Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Дизелови двигатели

Дизел - добавки, подобрители и т.н.

batececo снимка batececo 06 декември 2006 - 23:16

miliev, на Dec 6 2006, 04:07 PM, каза:

Аз използвам нафта от бензиностанция "последна спирка на автобусите" и добавям Хелиос и газ, до момента за над 70к километра не е имало грижа, сега с новата кола малко съм резервиран към горепосочената бензиностанция, сипвам на ОМВ, но усещам че до 2-3 сипвания ще мина пак в "туби ленд" ;)
 

"Туби ленд" е много добро гориво :25: по-лесен старт, по-добра работа на двигателя, по-дълг живот на вашата банкова сметка :D и аз с таквоа гориво зареждам и съм много доволен!!! Дизеларката е на над 500к километра (дали не са повече) и 2 пъти като свърши нафтата зареждах на бензиностанция, много тежко го преживях... :thu: :thu: :sad-smiley-050:
Иначе зареждам от три бензиностанции:
1. Гръцката бензиностанция От мазакис на комшакис (когато има)
2. Италианската: Не казвацио от къдацио, щото ще ме биацио (там по-често има и е най-евтинка и малко мазна и гъста)
3. Другата е от едно СЬЕЛУ от идни трактури дет' урЪт нивите ;)

Така... кои как може...
Отговори

Radev1948 снимка Radev1948 10 декември 2006 - 15:33

stefak, на Oct 19 2006, 08:38 AM, каза:

Скоро най-сетне ми се удаде случай да заредя Опела с Биодизел.Колата се държа перфектно.Ако мога занапред отнова ще зареждам от това гориво.
 


Скоро чух, че за да караш с Биодизел, трябва да си смениш всички гумени маркучи с шлаувка. Иначе горивото разяждало гумата. Незнам колко това е вярно, но не е зле да провериш. Нямало опасност, ако месиш Биодизела с нафта в съотнощение до 30л. Биодизел/100л. нафта.
Отговори

batececo снимка batececo 11 декември 2006 - 09:23

Само гумените маркучи където минава нафтата ли се сменят? трябва ли и гумичките на клапаните да се сменят ако се кара с Биодизел? Някой може ли да сподели как е на мирис и цвят и вкус?
Отговори

Radev1948 снимка Radev1948 12 декември 2006 - 09:12

batececo, на Dec 11 2006, 09:23 AM, каза:

Само гумените маркучи където минава нафтата ли се сменят? трябва ли и гумичките на клапаните да се сменят ако се кара с Биодизел? Някой може ли да сподели как е на мирис и цвят и вкус?
 


Аз на практика се съмнявам дали може горивото да стигне до гумичките на клапаните. Но има нещо друго- то преминава и през маркучетата за излишното гориво. Тях неможем да ги сменим с шлаувка, т.к. ще се разкапят от температурата на двигателя. Най-много да се мъчим да слагаме метални проводи, което незнам дали ще е толкова лесно.Ако питаш мене, ако аз карам изобщо с такова гориво, ще го меша с нафта - /30л.Биодизел /100л.Нафта/Искам да ти кажа, че на това което съм написал преди, още не съм му обърнал толкова внимание.Написах само това, което съм чул. Сега ще се заинтересувам повече и отново ще го споделя.
Отговори

batececo снимка batececo 12 декември 2006 - 10:14

... и аз съм чул, че можело да се меша като се сипва по малко Биодизелче и по тоя начин се получавало все едно си сложил добавка, леко да прочисти дюзи, помпи и т.н... без да разяжда гумените маркученца... и се чудя дали да не взема да потърся от някъде и да капна малко ... (да кажем 1 шише на 1 туба)...
Отговори

Radev1948 снимка Radev1948 12 декември 2006 - 11:04

batececo, на Dec 12 2006, 10:14 AM, каза:

... и аз съм чул, че можело да се меша като се сипва по малко Биодизелче и по тоя начин се получавало все едно си сложил добавка, леко да прочисти дюзи, помпи и т.н... без да разяжда гумените маркученца... и се чудя дали да не взема да потърся от някъде и да капна малко ... (да кажем 1 шише на 1 туба)...
 


Не знам дали става за прочистване. За това нещо, вместо прибавки аз практикувам, като всяка година през м. Септември или Октомври, слагам в един резервоар /40 л./ - 1л. газ/за газени лампи / . По някога го разделям на порции / примерно на 20 л. нафта - 0,5 л. газ / и т.н. Мога да ти кажа, че до сега, вече 6 г. не съм виждал никъкъв зор с дюзите, относно замърсяването им. Това ми го каза един колега и аз се придържам към този принцип.С нищо немога да докажа, дали от това дюзите са чисти, освен, че нямам проблем с тях. Значи пада се по 0,025 л. газ на 1л. нафта. Така, че ако решиш да пробваш, може да опиташ с колкото си искаш нафта. Но по- хубаво е с повече нафта, т.к по-продължително време дюзите се чистят, може би. Имай в предвид, че аз съм слагал и по 0,035 л. газ на литър. Това на двигателя и вървенето не му пречи/ при мене е така за сега /.Имай в предвид, че и аз карам с не чак толкова хубава нафта/сещаш се нали /
Отговори

batececo снимка batececo 12 декември 2006 - 11:36

Добре, а ти тая газ като я сипваш слагаш ли малко масълце (така съм чул - да мажело помпата) или само газ наливаш? вървежа и работата на двигателя променя ли се? Пробвах с една добавка на Хелиос, не усетих разлика, сега ги почвам всичките добавки една по една да ги сипвам, да видя каква ще е разликата, ще сипя и газчица малко да ми позачисти каквото може...
Отговори

miliev снимка miliev 12 декември 2006 - 12:06

На Хелиос-а му се вижда действеито след минимум 100 литра нафта и 2 от големите приставки, когато дюзите са били яко задръстени. Иначе не знам дали ще усетиш разлика.
А биодизела е на мирис и вкус като олио, в което са пържени картофки, при мен разхода беше 10,5 на 100, което е доста повече от 8-те които вадя от "туби ленд", така че не мисля повече да се занимавам с него ;)
Сега ми изпадна олио с изтекъл срок на годност, вероятно ефекта ще е като с биодизел, но ми го дават на 80 лева за 100 бутилки, което си е 80 стотинки на литър, та мисля да го тествам на старата колица, само ми казаха да го прецеждам като го сипвам в резервоара :19a:
Отговори

Radev1948 снимка Radev1948 12 декември 2006 - 13:15

batececo, на Dec 12 2006, 11:36 AM, каза:

Добре, а ти тая газ като я сипваш слагаш ли малко масълце (така съм чул - да мажело помпата) или само газ наливаш? вървежа и работата на двигателя променя ли се? Пробвах с една добавка на Хелиос, не усетих разлика, сега ги почвам всичките добавки една по една да ги сипвам, да видя каква ще е разликата, ще сипя и газчица малко да ми позачисти каквото може...
 


Не слагам нищо, освен газ. Аз съм скептично настроен относно слагането на масло и бензин в нафтата. Единствено през зимата слагам прибавка против замръзването на парафина, т.к. колата ми е отвън на пътя. Слагам "Castrol".Тя стана малко скъпа/започнах с 8 лв. за 500 л. нафта /, а през есента синът ми взе друга опаковка и каза че е около 18 - 20 лв. същото количество. На мен тя ми стига за 2-3 зими. Не съм забелязъл, след като налея газ, в това количество, което съм писал, да ми се отразява на вървежа или на работата на двигатяля. Аз ти писах, че това го правя през Септември или най-късно през октомври. Може, разбира се да се направи и преди Септември- просто трябва според мен времето да е топло. Имай в предвид, че вече съм изминал около 60000 км. и нищо ми няма на двигателя и дюзите. Може да е случайно, но е така.Двигателят ми е Исузо-1,5 Д.
Искам да те посъветвам, да не слагаш на веднъж прибавка и газ, че и масло. Такова нещо не съм пробвал. Не знам дали ще се отрази по някъкъв начин на двигателя, но по- хубаво е да ги слагаш според мен едно след друго.
Другото, което искам да ти кажа, е че тези 40 л нафта в които слагам 1 л. газ, или малко повече, ги изгарям само веднъж в годината. После карам с нормална нафта, и нищо не слагам в нея.
Отговори

batececo снимка batececo 12 декември 2006 - 15:06

Ами аз сега ходих до една бензиностанция до бачкането и четох упътванията на 5-6 вида дабавки за дизел. На някои пише като се сипе веднъж добавката после да речем 2000 километра да се кара с чиста нафта (без добавки) и после пак. Значи ли това наистина, че не е добре постоянно да има в нафтата добавки ?
А за газта лошо ли е ако се сложи повече от веднъж годишно ?
Отговори

Radev1948 снимка Radev1948 12 декември 2006 - 16:10

batececo, на Dec 12 2006, 03:06 PM, каза:

Ами аз сега ходих до една бензиностанция до бачкането и четох упътванията на 5-6 вида дабавки за дизел. На някои пише като се сипе веднъж добавката после да речем 2000 километра да се кара с чиста нафта (без добавки) и после пак. Значи ли това наистина, че не е добре постоянно да има в нафтата добавки ?
А за газта лошо ли е ако се сложи повече от веднъж годишно ?
 


Искам да ти кажа, че газста е съвсем безобидна. Тя навремето се ползваше и за задвижване на двигателчета/ Дойцове / които ги приспособяваха да режат дърва или да мелят зърно с тях. Това според мен значи, че можеш да наливаш колкото си пъти искаш до 25-30 гр. на литър. Но според мен няма смисъл. Например през годината, като изгориш два резервоара, това е достатъчно. Следващата пак така и т.н. Друг е въпросът, че вече не знаем какво слагат в днешната газ. Затова - по-внимателно и с количеството газ на литър и нафтата която ще изгориш с него. Ако наистина има някъкв очистителен ефект и два резервоара през интервал са достатъчни. Относно прибавките, аз и без да знам, че трябва да карам 2000 км. без тях, го правя, т.к.слагам само през зимата.
Друго мога да споделя с тебе- аз никога / с малки изключения / не карам с нафта, която не е престояла в нас поне една седмица в прозрачни/от минерална вода/ бутилки. По такъв начин тя се отаява достатъчно и аз нагледно виждам утайките. Просто я купувам предварително. Мисля, че с това помагам и на горивния филтър и на дюзите-допълнително.
Отговори

batececo снимка batececo 12 декември 2006 - 16:30

До скоро и моята нафта престояваше :) защото, както каза един колега по-горе, зареждах от "ТУБИ Land" (в момента не мога от там и съм в траур :19a: ). За това съм предпочитал да слагам по някоя добвака, ако нещо не е наред нафтата (често-често малкото филтърче преди големия горивен филтър ми се "облепва" с нещо мазно и кафяво като ла*но + твърди частици-боклуци) да може да се поддържа горивната система чиста и неопетнена ;)
Отговори

VECTRA 1,7D снимка VECTRA 1,7D 12 декември 2006 - 23:07

Момчета ще ме извинявате ама някой от вас направил ли си е труда да поразпита или да отвори дюза и да види за какво става въпрос?
това което го разправяте за задръстени дюзи и т.н. са глупости
Ако в дюза попадне дори и малка прашинка то това води до ненормална работа на разпръсквача било то до по висок разход на гориво,чукане на дюзата(металическо звънтене),притрисане на мотора при студено стартиране,висока димност и т.н.
При този случай забравете добавките
А друг е момента когато имате износен разпръсквач на дюзата който при впръскаване на горивото не впръсква на мъгла а улива(пикае) :19a:
Отговори

Radev1948 снимка Radev1948 13 декември 2006 - 08:42

VECTRA 1, на 7D,Dec 12 2006, 11:07 PM, каза:

Момчета ще ме извинявате ама някой от вас направил ли си е труда да поразпита или да отвори дюза и да види за какво става въпрос?
това което го разправяте за задръстени  дюзи и т.н. са глупости
Ако в дюза попадне дори и малка прашинка то това води до ненормална работа на разпръсквача било то до по висок разход на гориво,чукане на дюзата(металическо звънтене),притрисане на мотора при студено стартиране,висока димност и т.н.
При този случай забравете добавките
А друг е момента когато имате износен разпръсквач на дюзата който при впръскаване на горивото не впръсква на мъгла а улива(пикае) :19a:
 


Директно ти отговарям - не съм още се занимавал с дюзи. Само съм виждал разпръсквач, но незная кое му се износва и видимо ли е това износване, когато го държиш в ръката си /РАЗПРЪСКВАЧА/.Защото, ако е видимо, трябва да го хвърлиш и търсиш нов.И ако попадне някъква прашинка, нагар и т.н в него, с нищо ли не помагат наистина добавките.Виждам, че си компетентно момче, и тези въпроси могат да ти се сторят наивни, но аз мисля, че ги задавам в подходящия форум и затова не се срамувам. И още един последен въпрос.
Задължително ли трябва да се регулира нафтовата помпа, ако регулираш преди това налягането в дюзите и обратно.
Разбира се, можеш да отговориш, ако искаш.
Отговори

VECTRA 1,7D снимка VECTRA 1,7D 13 декември 2006 - 22:55

Radev1948, на Dec 13 2006, 08:42 AM, каза:

VECTRA 1, на 7D,Dec 12 2006, 11:07 PM, каза:

Момчета ще ме извинявате ама някой от вас направил ли си е труда да поразпита или да отвори дюза и да види за какво става въпрос?
това което го разправяте за задръстени  дюзи и т.н. са глупости
Ако в дюза попадне дори и малка прашинка то това води до ненормална работа на разпръсквача било то до по висок разход на гориво,чукане на дюзата(металическо звънтене),притрисане на мотора при студено стартиране,висока димност и т.н.
При този случай забравете добавките
А друг е момента когато имате износен разпръсквач на дюзата който при впръскаване на горивото не впръсква на мъгла а улива(пикае) :19a:
 


Директно ти отговарям - не съм още се занимавал с дюзи. Само съм виждал разпръсквач, но незная кое му се износва и видимо ли е това износване, когато го държиш в ръката си /РАЗПРЪСКВАЧА/.Защото, ако е видимо, трябва да го хвърлиш и търсиш нов.И ако попадне някъква прашинка, нагар и т.н в него, с нищо ли не помагат наистина добавките.Виждам, че си компетентно момче, и тези въпроси могат да ти се сторят наивни, но аз мисля, че ги задавам в подходящия форум и затова не се срамувам. И още един последен въпрос.
Задължително ли трябва да се регулира нафтовата помпа, ако регулираш преди това налягането в дюзите и обратно.
Разбира се, можеш да отговориш, ако искаш.
 



Здравей!
частите които представлява една дюза са следните: корпус,разпръсквач,пружина,тарелка на пружината и регулировъчна/и подложка
Пружината е натегната с определени кг/см2 а регулировъчната подложка е пластина с формата на шайба която е с определена дебелина и най-вече чрез нея се регулира финната настройка на дюзата(в атмосфери)
разпръсквача е съставен от две части: игла и корпус на иглата
Иглата на разпръсквача по дължина в работната си част има два конуса.Големият конус е работния(корпуса на иглата има отвори които се намират точно срещу конуса именно там става отварянето на разпръсквача когато достигне необходимото налягане конуса се повдига спрямо леглото преодоляващ въздействието на пружината)
следва стеблото от големия към малкия конус
От малкия конус зависи градуса на впръскване който е във вид на мъгла(и най малкото уливане по долната част на дюзата респективно разпръсквача води до всички признаци посочени по горе от мен
за износването:
1-междината м/у иглата и корпуса е микрони това само като информация :19a:
2-абсолютно е недупостимо регулиране на налягането на дюзите чрез разпъване или свиване на пружината(практикувана технология от доста "майстори"
използват се задължително регулировъчни подложки
3-след отваряне на дюзата по конусите на иглата се забележат(с лупа) дори и най малките трапчинки,язвички или петна пишете ги бегали :19a:


добавките не помагат с абсолютно нищо ако има трапчинки или язвички по конусите на иглата

налягането на което трябва да работят дюзите е написано върху самите дюзи
нафтовата помпа не се регулира допълнително

ако се промени налягането на което трябва да отварят дюзите примерно:

при нормален режим -дюзи 135 бара нафтовата помпа е регулирана чрез корпоратор и показанията са 0,80-0,90
при дюзи 150 бара 1,1-1,18
при дюзи130бара 0,72-0,78 това не е при всички автомобили просто давам сравнение при един и същи мотор с различни данни на дюзите


при повече предварене на помпата примерно +0,5 от допустимите граници води до :по шумна работа на двигателя,по голямо натоварване на колянов вал,бутала,лагери.... бързо износване на разпределителен вал и т.н.

тарикатлъците които от време на време се прилагат при случаи на износени двигатели е малко по голямо предварене на помпата нов допустимите граници.............................................................................................................................................


заболяха ме пръстите ще ме извинявате ама........... :19a:
Отговори

Radev1948 снимка Radev1948 14 декември 2006 - 08:55

VECTRA 1, на 7D,Dec 13 2006, 10:55 PM, каза:

Radev1948, на Dec 13 2006, 08:42 AM, каза:

VECTRA 1, на 7D,Dec 12 2006, 11:07 PM, каза:

Момчета ще ме извинявате ама някой от вас направил ли си е труда да поразпита или да отвори дюза и да види за какво става въпрос?
това което го разправяте за задръстени  дюзи и т.н. са глупости
Ако в дюза попадне дори и малка прашинка то това води до ненормална работа на разпръсквача било то до по висок разход на гориво,чукане на дюзата(металическо звънтене),притрисане на мотора при студено стартиране,висока димност и т.н.
При този случай забравете добавките
А друг е момента когато имате износен разпръсквач на дюзата който при впръскаване на горивото не впръсква на мъгла а улива(пикае) :19a:
 


Директно ти отговарям - не съм още се занимавал с дюзи. Само съм виждал разпръсквач, но незная кое му се износва и видимо ли е това износване, когато го държиш в ръката си /РАЗПРЪСКВАЧА/.Защото, ако е видимо, трябва да го хвърлиш и търсиш нов.И ако попадне някъква прашинка, нагар и т.н в него, с нищо ли не помагат наистина добавките.Виждам, че си компетентно момче, и тези въпроси могат да ти се сторят наивни, но аз мисля, че ги задавам в подходящия форум и затова не се срамувам. И още един последен въпрос.
Задължително ли трябва да се регулира нафтовата помпа, ако регулираш преди това налягането в дюзите и обратно.
Разбира се, можеш да отговориш, ако искаш.
 



Здравей!
частите които представлява една дюза са следните: корпус,разпръсквач,пружина,тарелка на пружината и регулировъчна/и подложка
Пружината е натегната с определени кг/см2 а регулировъчната подложка е пластина с формата на шайба която е с определена дебелина и най-вече чрез нея се регулира финната настройка на дюзата(в атмосфери)
разпръсквача е съставен от две части: игла и корпус на иглата
Иглата на разпръсквача по дължина в работната си част има два конуса.Големият конус е работния(корпуса на иглата има отвори които се намират точно срещу конуса именно там става отварянето на разпръсквача когато достигне необходимото налягане конуса се повдига спрямо леглото преодоляващ въздействието на пружината)
следва стеблото от големия към малкия конус
От малкия конус зависи градуса на впръскване който е във вид на мъгла(и най малкото уливане по долната част на дюзата респективно разпръсквача води до всички признаци посочени по горе от мен
за износването:
1-междината м/у иглата и корпуса е микрони това само като информация :19a:
2-абсолютно е недупостимо регулиране на налягането на дюзите чрез разпъване или свиване на пружината(практикувана технология от доста "майстори"
използват се задължително регулировъчни подложки
3-след отваряне на дюзата по конусите на иглата се забележат(с лупа) дори и най малките трапчинки,язвички или петна пишете ги бегали :19a:


добавките не помагат с абсолютно нищо ако има трапчинки или язвички по конусите на иглата

налягането на което трябва да работят дюзите е написано върху самите дюзи
нафтовата помпа не се регулира допълнително

ако се промени налягането на което трябва да отварят дюзите примерно:

при нормален режим -дюзи 135 бара нафтовата помпа е регулирана чрез корпоратор и показанията са 0,80-0,90
при дюзи 150 бара 1,1-1,18
при дюзи130бара 0,72-0,78 това не е при всички автомобили просто давам сравнение при един и същи мотор с различни данни на дюзите


при повече предварене на помпата примерно +0,5 от допустимите граници води до :по шумна работа на двигателя,по голямо натоварване на колянов вал,бутала,лагери.... бързо износване на разпределителен вал и т.н.

тарикатлъците които от време на време се прилагат при случаи на износени двигатели е малко по голямо предварене на помпата нов допустимите граници.............................................................................................................................................


заболяха ме пръстите ще ме извинявате ама........... :19a:
 


Благодаря ти за вниманието, с което си се отнесъл към мен.Мисля,че повече нямам какво да питам по този въпрос. Весели и приятни празници.
Отговори

batececo снимка batececo 14 декември 2006 - 09:18

VECTRA 1,7D, много ценна информациийка си постнал, може ли и аз да изстрелям още едно-две въпросчета:
Ако си купувам употребявана дизеларка има ли начин да се разбере (от майсторите в сервиза при диагностика) дали не са и вдигнали предверението (за да пали по-лесно) и аз да си карам спокойно и по някое време - счупен разпределителен вал или други проблеми да се появят в последствие?
Има ли опастност като се сипва Газ за осветление, Бензин и други "подправки" да се прецакат нещо дюзите, след като отворите им са толкова микроскопични?
Отговори

miliev снимка miliev 14 декември 2006 - 17:43

Няма страшно, от 2 дни карам с олио :19a:
Тва дизеловите двигатели били много здраво нещо :19a:
Отговори

VECTRA 1,7D снимка VECTRA 1,7D 14 декември 2006 - 22:17

batececo, на Dec 14 2006, 09:18 AM, каза:

VECTRA 1,7D, много ценна информациийка си постнал, може ли и аз да изстрелям още едно-две въпросчета:
Ако си купувам употребявана дизеларка има ли начин да се разбере (от майсторите в сервиза при диагностика) дали не са и вдигнали предверението (за да пали по-лесно) и аз да си карам спокойно и по някое време - счупен разпределителен вал или други проблеми да се появят в последствие?
Има ли опастност като се сипва Газ за осветление, Бензин и други "подправки" да се прецакат нещо дюзите, след като отворите им са толкова микроскопични?
 



Може да се разбере дали предваренето е в + ако имат корпоратор който да монтират на помпата и измерят стойностите но трябва да се знае за този модел двигате какви трябва да са показанията на двигателя но......
Това "но" означава че дюзите трябва да са на точно определеното налягане

Разпределителен вал да се счупи това значи че има умора на матеряла в корпуса на вала или фалшив вал от крива глава това не може да се случи
препоръчвам ви да не си купувате валове от магазина а да пообикаляте моргите и да търсите по запазени валове с щампата на GM(отнася се за кобилици повдигачи и тарелки на клапаните)
не искам да обиждам фирмите производители но :2angry1:
от оригинала по добро няма
Доста съм препатил от "части" и "добри майстори"

За газ и бензин няма проблеми стига да не са в прекомерни дози
Отговори

batececo снимка batececo 15 декември 2006 - 08:59

Благодарско за отговорите :19a:

П.П. Като се сипват добавки за почистване на дюзите и горивната система трябва ли да се сменя горивния филтър? (Питам защото си мисля, че тези добавки като разяждат болкуците в системата ще разядат и боклуците във филтъра и може да се омаже цялата система)...
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg