Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Дизелови двигатели

Вакуумен ЕГР клапан на мотори 1.7, 2.0 и 2.2 DTI

ceko снимка ceko 13 април 2011 - 21:17

Aз предлагам колегите които са го направили самостоятелно да споделят какви елементи са използвали,или по точно диода,и какъв е ефекта ако се поставят повече диоди отколкото трябва или обратното по малко.Релето е ясно най обикновенно с 5 крачета-струва от порядъка на 2 3 лева.
Отговори

Galabov снимка Galabov 15 април 2011 - 16:08

здр колеги,аз съм по този начин от около 6000 7000 км или 2 3 месеца не искам да казвам кои БЪЛГАРИН го е измислил и ми го е казал,за сега нека остане анонимен ако тои пожелае ще дам кординатите му.Ще гледам да обясня до колкото мога:)
1.Това дали ще сложите 1 или 2 диода зависи от това с колко диода стоиностите ви се доближават до тези с работеш Егр.Лично аз карам с един диод.
2.Релето наистина използвате наи простото или такова кактото имате но забележете че повечето релета които са с 4 крачета са постоянно отворени демек няма да ви сваршат работа:)
3.Тези релета и диоди не са вечни помислете и по този въпрос:)
За сега това е от мен дано да съм бил изчерпателелн:)
Отговори

asensio снимка asensio 15 април 2011 - 22:26

Здравейте,

Мойте впечатления. Днес го монтирах. Релето е с 5 крачета, просто автомобилно реле за 3 лева, руско. Диода и при мен е един. Колата се наема по лесно, преди тръгваше на около 1800 оборота, сега тръгва на 1500. Усеща се как се наема по-лесно. На места дето преди съм слагал трета, сега си поема на 4-та. Като цяло има разлика. Днес на прибиране към Кюстендил, ми направи впечатление че водата не мръдна от 92 градуса, а преди при катерене на конявската планина стигаше до 100. Тоест и темп на мотора е паднала. Което пък е плюс за лятото и задръстванията. Към предния пост - да, релето не е вечно, но по добре да имаш проблем с реле за 3 лева, отколкото да имаш пробит ЕГР и да пълни с малко всичко. Хем по евтино, хем по-лесно за поправка.

Поздрави
Мнението беше редактирано от asensio: 15 април 2011 - 22:28
Отговори

GARI снимка GARI 16 април 2011 - 00:15

Да ви кажа надъкахтеме,много с това затъпяване на агр.Искам да питам дали при мене ще действа тази тактика.Колата е астра г х20дтл 82 кон.без интеркулер.А ако ще стане,то не еладжия трябва да се ходи,претполагам.Аз мисля че няма да мога да се справя сам.
Отговори

ivo123 снимка ivo123 16 април 2011 - 05:13

би трябвало да се получи, защото изпълнението на ЕГР е същото като при 2,0ДТХ мотора.
Не знам дали няма да можеш да се справиш - реже се 1 кабел и се дублират 2 - това е цялата процедура за не повече от 10на минути
Дублират се кабелите от самия вакумен клапан, като същевременно се затапва - от тези два края се захранва релето по схемичката /контактите ги има от долна страна на релето написани/
след това се реже най-крайния от страна на мотора /син/ кабел на дебитомера и се пускат другите 2 кабела до релето, като между тях се поставя ценеров диод - посоката на диода /всички имат означена черта/ - чертата трябва да е към дебитомера.
Това е.
Отговори

GARI снимка GARI 17 април 2011 - 21:51

Колега всичко ми е ясно,без едно.От кое електромагнитен клапан трябва да опъна кабелчето.има два клапанчета,кое по точно трябва.и още нещо да питам,неможели да се измисли една кутийка за релето и диодите и да не виждат.само кабелите да се виждат.
Отговори

asensio снимка asensio 18 април 2011 - 00:18

Колега проследи си маркучето от егр-а до соленоида. Иначе клапана е тоя който е по-близо до разширителния съд. Вече изпълнението на схемата си е в твой ръце. Аз кабела съм го пуснал в пластмасата над мотора, където си вървят кабелите. Почти не се забелязва. А диода е запоен на самото реле между крачетата.


Ето как е при мен

http://www.album.bg/...mages/27381737/

http://www.album.bg/...mages/27381735/

http://www.album.bg/...7381733/159831/
Мнението беше редактирано от asensio: 18 април 2011 - 09:31
Отговори

GARI снимка GARI 18 април 2011 - 15:30

Мерси колега на хубавото обяснение.при първа възможност и аз ще приложа този метод. :biggrin:
Отговори

radoev снимка radoev 18 април 2011 - 18:04

Аз карам с ЕГР на който е изолиран само вакума, колата върви идеално без никакви проблеми. Имам две еднакви коли с еднакви двигатели и тази с изолирания ЕГР набира осезаемо по-бързо. Не карам с много газ, но температура, обороти и динамика на двигателя са идеални. Не мисля да купувам работещ ЕГР :) Разликата е само че сега не тече масло от него :)
Отговори

ivo123 снимка ivo123 18 април 2011 - 20:28

 radoev, на 18 април 2011 - 18:04, каза:

Аз карам с ЕГР на който е изолиран само вакума, колата върви идеално без никакви проблеми. Имам две еднакви коли с еднакви двигатели и тази с изолирания ЕГР набира осезаемо по-бързо. Не карам с много газ, но температура, обороти и динамика на двигателя са идеални. Не мисля да купувам работещ ЕГР :) Разликата е само че сега не тече масло от него :)

с какъв мотор си колега, защото на X20DTH като откачиш вакума само и свети чека, затова се прави интервенцията с диода и релето.
Отговори

radoev снимка radoev 18 април 2011 - 22:38

Имам X20DTH и Y20DTH, чека свети само при ниски обороти, като подадеш газ изгасва и колата движи идеално. Не казвам че е редно това или добре за двигателя, просто така я взех и ми е резервна, ако ми изпадне работещ клапан ще го взема и всичко ще е наред.
Отговори

ivo123 снимка ivo123 19 април 2011 - 10:56

моя ЕГР си е работещ но ми се струва по-добре без него - най-малкото колата не пуши при рязко подаване на газ и високи обороти.
Отговори

doctordre снимка doctordre 26 април 2011 - 14:53

Аз съм с електронния ЕГР, но се чудех за неговото затапване- дали ще се получи ако се запуши дупката в смукателния колектор, от която излизат изгорелите газове и отиват към ЕГР? Аз сложих една дебела метална пластина там и я затиснах отгоре с колектора, но не мога да пробвам за момента, защото си скъсах едната тръбичка за нафтата и не мога да си сглобя колата :devil-smiley-019: Дали ще има ефект? Така на пръв поглед изглежда изгорели газове няма да излизат през дупката- самия ЕГР ще си се движи в чиста среда без да върши реално работа и логично колата няма да отчете грешка или се бъркам??
Отговори

ivo123 снимка ivo123 26 април 2011 - 20:20

за жалост мисля че ще отчете грешка, понеже егр е свързан и с дебитомера
т.е при затворен егр показанията на дебитомера са едни, като отвори са други - това го гледах с опел скенер на празен ход, понеже егр не затваря веднага при празен ход а след 20-на секунди при мене.
Отговори

Ka4o_pi4a снимка Ka4o_pi4a 26 април 2011 - 20:21

Привет колеги. Радвам се, че най-после има начина за изолирането на клапана. Преди 10-на дни си идвах до БГ за няколко дни и ми светна чек-а, като преди това присветваше в ниските и веднага се сетих, че ЕГР-а е виновен, изчистих го (имаше яко нагар) и сега е ток. Веднага щом се прибера август правя интервенцията и забравям, че имам такъв елемент към мотора !!!
Да видим дали съм разбрал: вакумчето към ЕГР-а се затапва, към соленоида се връзва обикновено реле и накрая на определената жица на дебитомера се слага определен диод. Не ми е ясно обаче, трябва ли да захраня релето с 12 волта на бубината или не ? Също така соленоида на нормално отворен или на нормално затворен контакт се връзва ? Може ли да обясни някой малко по-простичко. Благодаря и безаварийно шофиране.

EDIT: Сега се загледах в схемата и едновременно във описанието на колегата от първия пост. Всичко ми е ясно. 2-та кабела от соленоида се връзват на бубината на релето. Единия край на диода към нормално затворен контакт, а другия към общия контакт. Още веднъж благодаря на колегата bojo, за прекрасната тема.
Мнението беше редактирано от Ka4o_pi4a: 26 април 2011 - 20:28
Отговори

ivo123 снимка ivo123 26 април 2011 - 20:33

така е вързването на реленцето - слагай го и карай без ЕГР
Отговори

doctordre снимка doctordre 26 април 2011 - 21:45

 ivo123, на 26 април 2011 - 20:20, каза:

за жалост мисля че ще отчете грешка, понеже егр е свързан и с дебитомера
т.е при затворен егр показанията на дебитомера са едни, като отвори са други - това го гледах с опел скенер на празен ход, понеже егр не затваря веднага при празен ход а след 20-на секунди при мене.

Добре, той може да е свързан с дебитомера, но нещо не схващам :confused: Аз съм затапил долу дупката на всмукателния колектор, откъдето постъпват нагоре изгорелите газове към самия ЕГР. ЕГР нали няма как да разбере, че през него не минават изгорели газове? В случая аз си представям, че той ще си отваря и затваря, както му нареди ECU-то, но без реално през него да минават мръсни газове и да го задръстват (при мен това е проблема, често се зацапва и блокира).
Отговори

ivo123 снимка ivo123 27 април 2011 - 07:45

не е точно така защото дебитомера мери стойност на входящ въздух.
когато егр е отворен се понижава Mg на дебитомера и обратното - когато е затворен се понижава.
При X20DTH като затапиш вакума е същата работа - дебитомера не отчита вярно количество и светва чека.
Пробвал съм с външен ЕГР /т.е вакума засмуква мембранката, но не е монтиран в двигателя и резултата е същия - свети чек/
Отговори

doctordre снимка doctordre 27 април 2011 - 09:37

Ехх това не го бях помислил... Аман от тия скапани ЕГР-и, как на ВАГ групата затапват всякакви егр-и без проблем и последици? Значи ще ми препоръчаш ли да махна пластината преди да съм сглобил колата и запалил, или може и да пробвам? Има ли смисъл? Дай съвет, че не ми се разглобява сто пъти после, поне да си спестя малко работа щом резултата е предизвестен :icon_wink2:
Отговори

horacii снимка horacii 27 април 2011 - 10:21

Махай пластината и търси друг начин....
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg