Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Ходова част

Задния мост е на друго мнение!

sevi79 снимка sevi79 10 февруари 2015 - 19:11

Здрявейте, знам че ще е поредния въпрос за задния мост, но при мен освен че задните колела са разкрачени /--\ са и прибрани тоест и двете завиват навътре така да се каже, като най-неприятната част от позата е че при преминаване през неравност задницата тръгва на една страна според зависи кое колело е с по малко сцепление и освен това гумите се износват отвътре но пък не скърца моста :25: . Колеги, прибирането на колелата от разбити втулки ли е или може да се оправи с регулиране, за това /--\ знам че е за подмяна на втулки и т.н . Това лято мисля да ремонтирам моста като се прибера, да видим ще намеря ли майстор в Силистра който да се хване да го направи.
Отговори

k opel e снимка k opel e 10 февруари 2015 - 19:24

Имаш ли възможност да вземеш от тамошните морги магарето с щангите и шенкелите? Според мен може да се наложи да се сменят всички втулки, а качествените са цифра. Смяната комплект е лесна и можеш и сам да я направиш в БГ.
Отговори

sevi79 снимка sevi79 10 февруари 2015 - 19:42

Цял заден мост ще намеря но дали няма да е и по зле от моя? От други версии на Вектра стават ли на комби или не, да не ми дадат друг мост тия от моргата, че напразно ще съм го мъкнал от Германия?
Отговори

ufer снимка ufer 11 февруари 2015 - 10:01

 sevi79, на 10 февруари 2015 - 19:42, каза:

Цял заден мост ще намеря но дали няма да е и по зле от моя? От други версии на Вектра стават ли на комби или не, да не ми дадат друг мост тия от моргата, че напразно ще съм го мъкнал от Германия?


Да не би случайно да е някой рядък модел с регулиране на ъглите за сходимост и окачване на задните колела? Тогава едно регулиране може да оправи нещата. Допълнително за вътрешното износване може да влияят тотално износени амортисьори и слаби пружини... Естествено, възможни са и други причини, като огъване на задния мост и др. подобни "дефекти".
Отговори

BatSlav снимка BatSlav 11 февруари 2015 - 10:04

Смени си втулките, всички тампони и ще се оправи.Закарай я да я погледне някой.Има теми бол тук!!
Отговори

Коцето снимка Коцето 11 февруари 2015 - 10:26

 ufer, на 11 февруари 2015 - 10:01, каза:

Да не би случайно да е някой рядък модел с регулиране на ъглите за сходимост и окачване на задните колела? Тогава едно регулиране може да оправи нещата. Допълнително за вътрешното износване може да влияят тотално износени амортисьори и слаби пружини... Естествено, възможни са и други причини, като огъване на задния мост и др. подобни "дефекти".

Аз имам същите проблеми с тази разлика че поне за сега не съм забелязал да ми износва задните гуми накриво, но все пак я имам от скоро и съм минал около 2000 км. само. От всички обиколки по сервизи, разисквания в теми и щателни огледи отдолу установих със сигурност че няма никакви кривини, луфтове и износвания по тампони, втулки, лагери и т.н. но проблема си остава. Ясно и сигурно е че се регулира сходимостта а страничния наклон (камбер) не се регулира и е "подвластен" на цялостната сглобка между тампони, втулки и всички компоненти на задния мост. За съжаление не мога да намеря майстор в Бургас който да разбира от заден мост на Вектра Б, ходих в уж официален сервиз за реглаж и там им подарих 40лв. за нищо.
P.S. Между другото този проблем го виждам по-често изразен на комби отколкото на седан въпреки че всичко е еднакво, единственото обяснение според мен е по-голямото натоварване което понася комби-то но все пак кой от компонентите поддава не мога да разбера при положение че всичко видимо е ОК.
Мнението беше редактирано от Коцето: 11 февруари 2015 - 10:37
Отговори

sevi79 снимка sevi79 11 февруари 2015 - 12:45

Колеги, има ли я схемата на задния мост някой?
Отговори

Коцето снимка Коцето 11 февруари 2015 - 12:56

Те ти схема: http://www.partsbase...le-crossmember/
Отговори

sevi79 снимка sevi79 11 февруари 2015 - 15:35

До колкото виждам са 10, без тези на които ляга купето.
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 12 февруари 2015 - 18:16

Колега, така или иначе вече си наясно, искам само да добавя едно нещо. След като смениш каквото ще сменяш, направи реглаж и на задния мост. И да, на тези коли се регулира и той, противно на мнението на значителна част от "майсторите" на реглажа на преден мост.
Отговори

ufer снимка ufer 13 февруари 2015 - 09:36

Един малък съвет от скромен личен опит по предни и задни окачвания. Понякога трябва да се правят няколко регулировки (през 2-3 месеца), като се наблюдава износването на гумите. Това е доста добър практически критерий за добра сходимост и ъгли. Не трябва да се забравят и тампони, амортисьори и пружини, разбира се. Възможно е в някои случаи дори да се излезе извън предписаните ъгли, докато се улучи добро положение. Това се прави също и при съмнение за някой скрит удар или леко изкривяване на задния мост. Няма гаранция дали "новият" употребяван мост не е дори по-зле от стария. Ако няма явен дефект, аз бих пробвал с регулировка на стария мост. Е, иска време и търпение... И малко пари! Успех!
Отговори

Коцето снимка Коцето 13 февруари 2015 - 10:56

Парите хич няма да са малко при така описания сценарии, кажи ми например къде в Бургас има качествен майстор на заден мост за Вектра Б, ама не такъв като я види и да почне да се чеше по главата и да ме убеждава че не се регулира от никъде. Само при Любо не съм ходил но там не съм стъпвал 15г. и не знам дали работи още.
Мнението беше редактирано от Коцето: 13 февруари 2015 - 10:58
Отговори

mistarmi снимка mistarmi 13 февруари 2015 - 17:51

Наскоро си смених почти всичките тампони на задния мост. Майстора ми каза,че не се регулира ,ама не позна.Отидох в един сервиз за гуми и момчето ,там ми каза ,че се регулира,качи ми я на стенд ,интересно ,че всичко си беше в нормите. И така си я карам цяла зима без проблеми и износване на гумите.

Наскоро си смених почти всичките тампони на задния мост. Майстора ми каза,че не се регулира ,ама не позна.Отидох в един сервиз за гуми и момчето ,там ми каза ,че се регулира,качи ми я на стенд ,интересно ,че всичко си беше в нормите. И така си я карам цяла зима без проблеми и износване на гумите.
Мнението беше редактирано от mistarmi: 13 февруари 2015 - 17:51
Отговори

sevi79 снимка sevi79 14 февруари 2015 - 00:33

От детайл №23 на схемата ли се регулира? Питам защото ако не знае майстора да му кажа, може и да се получи!
Отговори

BatSlav снимка BatSlav 14 февруари 2015 - 09:23

Къде регулирате като отзад няма каквж да се пипне.Прави се сходимост.Някои пишат глупости.

Къде регулирате като отзад няма каквж да се пипне.Прави се сходимост.Някои пишат глупости.
Мнението беше редактирано от BatSlav: 14 февруари 2015 - 09:24
Отговори

Коцето снимка Коцето 14 февруари 2015 - 11:44

Тъй де, говори се за регулиране само на сходимоста, въпроса е че някои майстори казват че нищо не може да се регулира. А няма независимо окачване на което да не може да се регулира поне сходимоста, на някой се регулира и страничен наклон (камбер). Да регулира се от детайл 23 който се мести спрямо купето след развиването (по-точно само лашкане) на болтовете.
Отговори

sevi79 снимка sevi79 14 февруари 2015 - 11:52

[quote name='Коцето' timestamp='1423907093' post='1197425']
Тъй де, говори се за регулиране само на сходимоста, въпроса е че някои майстори казват че нищо не може да се регулира. А няма независимо окачване на което да не може да се регулира поне сходимоста, на някой се регулира и страничен наклон (камбер). Да регулира се от детайл 23 който се мести спрямо купето след развиването (по-точно само лашкане) на болтовете.
[/quote Благодаря, за информацията!
Отговори

ufer снимка ufer 15 февруари 2015 - 17:22

"кажи ми например къде в Бургас има качествен майстор на заден мост за Вектра Б"

Аз ходя при едно момче в Комлука, казва се Калин и съм доволен, защото слуша, какво му казва клиентът и се старае. Но майстори много...
Отговори

sevi79 снимка sevi79 01 март 2015 - 20:36

 Коцето, на 11 февруари 2015 - 12:56, каза:


Вчера ходих на майстор да я види, и да направи оценка на разходите. Каза че крайните втулки на №21 на схемата че четирите само трябвало да се сменят, и че другите са били добре. И сега най-важното, иска 160евро за работа и по 40евро за четирити втулки, тоест 320евро :icon_rolleyes2: :icon_rolleyes2: ,работата включвала това че шенкелите трябва да се смъкнат и втулките да се сменят на преса и отделно регулиране 50евро :huh:
Отговори

kalin09 снимка kalin09 02 март 2015 - 00:08

...
Мнението беше редактирано от kalin09: 10 август 2022 - 13:56
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg