Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Двигатели, горивни системи, съединители, ск.кутии

X18XE1 придърпва в ниските като загрее

М.Георгиев снимка М.Георгиев 29 септември 2012 - 20:38

Здравейте, от около месец съм собственик на Зафира А с посочения в заглавието мотор. Прави ми впечатление, че като загрее се получава едно придърпване или нещо от рода на моментно прекъсване в областа около 1000 ...1500об., но да речем когато ускорявам от 1-ва на 2-ра, или от втора на трета. След това във високите обороти нещата се нормализират, и колата си потегля добре. Същото придърпване се получава когато например карам по-продължително с около 2000 об. на втора.
До колкото разбирам от прочетеното за подобен проблем при този мотор много често се оказва блок-бубината, но също така срещам мнения че е възможно нещата да клонят и към не добре работещ ЕГР. Другото от което си мисля - ако е от бубина не трябва ли проблема с предърпването да се проявява и при студен мотор?

До този момент съм подменил свещите с оригинални GM закупени преди две седмици от Стефанов. Старите бяха NGK, видимо в добро състояние.
Чека не свети.
Мнението беше редактирано от М.Георгиев: 29 септември 2012 - 20:39
Отговори

AirRaidSiren снимка AirRaidSiren 29 септември 2012 - 21:00

Честно казано звучи ми като бобина, но кой знае...
Отговори

talatinov снимка talatinov 29 септември 2012 - 21:28

Здрасти. Аз имах проблем с бобината,но при мен прекъсваше до 2000 хил оборота.А същото така смених и ЕГР но при него беше съвсем други симптомите,като основно беше силно тресене на празен ход на ДВГ.Иначе като смених бобината беше все едно друга кола

Забравих да кажа че проблема с бобината се засилваше като загрее колата,и студена го имаше но по не се усещаще
Отговори

proleten снимка proleten 29 септември 2012 - 21:29

И при мен така - прекъсваше до 2000 оборота, на загрял двигател повече, като се оказа бобина.
Мнението беше редактирано от proleten: 29 септември 2012 - 21:31
Отговори

М.Георгиев снимка М.Георгиев 29 септември 2012 - 21:54

На какви марки бобини сте заложили колеги, и съответно на каква цена?
В Ауто+ предлагат някаква за 180лв., но не попитах за марката. А до колкото знам от дилър е около 450лв. уж оригинална
Мнението беше редактирано от М.Георгиев: 29 септември 2012 - 21:55
Отговори

talatinov снимка talatinov 29 септември 2012 - 22:02

Аз съм с Sagem същата като тази дето я свалих от колата само без щампа GM.Купих я за 200 лв Колко е Сагем не знам но вече 20 хиляди си работи.иначе е добре ако имаш пари да си вземеш Беру,те са около 300 лв
Отговори

IvailoM снимка IvailoM 29 септември 2012 - 22:07

Изключи ЕГР-а от буксата му. Ако пак продължават проблемите нещата отиват към бобината. Направи една диагностика все пак, с показания в реално време. Така ще видиш ЕГР-а дали работи коректно, дебитомерът също.
Мнението беше редактирано от IvailoM: 29 септември 2012 - 22:10
Отговори

talatinov снимка talatinov 29 септември 2012 - 22:13

Това с ЕГР не е гаранция.Аз моя го откачах и пак си тресеше, но при мен беше блокирал отворен.При мен на празен ход се чуваше едно съскане от към ЕГР, и като го по чукна с нещо по ЕГР , двг се успокояваше поне малко
Отговори

М.Георгиев снимка М.Георгиев 30 септември 2012 - 07:08

 IvailoM, на 29 септември 2012 - 22:07, каза:

Изключи ЕГР-а от буксата му. Ако пак продължават проблемите нещата отиват към бобината. Направи една диагностика все пак, с показания в реално време. Така ще видиш ЕГР-а дали работи коректно, дебитомерът също.


Ще направя и този опит, само ме притеснява ще се бърка ли че ще запише грешка, поне докато ида на диагностика да ми я изчистят. Но междувременно колега, в една тема прочетох че си отстранил ЕГР, и си включил към буксата емулатор по схемата с транзистора. Би ли споделил как се държи колата след интервенцията, чека свети ли, и изобщо заслужава ли си?

Само да добавя че празният ход ми е добре, проблема с моментното предърпване се получава само когато двигателя се натовари, т.е. на място дори и плавно да започна да форсирам не се забелязват признаците на неравномерна работа.

И последно, какво мислите за бобина марка HUCO ?
Отговори

IvailoM снимка IvailoM 30 септември 2012 - 09:19

 М.Георгиев, на 30 септември 2012 - 07:08, каза:




Грешка ще запише, но щом го включиш пак ще спре да ти свети :) За другото, да сложих лъгалката и се родих. Няма грешки, не свети нищо, колата върви перфектно. Ако искаш ще ти изпратя схемата, за да си я направиш и ти :) Не бързай с бобината!
Отговори

proleten снимка proleten 30 септември 2012 - 09:41

Както го разбирам, колегата Георгиев се притеснява, че вече записаната грешка ще пречи на работата на двигателя. За това може да си спокоен няма да имаш проблем от една грешка, а и след около 30-40 безпроблемни запалвания тя се самоизтрива от паметта на компа. За бобина четох някъде из форума, че в европейските ибеи се намират по около 100 евро марка Sagem, но тази информация ти ще си я провериш. Както каза колегата ИвайлоМ увери се, че е от нея, като най- добрия вариант е да пробваш с друга бобина от колега.
Отговори

IvailoM снимка IvailoM 30 септември 2012 - 09:44

 М.Георгиев, на 30 септември 2012 - 07:08, каза:

И последно, какво мислите за бобина марка HUCO ?


За тази марка не знам, но аз съм със Sagem и нямам проблеми.


http://www.ebay.co.u...d#ht_1549wt_906
Мнението беше редактирано от IvailoM: 30 септември 2012 - 09:55
Отговори

talatinov снимка talatinov 30 септември 2012 - 10:22

Ако евентуално някой го интересува мога да му кажа от къде сам си я купил аз,но само евентуално
Отговори

yago снимка yago 01 октомври 2012 - 09:01

здравей колега


И аз бях така първия месец когато я купих,защото не смених маслото веднага но след смяната му и горивен филтър нещата се оправиха.
Отговори

М.Георгиев снимка М.Георгиев 01 октомври 2012 - 17:20

Развитие по проблема,
вчера реших да извадя и прегледам бобината, и видях че лулата на 4-ти цилиндър беше омотана с PVC лента. Размотах лентата, и се оказа че лулата е направо строшена, явно някога са я смъквали и бобината е изтървана, или знам ли.

Публикувано изображение

Тъй като в момента нямам възможност да закупя нова бобина, реших да опитам някаква временна алтернатива.
Намерих хубав Бишоп и дебелостенна термошлауха на Raychem уж за високо напрежение.
Публикувано изображение

залепих строшената лула с Локтайт, изчаках около 10часа да изсъхне, а след това върху всяка лола навих лента бишоп и отгоре нанизах термошлауха. След това ги одухах с пистолета за горещ въздух,всичко стегна, изпънаха се, и така бандажирах лулите до размер - така че като се вкарат на място да запълнят максимално дупките в главата.

Ефекта след цялата работа -> нулев :( , пак си предърпва с описаните по-горе симптоми. Струва ми се диелектричната якост на тези изолации които сложих силно намалява при по-висока температура, или самата бобина е пробила на такова място където изолацията не го обхваща, или знам ли ..., може и някоя от гумичките дето обхващат свещите да е пробила.
Работата е ясна трябва си нова бобина.

Ще се радвам колегата talatinov да сподели от къде е закупил неговaта Sagem ?
Отговори

ffilip снимка ffilip 01 октомври 2012 - 20:12

Бате, и аз си играх с моята бобина, мъчех я, струвах я, искаше ми се да вярвам, че ще я съживя някак си, но ей на - купих нова и си реших проблемите. Няма да успееш да избягаш от това, което те чака :)
Отговори

М.Георгиев снимка М.Георгиев 01 октомври 2012 - 20:27

 ffilip, на 01 октомври 2012 - 20:12, каза:

Бате, и аз си играх с моята бобина, мъчех я, струвах я, искаше ми се да вярвам, че ще я съживя някак си, но ей на - купих нова и си реших проблемите. Няма да успееш да избягаш от това, което те чака :)


Усетих :)
а по принци тези бобини пасивни ли са или активни, т.е. дали имат и електроника в тях?
Отговори

М.Георгиев снимка М.Георгиев 06 октомври 2012 - 16:15

 talatinov, на 30 септември 2012 - 10:22, каза:

Ако евентуално някой го интересува мога да му кажа от къде сам си я купил аз,но само евентуално


Колега не спомена от къде си купил твоята бобина ?
Отговори

talatinov снимка talatinov 06 октомври 2012 - 16:22

От едно магазинче в квартал Люлин
Отговори

GOTIN снимка GOTIN 06 октомври 2012 - 16:39

Колега и моята лула беше счупена, опитах всичко, дори бях на пластмасова заварка. Момчето каза, че е бакелит и нищо не може да направи. Все пак опита залепи я, преди това слойи карбоново цилиндърче, за да изолира. Всичко това ми излезна 30лв, ефект имаше за около 2 месеца, след това всичко пак и си взех друга :(
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg