Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Двигатели, горивни системи, съединители, ск.кутии

Хидравлична рейка и каре на волана

Marin снимка Marin 05 ноември 2009 - 16:02

Здравейте колеги!
Става въпрос за Вектра Б фейслифт. За какво става въпрос:
при преминаване през неравности се усеща отчетливо почукване на волана. Ходих на майстор и ми казаха, че са заминали хидравлична рейка и каре на волана. Въпроса ми е по какъв начин се разбира, че примерно рейката е заминала - омасляването на маншоните сигурен белег ли е за това, а за карето, че имаме луфт на волана?
Мнението беше редактирано от Marin: 05 ноември 2009 - 16:03
Отговори

Agamemnon снимка Agamemnon 05 ноември 2009 - 16:45

Ако "майстора" е майстор, ще ти каже какво точно е за смяна, а не половината предница.

П.П. Така няма как да ти помогнем тук, поне аз така си мисля.
Отговори

SunMaster снимка SunMaster 05 ноември 2009 - 17:31

ако си с чупещ волан каретата са 2
Отговори

Marin снимка Marin 07 ноември 2009 - 13:29

Ами за долното каре става въпрос.
Отговори

DALGONSKi снимка DALGONSKi 21 октомври 2012 - 16:35

Накратко: колата мина през обстоен преглед на цялата предница. Открит беше само един скапан шарнир и един маншон на единия вътрешен накрайник. Последва реглаж -> всичко точно. Но причината, поради която вкарах колата в бокса бе.. при преминаване на малки неравности на ниска скорост, и при самото "чук-ване" на място на волан (лев-десен), се.. (ПО-СКОРО) усеща, отколкото чува един луфт. След подмяната на консумативите тая хлабавина намаля, но се усеща, поне ако си познаваш добре колата. казаха ми, че това бил луфт в самата рейка. Загуба на течности по колата нямам (за щастие). Това обаче ме озадачи и отидох при друг майстор. След обстоен преглед на цялата предница, той също заключи.. че въпросния луфт е (МОЖЕ-БИ.. предполага той така..) от самите зъбчатки на рейката, и/или и тая дето е за кормилния прът вече (не съм виждал с очите си и говоря на база предположения и приказките на майсторите).

Въпроса ми е - да ме безпокои ли този луфт.. и ако може да се конкретизира (колкото и глуповато да звучи това)- колко е 'нормално' да е ? Подлежи ли на ремонт, или по-добре да не се пипа (предвид НЕналичието течове и прочие) ?

п.п. Този 2-рия майстор ми каза, че било възможно принципно обирането на луфта, но за сметка на това, колата щяла да дърпа в някоя посока, като това вече не подлежало на изправяне. Има ли нещо такова и изобщо какво бихте ме посъветвали ?
Отговори

Н-И-К-И снимка Н-И-К-И 21 октомври 2012 - 17:05

Ако луфта е между червяка и гребена и не е нарушена циментацията им може да се
обере луфта умерено без да се пренатяга. С това се компенсира износването на
тефлоновия елемент, който поддържа гребена към червяка. Дърпане в определена посока
може да се получи ако се пренатегне гайката поради невъзможността гребена да се движи
свободно и да се връща в средата след завой. За да се установи дали е каре или
вътрешен луфт се задържа шийката на червяка в купето и се мърда леко волана.
Ако изчезне луфта е вътре в рейката, ако не е в карето.
Отговори

Николай Коев снимка Николай Коев 21 октомври 2012 - 17:14

А има ли начин се пренатегни гребена без се сваля рейката?
Отговори

DALGONSKi снимка DALGONSKi 21 октомври 2012 - 17:50

Каре.. има се в предвид това, което е вътре в купето, в дъното под педалите ? Щото мисля ловиха кормилния прът, след това точно това там каренце и пак чуках на волана и луфт имаше.

Принципно - сложно ли е да се обере този луфт, в крайна сметка ?
Отговори

Николай Коев снимка Николай Коев 22 октомври 2012 - 00:00

Попринцип луфта в каренцето не е такъв проблем въпроса е как се пренатяга гребата на самата рейка?
Отговори

Georgi - Plovdiv снимка Georgi - Plovdiv 22 октомври 2012 - 07:36

И аз имам такова тракане в волана. Един ден се бях заиграл и свалих каренцето (между педалите където стои). Бях го набедил за луфт. Съмнявах се и в телескопичното съединение. Установих обаче че тракането не е нито от телескопа нито от каренцето, а от самата колона (зад волана). След като се убедих че не е нищо опасно го зарязах така да си трака. Иначе ако трябва да се сменя ми се видя неосновано сложно( а сигурно и безумно скъпо). Така че просто свикнах с тракането.

пп. Рейката не се заигравай да я бъзикаш преди да потече !!
Мнението беше редактирано от Georgi - Plovdiv: 22 октомври 2012 - 07:37
Отговори

Agamemnon снимка Agamemnon 22 октомври 2012 - 14:42

И аз имам подобен проблем и твърдо съм решил да го отстраня...
Отговори

DALGONSKi снимка DALGONSKi 22 октомври 2012 - 18:33

Така.. леко развитие по въпроса, за жалост без решение все-още. Накратко: след обикаляне на сервизи и майстори, след посещение на всичките 3 ДОВЕРЕНИ (за мен майстори/сервизи), стигнахме до лекия напредък. Проблема се оказа.. значи точно тази част, която е под каренцето на кормилния прът (това долу в краката), тази част от лоста, която влиза в рейката. Значи, луфта се усеща като разклатиш каренцето, или по-точно като го вханеш в долния му край, за да клатиш тая част надолу.. По "размер" и интензитет, луфта е точно колкото се усеща на волана (там усетих проблема). По думите на майсторите (тук вече обобщавам "независимите" открития в едно) - тая част в долния си край има нали червяк и зъбно колело, което от своя страна е свързано с тия на рейката. Точно тази част пък има 2-лагера.. съответно долен и горен. Именно в горния лагер имам минимален луфт. Казаха, че това не се оправяло, или по-скоро никой нормален не би свалил напълно здрава рейка заради това. Никой от майсторите обаче не можа и да предположи (разумно) от какво е тръгнало всичко и защо изобщо.. Един обаче се оказа по-находчив (поне според мен), и логиката му бе.. че тоя луфт не може да бъде предизвикан от нищо друго, освен от някакъв проблем в самото каренце на кормилния прът. Склонен съм да му вярвам, защото преди време един "ГОЛЯМ РАЗБИРАЧ" ми помага да сменим лагера на кормилния прът (тоя дето се пада в конзолата под таблото), и си спомням много добре, че.. тогава имаше проблем със закачането/сглобяването на точно това каренце. И ако тая част, където лостовия механизъм на каренцето е направена подвижна (дето се прибират едно в друго), та ако там има проблем.. МНОГО ВЕРОЯТНО когато лоста не може да се прибере достатъчно, той един вид своеобразно да оказва НАПЪН на тая част, дето е неподвижна (след карето надолу, към рейката) и точно това да е образувало луфт в лагера на тая част.

През почивните дни ще сменя каренцето, имам тука едно под ръка.. ако успея разбира се да го раздвижа точно в оная част, дето се прибира едно в друго. Да ви попитам само, щото не съм сигурен предния път да ли карето е слагано КАДЪРНО - коя част трябва да бъде отгоре и отдолу, съответно ? Тая дето е "мъжка" от долу ли трябва да е, от към пода.. и "женската" да се "нанизва" върху нея ?
Отговори

Николай Коев снимка Николай Коев 31 октомври 2012 - 00:34

Колега мисял,че каренцата няма как ги объркаш ил иги размениш,но все пак да кажа,че мъйката е долу.... Имам и един въпрос как успя да смениш лагера на кормилния прът,че до колкотп знам несе продажат нови?
Отговори

tisho7 снимка tisho7 31 октомври 2012 - 07:38

 Николай Коев, на 31 октомври 2012 - 00:34, каза:

Колега мисял,че каренцата няма как ги объркаш ил иги размениш,но все пак да кажа,че мъйката е долу.... Имам и един въпрос как успя да смениш лагера на кормилния прът,че до колкотп знам несе продажат нови?

Сваляш всичко долу по кормилния прът.Откачаш карето->Сваляш все букси по пръта за да може да го изкараш->мериш размера в диаметър на кормилния прът и на муфата в която седи лагера->отиваш в магазин за лагери и взимаш лагер с размер 47 мм,защото няма да намериш на 48 мм(такъв е на астра Г)-> уплътняваш с 1мм фланец,който сам си правиш->набиваш лагера на пръта извън колата->Събираш целия багаж в обратен ред.
Дано съм помогнал. :love_opel: <_<
Отговори

Agamemnon снимка Agamemnon 31 октомври 2012 - 10:03

Днес питах в опел, има лагер около 20-30 лв е и е един брой при астра ф, също така има и втулка. като разглобя ще видя какво е за смяна.
Отговори

DALGONSKi снимка DALGONSKi 31 октомври 2012 - 16:21

Тая втулка си е*ава капаците още при слагането. И май наистина е по-добре един хубав и масивен лагер за 6-7-8лв., отколкото оригиналния. При мен за няма и 2год. вече и отново проблема е точно там, а не в лагера на рейката, както първоначално мислех.. Този път обаче не е лагера ( а щастие), ами точно гривната/уплътнението му. Но ако се колебаете - вместо оригинален, вземете си някъв лагер дето да пасва и си решавате проблема с няма и 10лв., при това во веки! Тия оригиналните лагери не ми вдъхват много доверие вече..

А карето действително няма как да се обърка, защото от единия край е на шлици (от към кормилния прът), а пък от другата страна е четириграм (ако така се нарича). Но да знаете, всичките проблеми с лагера на кормилния прът са.. от ЗАЯЛО каре! И по-точно тая част дето е на шлици и прътовете влизат един в друг. Смазвайте с време там, че ако заяде или движи трудно - лагера е заминал за цифра кратко време!
Отговори

doko снимка doko 31 октомври 2012 - 18:49

 Marin, на 05 ноември 2009 - 16:02, каза:

Здравейте колеги!
Става въпрос за Вектра Б фейслифт. За какво става въпрос:
при преминаване през неравности се усеща отчетливо почукване на волана. Ходих на майстор и ми казаха, че са заминали хидравлична рейка и каре на волана. Въпроса ми е по какъв начин се разбира, че примерно рейката е заминала - омасляването на маншоните сигурен белег ли е за това, а за карето, че имаме луфт на волана?



Най вероятно и аз имам проблем с това каре. Когато от крайно ляво или дясно тръгна да връщам и караката са ми върху педалите усещам едно леко почукване именно долу върху педалите. В самия волан такова усещане нямам.
Инапе рейката я рециклирах преди няколко месеца но гледам че в дясно пак е натекла. В гаранция е и ще я карам да я видят. Някой знае ли какво се случва за да протече отново една рейка?
Отговори

tisho7 снимка tisho7 01 ноември 2012 - 20:17

Оригиналния лагер е някакво недоразомение на лагер,ако мога така да го нарека.Аз го смених преди 2 седмици.Беше си тегаво за работа и си е голяма дандания.Измерих диаметъра на черупката на лагера и на кормилния прът и в магазина си взимаш един стабилен лагер,а не онова пласмасово-месингово подобие на лагер.
Успех!
Отговори

DALGONSKi снимка DALGONSKi 01 ноември 2012 - 20:56

 tisho7, на 01 ноември 2012 - 20:17, каза:



-А я вземи кажи ти кат си толкова отворен, :biggrin: ..какви са размерите на кормилния прът, както и на външната му част, че да знаят хората къв лагер си търсят. :pardon:
Отговори

tisho7 снимка tisho7 01 ноември 2012 - 21:11

Готово,Митак нямаш грижи.Размера на външната черупка е 48мм.Аз не намерих такъв размер стандартен лагер,но взех 47 мм и направихме втулка(не я правих аз)След което,набихме лагера заедно с втулката в онова метално кожухче.После цялото това се набива на пръта.Диаметъра на кормилния прът забравих колко беше :kuku: но митак на теб разчитам с едно шублерче да кажеш на колегите.Лагера го купих за 8 лв.Целият е метален без пластмасови изпълнения...беше руски

ПС: ОРИГИНАЛНИЯ лагер още се мъндъхерца в багажника,ако желаете мога да ви го снимам да видите за какво говоря.Даже като сдаде багажа,понеже първи се счупи пласмасовото пръстенче може да видите и как се счупи онова тъничко месингче дето уплътнява сепараторчето. :smile3560: ТРАГЕДИЯ....
Мнението беше редактирано от tisho7: 01 ноември 2012 - 21:14
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg