Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Важни теми

Vectra A - Бордови компютър

ARTU снимка ARTU 14 април 2005 - 13:27

Здравейте! Имам Omega A 2.0i CD с бордкомпютър. Той се управлява с две копчета - вдлъбнато и изпъкнало. От изпъкналото се сменят позициите :
1. моментен разход
2. среден разход
3. средна скорост
4. километри които можеш да изминеш с наличният бензин
5. хронометър
6. външна температура

От вдлъбнатото се задействат позиции 4 и 5. Та питането ми е - как да ми покаже средният разход и средната скорост? [B] Засега ми показва и на двете нула и не мога да го накарам да показва друго... :thu:
Отговори

2000_16v снимка 2000_16v 14 април 2005 - 15:17

Ами, може нещо да не енаред със самия компютър. Изпъкналото копче е за нулиране и след това компютъра започва автоматично да отчита. И да искаш, не можеш да го спреш. Така че, щом не започва да отчита, според мен има някакъв проблем... (поне на Вектра А е така)
Отговори

VectraGT снимка VectraGT 14 април 2005 - 16:36

Абе защо доколкото знам не е нужно да имаш само букса за копчето и за компа ами и бая датчици дето няма кой да ги сложи еитака за да може после по-лесно да си сложим ние комп. И аз преди гледах доста обстоино по този въпрос но има едни датчици за дебита на бензина а аз съм си преглеждал целия път на бензина и няма такива така че ако го сложих само еитака с копчето можеш да го ползваш само за ел часовник :)
Отговори

Бате Весо снимка Бате Весо 14 април 2005 - 16:47

От всичките коментари преди време стана ясно, че дебитомер има всяка кола. Иначе не можеш да запалиш. Поставянето на бордови при мен се отложи за неопредлено време поради финансови причини. :( Значи като датчик ти трябва само тоя за външната температура. ;)
Отговори

VectraGT снимка VectraGT 14 април 2005 - 17:19

Бате Весо, на Apr 14 2005, 04:47 PM, каза:

дебитомер има всяка кола.

Дебитомер има ама за въздуха аз ти казвам за бензина! как ще изчисли колко гори ?
Отговори

Владо снимка Владо 14 април 2005 - 17:34

VectraGT, на Apr 14 2005, 06:19 PM, каза:

Бате Весо, на Apr 14 2005, 04:47 PM, каза:

дебитомер има всяка кола.




eееее това пък как го разбрахте ... ? Щото има и коли , които са с МАП сензор и без дебитомер....> c16nz , c18nz, x16sz ....
Отговори

VectraGT снимка VectraGT 14 април 2005 - 17:44

LET's fly, на Apr 14 2005, 05:34 PM, каза:

eееее това пък как го разбрахте ... ? Щото има и коли , които са с МАП сензор и без дебитомер....> c16nz , c18nz, x16sz ....

Говорим за всички 2.0и дето са пълни инж.(инжинери :lol: )
Отговори

Бате Весо снимка Бате Весо 14 април 2005 - 17:48

Малей, 10мин писах и после се прецака нет-а и ми се изгуби съобщението. :( :ph34r:
Че дебитомер нямат всички коли-верно. Не се изразих правилно. Всички Ц20НЕ исках да кажа, защото колегата ВектраГТ и аз сме с такъв :D Та идеята ми беше, че дебитомерът мери колко въздух да се пуска на двигателя, а ЕКУ-то взема тази информация и пуска съответно бензинец. А че дебитомерът няма пряка връзка с бордовия съм убеден, тъй като има и коли без дебитомер, дето имат бордови. Според мен, инфото колко е разхода си го изчислява ЕКУ-то по неведоми за мен пътища, който обаче съществуват при всяко Ц20НЕ. Готов съм да се обзаложа, че ако изкопая кабела на моята в таблото и се намеря накой колега да ми даде за малко дисплея си на заем да го закача, няма да излизат само показанията на външната температура.
Колега ВектраГТ, прегледай тази тема от началото и също тази тук и ще се убедиш, че повечето колеги дето са се занимавали с въпроса са на това мнение. :thu:
Отговори

Владо снимка Владо 14 април 2005 - 17:54

Бате Весо, на Apr 14 2005, 06:48 PM, каза:

Малей, 10мин писах и после се прецака нет-а и ми се изгуби съобщението. :( :ph34r:
Че дебитомер нямат всички коли-верно. Не се изразих правилно. Всички Ц20НЕ исках да кажа, защото колегата ВектраГТ и аз сме с такъв :D Та идеята ми беше, че дебитомерът мери колко въздух да се пуска на двигателя, а ЕКУ-то взема тази информация и пуска съответно бензинец. А че дебитомерът няма пряка връзка с бордовия съм убеден, тъй като има и коли без дебитомер, дето имат бордови. Според мен, инфото колко е разхода си го изчислява ЕКУ-то по неведоми за мен пътища, който обаче съществуват при всяко Ц20НЕ. Готов съм да се обзаложа, че ако изкопая кабела на моята в таблото и се намеря накой колега да ми даде за малко дисплея си на заем да го закача, няма да излизат само показанията на външната температура.
Колега ВектраГТ, прегледай тази тема от началото и също тази тук и ще се убедиш, че повечето колеги дето са се занимавали с въпроса са на това мнение. :thu:



В общи линии си прав , но малко да коригирам :

Цитат

дебитомерът мери колко въздух да се пуска на двигателя
- по-скоро мери колко въздух влиза ;)

Цитат

инфото колко е разхода си го изчислява ЕКУ-то по неведоми за мен пътища, който обаче съществуват при всяко Ц20НЕ
- пътя е следене на импулса на дюзата , оттам и се смята колко бензин е минал

освен буксата се налага понякога и пускане на лека инсталациика , но има вариант ако имаш букса да тръгне
Отговори

Akulski_Cali снимка Akulski_Cali 14 април 2005 - 18:02

Абе Бат Веско, нали ти бях пратил един сайт където подробно е обяснено как да свържеш компа към вектрата бе братленце, инак мога да ти дам моя да го пробваш ако искаш, а и тогава ти казах че ако имаш буксата под жабката ще стане работата :thu:
Отговори

Бате Весо снимка Бате Весо 14 април 2005 - 18:06

Akulski_Cali, на Apr 14 2005, 04:02 PM, каза:

Абе Бат Веско, нали ти бях пратил един сайт където подробно е обяснено как да свържеш компа към вектрата бе братленце, инак мога да ти дам моя да го пробваш ако искаш, а и тогава ти казах че ако имаш буксата под жабката ще стане работата :thu:

Така е братле :D. Само че има два проблема. Първият и по сериозен е, че го изгубих някъде тоя сайт :(. Вторият, който не знам дали има значение е, че оная кола дето я правеха там беше с електронен часовник, дето показва и външната температура. При мен си е най-обикновено часовниче със стрелкички. B)
Трябва да се разръчкам за буксата като ми се отвори малко време и желание и може да пробваме дали ще тръгне пущината. :thu:
Отговори

Akulski_Cali снимка Akulski_Cali 14 април 2005 - 18:10

LET's fly, на Apr 14 2005, 06:06 PM, каза:

Akulski_Cali, на Apr 14 2005, 07:02 PM, каза:

Абе Бат Веско, нали ти бях пратил един сайт където подробно е обяснено как да свържеш компа към вектрата бе братленце, инак мога да ти дам моя да го пробваш ако искаш, а и тогава ти казах че ако имаш буксата под жабката ще стане работата :thu:



е пусни го де , да видиме и ние )))

Брат по неведоми божии пътища го намерих и по същите сега не мога да го намеря :lol: , но си спомням че пичовете обясняваха почти съм сигурен аналогичен случай за вектра CD, как се разглобяват всички пърчотии около жабката и в дясната част в близост до вратата седеше една жълта букса, която пишеха че е заготовка за борд. комп :thu:
Отговори

Бате Весо снимка Бате Весо 14 април 2005 - 18:12

Намерих го! Обаче пак фал, не ще да ме пусне да прегледам статията. Нямал съм permission :ph34r: :(
Иначе адресът беше този: http://www.clubcalibra.net/forum/articles....rticle&artid=12
Отговори

VectraGT снимка VectraGT 14 април 2005 - 21:54

Пак нещо не ми се вразва ако компютара изчислява разхода по това колко време са отворени дюзите тогава каде остава налягането на бензина то за 1ца време ако има 1 бар и 3 разликата в разхода ще е голяма а компа ще показва все едно. Та ми се струва че имаше някакви датчици на бензинопроводите.
Отговори

Владо снимка Владо 15 април 2005 - 01:02

тва налягане не е мислено да се пипа по-принцип ;) Имай предвид , че с един бар отгоре дюзата влиза в 100%ов цикъл на работа и живота и пада значително
Отговори

VectraGT снимка VectraGT 15 април 2005 - 08:09

Това според мен означава, че ако моя клапан е сменен с по як или стария изпуща компютара ще дава 1 разход а колата ще гори савсем друг. Демек компа си показва 5/100 пак после ко стана сипахме 10л пак ей на минахме 80км и тя спря :)
Отговори

ARTU снимка ARTU 18 април 2005 - 11:45

Цитат

Абе защо доколкото знам не е нужно да имаш само букса за копчето и за компа ами и бая датчици дето няма кой да ги сложи еитака за да може после по-лесно да си сложим ние комп.


Омегата ми е с МОНТИРАН ФАБРИЧНО компютър... И по него работи всичко, с изключение на двете позиции - среден разход (показва постоянно ----) и средна скорост (показва постоянно 0)...
Значи остава да приема, че нещо компютъра е бъгясал!? :thu:
Един познат ми каза че засичането на горните позиции ставало едва след като мина 100 километра без да гася двигателя... Ама засега нямам преход повече от 80 километра и затова не съм го пробвал... И затова питам...
Отговори

uzo_ снимка uzo_ 04 юли 2005 - 17:43

Малко не е в темата ама дали подобна процедура може да се направи и за астровия бордкомп. да се сложи на мястото на часовника такъв от гси? аз съм с ц16нз и Летс Флай каза нещо за това че няма дебитомер(един от датчиците доколкото разбрах) дали става и ще показва ли нещо или пак само часа?
Отговори

Petrov снимка Petrov 07 юли 2005 - 15:28

dankatar, на Jul 7 2005, 10:10 AM, каза:

Добре де, аз имам вектричка 1.8 моно, 94 година, ЦД, къде точно да я търся проклетата букса, под жабката ли, под кората на ръчната ли, зад часовника ли нищо не разбрах, и веднага ли като се свърже тръгва дисплея?? да пище някой който го е правил и е сигурен а не само теории на вероятностите, ..... може да стане ама може и да не стане !!!!!!!

Най-лесното, което можеш да направиш е както май Бате Весо беше писал е да махнеш пластмасовото капаче под ръчната. Маха се лесно. Там трябва да откриеш някаква букса, която не е закачена за нищо. Аз така направих, но не намерих никаква букса. Моето мнение е , че малко вероятно да имаш канал за борд компютър, щото и ти си с моно като мене. Макар, че от друга страна си CD модификация. Провери и пиши има ли нещо такова там.
Отговори

Duke_BG снимка Duke_BG 01 септември 2005 - 12:06

Явно не всички C20NE имат тия букси - махнах капачката под ръчната и ядец - не намерих такава букса - минава само кабелчето за датчика за опъната ръчна - моята е 89 година с оборотомер и централно :(
може и да не съм го видял ама като си сменям кожите на ръчната и на скоростния лост ще поогледам по-добре
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg