Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Двигатели, горивни системи, съединители, ск.кутии

Разход на масло - смяна на гумички?

piron pironkov снимка piron pironkov 01 юни 2013 - 06:56

Колеги виждам се в чудо с това масло. Досега карах с масло GM 10W40 харчеше ми около 250-300 гр. на 1000 км. не издържах и на 4000 км. пробег го смених с Alpin 15W14 и сега пак харчи 200-250 гр. Сутрин при първото палене припушва и двигателя не работи като хората. Работата отива на смяна на гумичките. Въпроса е как да стане. Доста четох: някой ги сменят сами без да свалят главата половината остават доволни другата - не. Други свалят главата - ходят по сервизи и пак им не доволни.
За сега съм се навил сам да си сменя само гумичките,по -принцип знам технологията но какви са тъкостите на този двигател.
Ще съм благодарен на мнения на препатили.
Отговори

hristotr снимка hristotr 01 юни 2013 - 07:34

Здравей колега. И аз го правих тоя номер. Смених си сам гумичките без да свалям главата. Не е нещо сложно само трябва да имаш нещо като лост за да свиеш пружините на клапаните. Има тънкост като се поставят новите гумички да се внимава да не се срежат при поставяне и да не се набиват с голямо усилие в дъното защото ефекта става нулев. При мен точно така стана и се наложи втори път вече да се сваля главата, шлайф смяна на сегменти лагери и сега е пушка. Ако решиш сам задължително ще ти трябва динамометричен ключ.
Отговори

sathv снимка sathv 01 юни 2013 - 09:36

 piron pironkov, на 01 юни 2013 - 06:56, каза:

и двигателя не работи като хората.

Какво значи "Двигателя не работи като хората"? 200 грама масло не е чак толкова голям разход. Ако проблема е само в гумичките двигателя трябва да работи номално.
Отговори

piron pironkov снимка piron pironkov 01 юни 2013 - 15:50

 sathv, на 01 юни 2013 - 09:36, каза:

Какво значи "Двигателя не работи като хората"? 200 грама масло не е чак толкова голям разход. Ако проблема е само в гумичките двигателя трябва да работи номално.



Прекъсва, бавно се форсира. 200грама ама на 1 000км.
Отговори

sathv снимка sathv 01 юни 2013 - 20:15

 piron pironkov, на 01 юни 2013 - 15:50, каза:

Прекъсва, бавно се форсира. 200грама ама на 1 000км.

Прекъсването и бавното форсиране няма нищо общо с горенето на 200 грама масло на 1000 километра, което за стара кола на незнам си колко хиляди километра даже е нормално. Причините са други. Направи една диагностика. Аз първо бих проверил дебитомера, налягането на бензиновата помпа и запалителната бубина и двата датчика на коляновия и разпределителния вал.
Отговори

zdravkop снимка zdravkop 01 юни 2013 - 20:22

 sathv, на 01 юни 2013 - 20:15, каза:

200 грама масло на 1000 километра, което за стара кола на незнам си колко хиляди километра даже е нормално.


Искаш да кажеш, че 2 литра масло от смяна до смяна е нормално да изгори??? :doh: :doh: :blink:
Отговори

Georgi - Plovdiv снимка Georgi - Plovdiv 01 юни 2013 - 20:44

 zdravkop, на 01 юни 2013 - 20:22, каза:

Искаш да кажеш, че 2 литра масло от смяна до смяна е нормално да изгори??? :doh: :doh: :blink:

Не че е нормално, обаче не може те да са причина за другите дертове. Моята X16XEL харчеше доста повече от 200 гр/1000 км и си работеше прекрасно. След смяна на гумичките разхода на масло падна просто до нормалните 1л./10 000км.
Отговори

piron pironkov снимка piron pironkov 01 юни 2013 - 20:59

Моята идея е, че докато е в покой се просмуква масло през гумичките и заради това трудно пали и кофти работи докато го изгори
Отговори

1иван1 снимка 1иван1 01 юни 2013 - 21:55

 piron pironkov, на 01 юни 2013 - 20:59, каза:

Моята идея е, че докато е в покой се просмуква масло през гумичките и заради това трудно пали и кофти работи докато го изгори

Маслото след гасене на двигателя почти веднага се стича в картера, няма как да влиза в цилиндрите от гумичките, но ако имаш съмнения развий свещите и виж дали са омаслени.
Отговори

ivop снимка ivop 02 юни 2013 - 08:10

За разхода на масло и проблемите с работата на двигателя мога да дам пример с моята кола. Харчи 4-5 литра на 10 000 км и няма проблеми с вървене и палене. Преди две години смених гумичките и съм позабравил как палеше, но не е било трудно или особено, защото щях да го запомня. Преди да сменя гумички при палене след няколко часов престой пропушваше синьо и до там.
Разлика в работата на двигателя имаше след чистене на дюзи, дросел и може би егр (не съм сигурен в сервиза дали са го чистили).

А дали маслото се оттича веднага след изгасване на двигателя - ами като сменяше гумичките майстора гледах и според мен в местата където се движат клапаните и хидравличните повдигачи остава доста масло, което не видях от къде ще се стече и докато се сменяха гумички не се стече, а майстора го изтегляше със спринцовка.

И нещо по смяната на гумичките. Като слагаш новите ги мажи добре с масло и внимателно, но сигурно ги надени на това на което се държат. Майстора използваше дълги клещи (човки), завършващи с две полуакръжности за да ги свали и постави, а няколко пъти натискаше/потупваше новите гумички да се надянат или с клещите или с тръбичка или нещо такова.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg