбо съответстващ мотор. Казвам го да го имаш впредвид колега, все пак в тази криза всеки лев е от значение ;)
Отговори

Mr^DeatH снимка Mr^DeatH 06 април 2012 - 12:42

Колеги това с Х20XEV вече е правено в нашия форум,но няма кой да погледне :newsm05_41: .Колегата Manta2005 си направи Omega-та първо с компресор,после с турбо.Разгледайте неговата тема,там е споменал кое,как,защо и така нататък ...

Омега Б X20XEV беше Kompressor X20LET може би ?

Успех с проектите :turbo:
Мнението беше редактирано от Mr^DeatH: 06 април 2012 - 12:43
Отговори

^_fenixa_^ снимка ^_fenixa_^ 06 април 2012 - 15:46

 Mr^DeatH, на 06 април 2012 - 12:42, каза:

Колеги това с Х20XEV вече е правено в нашия форум,но няма кой да погледне :newsm05_41: .Колегата Manta2005 си направи Omega-та първо с компресор,после с турбо.Разгледайте неговата тема,там е споменал кое,как,защо и така нататък ...

Омега Б X20XEV беше Kompressor X20LET може би ?

Успех с проектите :turbo:

Да но колегата от другата тема е изчезнал в дълбините на кризата или е станал прекаленно надменен да сподели успехите и неуспехите си с нас - клавиатурните мишоци, ламери и просто потребители ;) С 2 думи на кратко - никъде не е описано какво точно се е случило с омегата, освен в началото кадето споменава, че мотора се разрежда с 2 з/лех гарнитури(предполагам метални) :)
Отговори

InFeCTeD снимка InFeCTeD 13 април 2012 - 09:51

 kAm, на 21 март 2012 - 22:23, каза:

Според мен би трябвало да стане но с малук надув не повече от 0.5 с летова турбина тя и повече не може на 0.8 счупих една вече.


Колега, незнам на каква ЛЕТ-ова турбинка си попаднал, но аз карам вече 3 години на 1.5 бара с точно такава.
Зная, че скоро време ще се окоти но противно на очакванията ми устиска до сега идеята беше да я счупя по-бързо и да взема по-голяма, но уви тя е на друго мнение.

Поздрави!
Мнението беше редактирано от InFeCTeD: 13 април 2012 - 09:58
Отговори

Manta2005 снимка Manta2005 03 май 2012 - 15:13

 ^_fenixa_^, на 06 април 2012 - 15:46, каза:

Да но колегата от другата тема е изчезнал в дълбините на кризата или е станал прекаленно надменен да сподели успехите и неуспехите си с нас - клавиатурните мишоци, ламери и просто потребители ;) С 2 думи на кратко - никъде не е описано какво точно се е случило с омегата, освен в началото кадето споменава, че мотора се разрежда с 2 з/лех гарнитури(предполагам метални) :)


Така, пиша можеби за последен път в тази тема тази година ....
Приеми че просто съм един прекалено надменен киселяк потънал в дълбините на кризата, отказващ да споделя по 28 пъти на ден едно и също нещо на 28 индивида които ги мързи да осмислят разни неща но пък искат ужасно много да ги направят.
Предварително искам да стане ясно че долните разсъждения (мисли) и неща които ще напиша са единствено и само МОЕ лично мение и не задължавам никой да се съобразява с него, поради което няма да се чуствам длъжен да влизам в дискусии дали съм прав или не.

на темата

Екотек двигателя X20XEV се турбинира лесно (или не съвсем) в сток карантия до мощности от порядъка на 200-230 к.с. при 7000 оборота или мощности до към 180 при 6000-6200 оборота.
заради високата си степен на сгъстяване този двигател не е подходящ за директно турбиниране (разбирай без отваряне на двг-то) в любителски условия.
Поради горното нещо е необходимо да се направят някои неща първото и основно е да се разреди двигателя, тука вариантите са много но предвид основния тип питания варианта е един с две стокови гарнитури за Z20LET метални са ефтини са и с тяхна помощ се постига нормална степен на сгътяване на малки буустове (до 1 бар).
Проблем номер две е турбината, тука много коелги ще се полакомянт да сложат стокова от ЗЛЕТ (впрочем е много удачно решение предвид че е плуг енд плей) НО това е силно рестриктивно и слабо турбо К04. което в комплект с атмосферните валове (макар че са доста консервативни) води до неприятни за двигателя ефекти като доста повишена температура в цилиндрите придружена с невървеж (макар и грубо казано).
съвета ми е за турбо с пропусклива топла част, и да се жертва малко от респос-а за сметка на вървежа в обороти (4000-7000).
При горната постановка си остават валовете от екотека само се авансира смукателния за да се намали овърлапа.
другия проблем пред младия турбинист е електрониката СИМТЕК 56.ХХ която колкото и умничка да е, неможе да се справи адекватно с бууст над 0.8 (по тончно неможе да се пише), за жалост и лъжци като SMT6 също не могат да влязат в употреба (защо е дълга тема). Хубавото е че с дюзи от ЗЛЕТ (40-50 GBP от EBAY.UK) се справяме частично с проблемите с горивата и голямо тяло за дебитомера за да излъжем малко симтека.

с горното просто искам да кажа че вариянт без тотална промяна на екотека турбинирането е възможно до 0.6-0.8 бара с много условности, хубавото е че за подобен проект газовия инжекцион е някакъв + колкото и смешно да звучи.

какво ни трябва турбина Т3 с голяма топла част или Т28 нисанска като минимум, К04С от 240к.с ОПЦ също си е оферта предвид това че е с колектор гейт и БОВ и е болт он. Дюзи от ZLET , както и две гарнитури от ЗЛЕТ и много труд и творчество.

При по отгоорни проекти може да се ползват и опции:
първо пъскалки за охлаждане на буталата лесен и ефтин вариант са от БМВ М52 двигателя (90лв. комплект от 4 бр. цена дарукар) блока се саваля и се дупчи малко сложно при основните лагери.
малко работа по главата, бутала може и от ЗЛЕТ но в комплект със ковани биели (иначе труда ни спира на около 300-360к.с. зависи колко ни е късмета или 1-1.2 бара) голямо турбо (колкото повече толкова повече но да не се прекалява T04E e тавана перфектни и ефтини турбота като К26 също са си оферта предвид наляганията (те и без това нямат карти за повече), ДРУГА електроника и натам нещата са писани много пъти...


какво пповече трябва да напиша като информация?
проекта на омега претърпя много развитие от когато съм писал за последен път и двигателя е всичко друго но не и екотек (само капака на клапаниет е сток екотек).
Отговори

MIG-OPEL снимка MIG-OPEL 11 май 2012 - 07:28

Това за Ники (manta 2005) е пална глупост няма такъв човек като него да е жив и здрав.
Отговори

kAm снимка kAm 16 май 2012 - 20:37

 InFeCTeD, на 13 април 2012 - 09:51, каза:

Колега, незнам на каква ЛЕТ-ова турбинка си попаднал, но аз карам вече 3 години на 1.5 бара с точно такава.
Зная, че скоро време ще се окоти но противно на очакванията ми устиска до сега идеята беше да я счупя по-бързо и да взема по-голяма, но уви тя е на друго мнение.

Поздрави!

Оригиналната на З20Лет я издъних почна да пуши много яко взех чисто нова от ЛЕХ нея си я държах 5-6 месеца на 1.5 без проблем.
Но вече я продадах сега ще слагам Garret GT3076r
Отговори

SlowMotion снимка SlowMotion 05 юни 2012 - 01:31

Здравейте колеги, та накратко да кажа бях страшно навит да правя тая интервенция, даже стигнах до там края на миналата година да купя турбо от з20лет от Ибей ,та още събирам информация по въпроса и това което е написал Manta2005 е това което бях замислил като вариант тъй като (поне за мен) шасито на Вектра Б няма да понесе повече от 200-250 коня преди да стане страшно зле в завойте (всеки който кара такава кола, имам впредвид здраво, знае за недозавиването даже при 140~ коня) и тоя вариант с 180-190-те коня ми се стори идеален като необходими средства(пари) и краен резултат (има се впредвид че напълно оборудван з20лет в Англия е около 1000 паунда като доставка до БГ излиза още почти толкова ако избщо навиете продавача).Та това което знам аз (някой неща вече са споменати от колегата Manta2005)Този сетъп е за не повече от 200к.с. - за компресията се грижим с 2 гарнитурки от Лет който пасват идеално и компресията пада под 10.1 колко точно не знам но със сигурност ще държи до 0,6 - 0,8 бара бууст , до тук се отърваваме доста евтино и изгодно, следва гориво - лет-ови инжектори(не по-големи от 330~) + регулатор за гориво (държа да отбележа при подобни проекти не е зле да се изръсите за един Wideband на български как е вие ми кажете :)защото супер лесно се объркват нещата,какво точно прави Wideband-а ако сте сериозни сами ще разберете), за турбото - това от з20лет (мисля че има 2 варианта на тоя мотор 192 и 200к.с. и разлика има в турбото най-вероятно, по-знаещите да кажат, мойто е от 192к.с. астра) и такова от ОПЦ за което знам , че е доста по добро турбо , но е по скъпо и дали е плъг&плей както лет-овото не знам и не съм се интересувал,отностно валовете - чел съм на много места, че слагат хев-ови валове (или поне всмукател)на лет-овете заради по-големия лифт като ги авансират(как става това като му дойде времето ще ви светне) та по тази логика си оставаме с напълно стоковата глава от хев-а само се авансира смукателя , а и изпускателния не е зле да се върне, това мисля ,че ще се реши с "проба-грешка" и както дойде най-добре, следва кофти момента с "къстъм" тръбите и набавяне на масло и антифриз до турбото (мисля че това има впредвид колегата с "доста труд")сега според мен най-лесния вариант е просто да огледате някой 20лет или да се ровите в гоогле и просто да се копира 1 към 1,аз лично не съм стигнал до там(става въпрос за турбото), следва интеркулера сега ако сте касметлия и имате Астра Г то китове в Ибей бол втора ръка пък са около 100-тина паунда пълен комплект и е болт-он , за сички други щастливци/ки най-евтино излиза да ви напраят всичко тук къстъм ,мисля има пре достатъчно хора който могат да свършат тая работа повече от доволно за не много пари(това според зависи кулера нов,втора ръка,тръби,връзки , ала бала)нова изпускателна система (второто най-скъпо нещо в тоя сетъп, даже да не кажа най-скупото)пак ако сте с астра Г се разминавате с сток от лет-ова такава,ако сте с сичко останало зависи но е почти сигурно че трябва къстъм даунпайп и сичко нататък, за запалването, мисля хубави иридиеви свещи 100+ лева и свесни кабели , а и се сетих не е зле казанче за маслото (oil catch) и разни екстрички като уред за налягането на турбото, бууст контролет , и за другото се грижи Wideband-a.Та до тук мисля че покрих всичко общо (до колкото АЗ съм запознат).Сега това което не знам и това са доста конкретни неща по самия билд,като "кфо стаа с Ф18 като и дадеш още 50% коне и бог знае колко въртящ момент" , какво става с маслото (трябва ли друг филтър, каква "тежест" да е маслото,така наречения Oil feed към турбото ще изисква ли от маслената помпа повече налягане),нещо доста конкретно което ако някой ме светне ще го черпя а то е променя ли се силата на затягане на болтовете на главата към блока след като се сложат двете гарнитури?,изобщо хубаво ли е да се сменят тия болтове?На айде да не съм изтъркан и да кажа "смотания" Simtec какви настрйки позволява преди да удари тавана на възможностите си и горе долу поне според мен тавана на оправданите средства вложени в мотора щото сичко от тук нагоре става по скъпо от нов мотор(има още куп подробности ама да не нахалствам).... В общи линий тва се сещам в 2 през ноща , рабирайте аз не съм никакъв експерт , ами простичък любител ентусиаст приемам всякаква оправдана критика :) Сигурен съм че има хиляди пъти по запознати от мен и чакам някое свестно мнение по конкретните въпроси ...... б*хти ма се овлякох де ...... :turbo:
Мнението беше редактирано от SlowMotion: 05 юни 2012 - 01:37
Отговори

Bad Racer снимка Bad Racer 07 юни 2012 - 15:46

Изключително интересна и полезна тема.За съжаление когато бях горд собственик на омега б тази информация беше доста оскъдна да не кажа че нямаше кой да каже какво да се прави.Всичко е ясно при правенето на този мотор,но едно не мие ясно все още.А то е аджеба като мо се тури духалка на този двигател какво става с компа.Не е с мап та да знае какво става а с кирлив маф.Ми какво правим с изпреварването на запалването.На мен от бедна смес ми стопи биелките и куп такива дивотии свързани с електрониката.Ми то симтека ще се чуди какво става като надуе духалката.Хубаво де ами казвате Wideband сонда.Но тогава опираме до ниските обороти.Какво ги правим и тях то е лесно да бачка на 2000 на празен хода ама тогава каде отива разхода.И те такива неща ми се връткат в празната тиква.
Отговори

SlowMotion снимка SlowMotion 07 юни 2012 - 21:22

 Bad Racer, на 07 юни 2012 - 15:46, каза:

Изключително интересна и полезна тема.За съжаление когато бях горд собственик на омега б тази информация беше доста оскъдна да не кажа че нямаше кой да каже какво да се прави.Всичко е ясно при правенето на този мотор,но едно не мие ясно все още.А то е аджеба като мо се тури духалка на този двигател какво става с компа.Не е с мап та да знае какво става а с кирлив маф.Ми какво правим с изпреварването на запалването.На мен от бедна смес ми стопи биелките и куп такива дивотии свързани с електрониката.Ми то симтека ще се чуди какво става като надуе духалката.Хубаво де ами казвате Wideband сонда.Но тогава опираме до ниските обороти.Какво ги правим и тях то е лесно да бачка на 2000 на празен хода ама тогава каде отива разхода.И те такива неща ми се връткат в празната тиква.


Ми то колегата по-горе го е казал, зима се голям дебитомер(маф) и инжектори от лет (рабирай това е "клоши" варианта) при което търсиш не повече от 200~ кс.Бях чел в някой от UK форумите за една астра дето "уж" без мап без нищо само я накичили със сичко и тя запалила обаче на сичко над 7-8psi влиза в авариен.То симтека не е толко простичък, просто много лесно се тавани ... Според мен въпроса е къде да ходим че да ни го мап-нат като хората ....
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg