Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Направи си сам

Поставяне на C20XE в купето на Vectra B

Mr^DeatH снимка Mr^DeatH 27 декември 2011 - 12:12

Здравейте Опел Фенове. В тази тема ще се опитам да ви обясня как стоят нещата с имплантирането на C20XE в Opel Vectra B .

Моята история започна преди три години и половина когато си купих Вектрата. Може би година след това , вече бях член на клуба и реших да посетя местните сбирки. Отидох аз и почти всички теми на разговор бяха C20XE. Аз се зачудих какво толкова намират в този двулитров мотор и попитах. Тук идва и главният виновник по моята зарибявка Бат-Цец . Той ме качи в своята Астра C20XE и ми направи точно 2 дължини,които ми бяха напълно достатъчни за да почна да мисля как да си сложа такъв мотор.

Започна се с едно питане,разпитване,теми и тем подобни неща. Събрах от тук таме информация и мнения ,че това не било въобще лесно и нямало смисъл тъй като щяло да излезе скъпо и нямало всичко да е наред. И така останаха само мечтите.

Дойде моментът в който блокирах моя Ecotec и си казах сега е момента за монтиране на C20XE. Ако ня бях започнал сега,може би никога нямаше да го направя.Тук е момента да изкажа благодарности към колегата opel omega ,който любезно ми обясни как стоят нещата ,понеже той вече е минал през тази интервенция ,но към C20LET .
Стига толкова празни приказки! Сега ще ви обясня как стоят нещата с монтажа !

Монтаж на C20XE в купето на Vectra B

Монтажа се отнася за за Vectra B с мотори Х18ХЕ и X20XEV. За други не гарантирам тъй като не знам дали лапите им са разположени като на тия два мотора .

1.Изважда се Екотека. Всеки си избира как да процедира. Аз избрах да го извадя от горе тъй като нямах условия да го сваля с магарето. Разкачих мотора от инсталацията,развих го от кутията и от магарето. С два колана и един прът го вдигнахме на горе и го извадихме !
2.След като мотора е вече изваден започнах да прехвърлям от него на ХЕ-то.Прехвърлих си помпата на хидравликата,генератора,компресора на климатика и лапата която е само една.
3.След това се сваля демферната шайба на Екотека и се разпробива по дупките от ХЕ-то.Тази процедура се прави понеже Екотека е с пистов ремък и за да не се преправя ,просто шайбата се разпробива на 6 дупки.
4.Ако ще се облужва мотора сега му е времето ,докато все още е на земята защото става много по лесно и бързо.
5.Скоростната кутия : Аз си оставих моята скоростна кутия Ф18 от Екотека. За целта ми бяха нужни единствено притискател и феродо. Притискателя е този от скоростна кутия Ф20 ,а феродо взех от дизелов мотор 2000 кубика (опелски). Това феродо ляга дори по плътно на маховика от самото феродо предназначено за мотора. Центрира се съединителя и се стяга.
6.Разкаче се старата инсталация на Екотека от коша !
7.Вече е време да сложим C20XE-то. Аз процедирах както с Екотека. Закачихме го пак с коланите и пръта и го вкарахме.Прекрепихме го към кутията и тампона към магарето.За целта бях махнал всмукателния и изпускателния колектор за да може да маневрираме по лесно с мотора.
8.Тук следва да проверите дали има скороти колата.
9.След това идва ред да връщаме махнатите части от ХЕ-то. Закачихме първо водните съединения и стартера тъй като се работи по лесно като го няма смукателя.След това закачихме смукателя,изпускателя и упънахме пистовия ремък.
10.Идва иреда на инсталацията. Накачихме инсталацията по буксите и се пробвахме да ги вържем ,но не успяхме,заради това я закарахме на електричар.Човекът каза ,че вързването става бързо и по точно за един ден и половина,всичко по колата ще работи .

В общи линий е това.В момента не се сещам какво друго да обясня,но като цяло мотора го слойихме за 3 дена и още 4 се мъчихме да направим инсталацията,но се принудихме да се обърнем към специалист.

Бензиновата помпа на Екотека прави налягане като тази на ХЕ-то . За сега не съм я сменил,но според мен няма да има проблеми.

Надявам се чрез тази тема да съм помогнал и разяснил кое как се монтира. Ако някой има други въпроси ще му отговоря . Но пак подчертавам,че монтирането на C20XE в Vectra B не е толкова сложно .

Общо взето след това вече си имате Vectra B :16V: :devil-smiley-019:

Малко по късно ще кача и снимките които съм направил.
Мнението беше редактирано от Liubeznia: 27 декември 2011 - 12:40
Причина за редактиране:: Темата е полезна и отива в списъка с важните "направи си сам" теми.
Отговори

vektra1 снимка vektra1 29 декември 2011 - 17:33

Колега интересно ми е има ли осезаема разлика с XE-то ,ще я замерваш ли с друга Vectra 20xev.Поздравления за успешната работа :good: .
Отговори

lupo13 снимка lupo13 29 декември 2011 - 18:21

Браво колега за успешния проект. Аз искам да те питам .... скоростната кутия как остана с лагер помпа или я преправя нещо .... че мисля че бях чувал че трябва да се преправя.И другия ми въпрос е ти си сложил М2,5 и затова ли си преправяш шайбата на коляновия вал и ако е така знаеш ли дали ако се намери М2,8 който е с канална шайба пак ще трябва да се разпробива.
Отговори

Mr^DeatH снимка Mr^DeatH 30 декември 2011 - 00:27

За разлика още не мога да говоря,понеже още не съм и сложил генерацията и не съм я карал :newsm05_41: За шайбата на мотроник 2,8 си нямам и на идея каква е,но тая на 2.5 със сигурност не става :icon_wink2: А за кутията,понеже си останах с моята си остана и лагер помпата,но ако се сложи кутията на ХЕ-то ,най вероятно ще трябва да си смениш педала на съединителя и да сложиш такъв с жило :icon_wink2:
Отговори

speedo снимка speedo 02 януари 2012 - 15:18

Това е шайба от 20НЕ която оригинално е с 4болта но няма никакъв проблем да се пробие за ХЕ. Два от болтовете съвпадат другите си ги пробивамеее, разбира се ангренажа се зацепва по малкото колело и маслената помпа
Публикувано изображение
Отговори

WILLY снимка WILLY 02 януари 2012 - 17:54

След подобно разпробиване не се ли губи баланса на шайбата :confused:
Отговори

Mr^DeatH снимка Mr^DeatH 02 януари 2012 - 19:55

Ами не се губи :icon_wink2: . Ти шайбата си я фиксираш на двата оригинални отвора. Поне за сега няма проблеми от нейна страна . Извинявам се ,че не съм качил снимки,но нямам много време в момента.
Отговори

speedo снимка speedo 02 януари 2012 - 20:29

Не се губи. Ако разделиш шайбата мислено на лява и дясна или горна и долна част, то колкото отвора имаш от едната страна толкова има и от другата.
Отговори

Shmortz снимка Shmortz 03 януари 2012 - 21:59

колега браво, нямаш си идея аз на кво чудо съм правил инсталация, братчеда както винаги направи голямо изпъление, сложиха комплект цял мотор 20XEJ от KADETT GSI в коша на вектра Б на мястото на X20DTL, отгоре на всичкото със дизеловите скорости, аз за 1 ден му оправих цялата инсталация, тук там творих за да има и климатик и т.н., само оборотомера не можах да му подкарам, не че нямах идеи но нямах време да го правя в момента, познайте кво се случи като я подкарахме, на 3-та почти 190км/ч, на четвърта успяхме да направим около 240 по отсечката, но на 5-та слезна до към 220, мисля че това бяха около 3000-3500 оборота...
ее след време смениха и скоростите, но с дизеловите беше като старите 4 скоростни мерцедеси... :icon_razz2:

между другото има си разлика от хев мотора, особено ако му лепнеш и един хубав чип...
Мнението беше редактирано от Shmortz: 03 януари 2012 - 22:01
Отговори

Николай Коев снимка Николай Коев 04 януари 2012 - 21:14

А,снимки ще има ли? Хайде,че мене ме чака същия подобен процес ама X20XEV->C20XE
Исталацията всичко ли се преправа или някои се преправат понеже мойта е с клиамтроник?
Мнението беше редактирано от Николай Коев: 04 януари 2012 - 21:19
Отговори

Mr^DeatH снимка Mr^DeatH 08 януари 2012 - 15:05

Значи инсталацията на мотора се сменя изцяло.По принцип има десетина кабела които трябва да се свържат: Оборотомер,температира на водата,диагностична букса,климатик/климатроник и още няколко които не мога да кажа кой са.
Обацхе излезе и един друг проблем :newsm05_41: Този мотор е малко по висок от Ecotec-a . Кутията SFI упира в преградата межди двигателния отсек и чистачките. Много неприятно дрънчи като тръгваш по рязко.Аз изрязах част от тази ламарина и сега ме е яд,понеже се наложи да си направя pawer cup ,а с него няма нужда от рязане. Подробни снимки нямам кой знае колко много,но ще кача на тези неща които се преработват :icon_wink2: Също така не е лошо и тампонът който има Ecotec-a от бутуша към ремъците да се преправи и да си остане,тъй като то не позволява на мотора да се лашка на пред на зад :icon_wink2: Ще се постарая до утре вечер да съм качил снимки :16V:
Отговори

Shmortz снимка Shmortz 08 януари 2012 - 15:27

аха така е и на онази вектра бяха отрязали и огънали малко навътре част от ламарината... иначе забавлението с кабелите не е чак толкова голямо, аз лично имах творения със свързването на климатика, помня че слагах някви релета щото се оказа че едното се е управлявало по маса а другото с плюс или нещо от сорта, но който го прави ще се сети как да го излъже...
Отговори

Chepo снимка Chepo 16 май 2012 - 12:37

Братле мисла да права същата операция като твойта. Откъде взе мотора?
Мнението беше редактирано от Chepo: 16 май 2012 - 12:38
Отговори

pecincho снимка pecincho 28 декември 2012 - 22:34

мотора вече е в коша и се затруднявам за окабеляжанету или по точно свръската на инсталицията на купето кум инсталация на ХЕ-то някои нее ли снимал или поне да обясни малку схте сам благодарен много!!!
Отговори

ASTOR снимка ASTOR 08 януари 2013 - 20:04

Става колега, ама пиши на кирилица за да ти разбираме шльокавицата...правено е много пъти .
Отговори

pecincho снимка pecincho 19 януари 2013 - 16:45

няма смисъл сам си навързах инсталацията :Д
Отговори

BatSlav снимка BatSlav 19 януари 2013 - 16:57

Супер сега имате по бърза кола с 5 десети или не цели 2 сек. :hahaha: .Темата е супер според мен...
Отговори

DALGONSKi снимка DALGONSKi 20 януари 2013 - 11:30

 BatSlav, на 19 януари 2013 - 16:57, каза:

Супер сега имате по бърза кола с 5 десети или не цели 2 сек. :hahaha: .Темата е супер според мен...


-Е ти що си мислиш, че някой прави цялото това упражнение заради "5-десети или цели 2 сек." ли ??? :confused:
Отговори

Ivajlo_ снимка Ivajlo_ 02 февруари 2013 - 23:17

а знам,че някой беше правил тази процедура в астра Г,ама не мога да намеря темата,някой може ли да ми помогне с линк да не пускам нова тема и да се повтаряме за нещо вече казано,благодаря предварително и поздрави за проектите и от мен
Отговори

RAPTOR снимка RAPTOR 02 февруари 2013 - 23:29

Предполагам говориш за тази тема http://www.opelclub....opic=11487&st=0
намерих и още една http://www.opelclub....7&hl=c20xe&st=0
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg