Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Двигатели, горивни системи, съединители, ск.кутии

Kатализатор - колата дрънчи...

p.p.i снимка p.p.i 04 март 2009 - 14:05

Ходих при махленски майстор да ми завари ауспуха и майстора каза че катализатора е запушен и трябва да го изтърбуши. След изтърбушването колата почна да дрънчи доста силно докато загрее. Чувал съм че вместо катализатор се слага резонансно гърне.Ще се обезшуми ли колата ? Колата е с две ламбда сонди. Проблем ли е че махнах катализатора? (двигател Z16XE)
Мнението беше редактирано от Moonlord: 04 март 2009 - 14:54
Отговори

Monza_3.0_E снимка Monza_3.0_E 04 март 2009 - 14:11

Ами норнамлно е да стани по шумна защото идната от "спирачките" на шума е премахната, иначе резонаторното гърне се използва за по плътен звук на колата :)
Отговори

Akulski_Cali снимка Akulski_Cali 04 март 2009 - 14:38

 p.p.i, на 04 Mar 2009, 02:05 PM, каза:

Ходих при махленски майстор да ми завари ауспуха и майстора каза че катализатора е запушен и трябва да го изтърбуши. След изтърбушването колата почна да дрънчи доста силно докато загрее. Чувал съм че вместо катализатор се слага резонансно гърне.Ще се обезшуми ли колата ? Колата е с две ламбда сонди. Проблем ли е че махнах катализатора? (двигател Z16XE)

Майстора ти е педал, който нищо не разбира /меко казано/, предполагам е и взел пари вместо да ти даде. Катализатора най-малкото ако нямаш пари за нов може да се промие на пароструйка. Сложил ти е предполагам и неподходящ р-р резонатор който дрънчи в обшивката на генерацията когато се изпъне. Да колата става и по-шумна. На последния въпрос, да проблем е, след като няма катализатор ламбда сондата се бърка и не може да образува правилната смес. Отиваш при него, слага ти твоя катализатор ОТНОВО И ТИ ВРЪЩА ПАРИТЕ. Съвет..
Отговори

p.p.i снимка p.p.i 04 март 2009 - 14:56

 Akulski_Cali, на 04 Mar 2009, 02:38 PM, каза:

Майстора ти е педал, който нищо не разбира /меко казано/, предполагам е и взел пари вместо да ти даде. Катализатора най-малкото ако нямаш пари за нов може да се промие на пароструйка. Сложил ти е предполагам и неподходящ р-р резонатор който дрънчи в обшивката на генерацията когато се изпъне. Да колата става и по-шумна. На последния въпрос, да проблем е, след като няма катализатор ламбда сондата се бърка и не може да образува правилната смес. Отиваш при него, слага ти твоя катализатор ОТНОВО И ТИ ВРЪЩА ПАРИТЕ. Съвет..



Той не го смени а само разби керамиката и го изпразни. Сега стои само ламарината на катализатора.
Отговори

Monza_3.0_E снимка Monza_3.0_E 04 март 2009 - 15:00

ем те по принцип така правят на едно аверче на омега B така им бяха направили ама не дрънчеше нещо кой знае какво :)
Отговори

p.p.i снимка p.p.i 04 март 2009 - 15:34

 Monza_3.0_E, на 04 Mar 2009, 03:00 PM, каза:

ем те по принцип така правят на едно аверче на омега B така им бяха направили ама не дрънчеше нещо кой знае какво :)



Когато е студена дрънчи много. Когато загрее доста утихва. Липсата на катализатор ще се отрази ли сериозно на двигателя ? Струва ми се че сутрин пали малко по трудно но може да си въобразявам.
Отговори

blagom снимка blagom 04 март 2009 - 16:00

добре де а лампичката на таблото свети ли ти за грешка свързана с втората ламбда?
Отговори

p.p.i снимка p.p.i 04 март 2009 - 16:18

 blagom, на 04 Mar 2009, 04:00 PM, каза:

добре де а лампичката на таблото свети ли ти за грешка свързана с втората ламбда?


Слава богу нямам никаква аларма. Не чувствам загуба на мощност или нестабилни обороти. Когато вдигна капака виждам че двигателя леко тресе дори и топъл. Студен тресе повече но това би трябвало да е нормално.
Отговори

Rosen Popov снимка Rosen Popov 04 март 2009 - 16:21

според мен и личния ми опит дрънчи защото не си сложил въпросното гърне чиято идея е да забави изходящите газове и по този начин позалъгва колата че има катализатор.Моя лично излезе сам на парчета,сложих си такова гърне за50лв и съм доволен.Колата върви добре и даже е по тиха.Моя съвет е да си сложиш и ти,нека още някой колега да каже какво мисли по въпроса.Успех
Отговори

p.p.i снимка p.p.i 04 март 2009 - 17:58

 Rosen Popov, на 04 Mar 2009, 04:21 PM, каза:

според мен и личния ми опит дрънчи защото не си сложил въпросното гърне чиято идея е да забави изходящите газове и по този начин позалъгва колата че има катализатор.Моя лично излезе сам на парчета,сложих си такова гърне за50лв и съм доволен.Колата върви добре и даже е по тиха.Моя съвет е да си сложиш и ти,нека още някой колега да каже какво мисли по въпроса.Успех



Предполагам говориш за резонатор. Точно това беше и моя въпрос ,дали ще утихне и дали ще излъже компа че имам катализатор. Иначе нов катализатор струва доста а бих искал да мина тънко ако може.
Отговори

vankis снимка vankis 04 март 2009 - 18:06

 Akulski_Cali, на 04 Mar 2009, 02:38 PM, каза:

Майстора ти е педал, който нищо не разбира /меко казано/, предполагам е и взел пари вместо да ти даде. Катализатора най-малкото ако нямаш пари за нов може да се промие на пароструйка. Сложил ти е предполагам и неподходящ р-р резонатор който дрънчи в обшивката на генерацията когато се изпъне. Да колата става и по-шумна. На последния въпрос, да проблем е, след като няма катализатор ламбда сондата се бърка и не може да образува правилната смес. Отиваш при него, слага ти твоя катализатор ОТНОВО И ТИ ВРЪЩА ПАРИТЕ. Съвет..



 p.p.i, на 04 Mar 2009, 02:56 PM, каза:

Той не го смени а само разби керамиката и го изпразни. Сега стои само ламарината на катализатора.


Съгласен с Акулски. Само искам да напомня ,че старите катализатори са силно канцерогенни... и не си заслужава човек да си промива, продухва и т.н катализатора, здравето е на първо място... или си купуваш нов или резонантно гърне- това са вариантите за мен !

Поздрави
Отговори

p.p.i снимка p.p.i 05 март 2009 - 09:02

или си купуваш нов или резонантно гърне- това са вариантите за мен ]

Аз съм се насочил към резонансно гърне че не ми се дават луди пари за катализатор но се чудех дали ще върши работа. Опасявах се от варианта да сложа резонансно гърне за 50-60лв и след това да се наложи да слагам катализатор. ( благодаря на HEVJ за ЛС )
Отговори

blagom снимка blagom 05 март 2009 - 09:15

аз само едно не мога да разбера. нали всички казваха, че втората ламбда се бърка като нямаш катализатор. как така караш без да свети нищо. според мен може просто да са ти направили дупка в катализатора и да дрънчи щото са го прецакали ( разбили) и тъй като е още работещ донякъде си върши работата и лъже втората ламбда. има голяма вероятност като сложиш резонатор да ти светне оранжевата лампа на таблото( за никаква аларма не говоря - тя просто си свети)
Отговори

Rosen Popov снимка Rosen Popov 05 март 2009 - 09:56

Ако искаш потърси в моргите.Лично аз си мисля че щом хората са измислили това гърне(незнам дали е резонантно или резонатор) като заместител е имало защо.Карам вече 3 години и няма ядове.Можеш да потърсиш турски катализатор за около200лв пробега му е80-100хиляди км.Ти избираш успех
Отговори

p.p.i снимка p.p.i 05 март 2009 - 10:52

 blagom, на 05 Mar 2009, 09:15 AM, каза:

аз само едно не мога да разбера. нали всички казваха, че втората ламбда се бърка като нямаш катализатор. как така караш без да свети нищо. според мен може просто да са ти направили дупка в катализатора и да дрънчи щото са го прецакали ( разбили) и тъй като е още работещ донякъде си върши работата и лъже втората ламбда. има голяма вероятност като сложиш резонатор да ти светне оранжевата лампа на таблото( за никаква аларма не говоря - тя просто си свети)


Под ,,аларма'' имам в предвид светене на лампа. Нямам никаква индикация. Сега като се замисля майстора разби с един секач дупка в керамиката и може би е останало нещо от керамиката което ми дрънчи.Може би тази пародия на катализатор успява да излъже компа.

Лично аз си мисля че щом хората са измислили това гърне(незнам дали е резонантно или резонатор) като заместител е имало защо.Карам вече 3 години и няма ядове
Да обаче ти си с една сонда.Итересувам се някой с две сонди дали е правил номера с гърне(резонатор).
Мнението беше редактирано от p.p.i: 05 март 2009 - 11:09
Отговори

blagom снимка blagom 05 март 2009 - 10:54

 Rosen Popov, на 05 Mar 2009, 09:56 AM, каза:

Ако искаш потърси в моргите.Лично аз си мисля че щом хората са измислили това гърне(незнам дали е резонантно или резонатор) като заместител е имало защо.Карам вече 3 години и няма ядове.Можеш да потърсиш турски катализатор за около200лв пробега му е80-100хиляди км.Ти избираш успех

за какъв заместител говориш. не виждаш ли, че мотора му е z16 - с 2 ламбди -една преди катализатора и една след катализатора. като сложиш резонатор какво се получава - нищо просто се запазва съпротивлението до някаква степен иначе очистване на газовете - няма. би трябвало втората ламбда да хване че катализатора не очиства газовете.
Отговори

SpaceWalker снимка SpaceWalker 05 март 2009 - 11:38

Ако махна катализатора на Astra G Bertone Z22SE и сложа резонатор, ще има ли проблем за втората Ламбда сонда?
Имам опасения че катализатора е запушен.
Знам че Акулски преди беше минал тоя филм, така че някоя идея няма да е излишна! :bravoo:
Отговори

Akulski_Cali снимка Akulski_Cali 05 март 2009 - 11:54

 SpaceWalker, на 05 Mar 2009, 11:38 AM, каза:

Ако махна катализатора на Astra G Bertone Z22SE и сложа резонатор, ще има ли проблем за втората Ламбда сонда?
Имам опасения че катализатора е запушен.
Знам че Акулски преди беше минал тоя филм, така че някоя идея няма да е излишна! :bravoo:

Да, аз бях сложил резонатор вместо катализатор и отчиташе грешка екуто- богата смес постоянно. Няма начин да се залъже освен да си сложиш нов катализатор или спортен такъв за не малко пари.
Отговори

p.p.i снимка p.p.i 05 март 2009 - 13:19

 Akulski_Cali, на 05 Mar 2009, 11:54 AM, каза:

Да, аз бях сложил резонатор вместо катализатор и отчиташе грешка екуто- богата смес постоянно. Няма начин да се залъже освен да си сложиш нов катализатор или спортен такъв за не малко пари.



Точно това мнение чаках. Някой който е минал по този път. Излиза че трябва да купувам катализатор.
Отговори

AlexMav снимка AlexMav 05 март 2009 - 14:52

На някого да му е хрувало да сложи на втората сонда емулатор за АГу?
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg