Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Двигатели, горивни системи, съединители, ск.кутии

Ниски обороти 400-600 при студен старт (Z18XER)

Petar_kazakov снимка Petar_kazakov 13 май 2015 - 00:54

Здравейте колеги,
от преди около месец се появи един проблем с колата ми, при студен старт на колата, малко по-бавно запалва. Прави го и при 10С и при 25С ...
След като запали или
1. изгасва след 3-4 сек
2. оборотите играят, дигат се до 600 и падат до 400, по някога и с по-малка амплитуда м/у 600 и 500

Понякога, след малко бавно сама си дига оборотите до 900-1000, и след това се нормализира работата на двигателя.
Ако му подам малко газ - 1000-1300 оборота за секунда ... след това се стабилизира и работи нормално.
След като веднъж е запалила, ако я загася и запаля пак, проблема го няма, ако колата съм я карал преди 2-3-4 ч. пак е ОК. Не съм забелязал да има загуба на мощност, придърпване или прекъсване на каквито и да е обороти, нито проблеми като бавно/бързо загряване.

При диагностика, няма никакви грешки свързани с двигателя (има една грешка на BCM-а че ми е изгоряла подсветката на запалката :-)), няма грешки от сорта на misfire, бедни/богати смеси, проблеми с ламбди сонди, свещи и т.н.

Около седмица и половина преди да се появи проблема беше монтирана газова система, от около 3 седмици я карам само на бензин.
Няколко дена преди появата на проблема смених въздушен и поленов филтър.

След това съм ресетвал "адаптаций" и настроки, без ефект. Вчера гледах на 900 оборота (празен ход) дебитомерът показваше 16 кг/ч, при 1700-1800 показваше 30-31 кг/ч, което изглежда ~ х2 ...

Днес за първи път се появи някакво ритмично тъпо чукане/тупане (~2 пъти в сек) за околко 7-8 сек, няколко секунди след като се нормализираха оборотите, тупането изчезна. Не знам дали е свързано с проблема.
Отговори

DAVDM снимка DAVDM 14 май 2015 - 15:25

Колега! На колко километра е колата? Коя година е производство? Какъв е моделът? Какъв е моделът на газовата? напишете това и ще ви дам информацията.
Отговори

Petar_kazakov снимка Petar_kazakov 15 май 2015 - 18:01

Не съм ги написал, защото сметнах че не са толкова важни, но ...
ето ги тези данни:
44 000 км
2006 г
Vectra C, седан, 61рег
Vialle LiquidSi
Отговори

ivan_pop снимка ivan_pop 15 май 2015 - 19:34

Май показанията на дебитомера не са наред.На тихи обороти трябва да е 10-12 кг/ч.
Отговори

Petar_kazakov снимка Petar_kazakov 15 май 2015 - 22:15

 ivan_pop, на 15 май 2015 - 19:34, каза:

Май показанията на дебитомера не са наред.На тихи обороти трябва да е 10-12 кг/ч.


Това беше веднага след като запалих колата, сигурно не е била дигнала повече от 30С.

Вчера забелязах че като беше по-загряла 70-80С, оборотите бяха около 850 и даваше 12кг/ч, и чат пат падаше до 10.

Утре ще я разходя малко да загрее и пак ще ги проверя.


Но това странно чукане което се появи ме притеснява сериозно ...
днес вечерта пак го направи, но докато изляза и отворя капака ... вече беше спряло :-(
Мнението беше редактирано от Petar_kazakov: 15 май 2015 - 22:17
Отговори

radotrifo снимка radotrifo 16 май 2015 - 09:58

Колега, не съм съвсем сигурен дали има връзка, но на този двигател има два ел.магн. клапана, които влияят на газоразпределението, имаше такава тема. Те имат едни цедки, които съветват да се премахнат - на моята бяха махнати вече. При мен също при запалвате причуква около 1-2сек, после изчезва. Не ми играят обаче оборотите. Аз също съм с АГУ. Ще потърся темата
Отговори

radotrifo снимка radotrifo 16 май 2015 - 10:06

Това е линка

http://www.opelclub....er&fromsearch=1
Отговори

Petar_kazakov снимка Petar_kazakov 16 май 2015 - 14:02

Да четох за този проблем с разпадането на тези цетки.
Преди седмица извадих предният клапан и цетките му бяха бели като сняг, но ги махнах, честно казано сега като се замисля ... май не трябваше.
Задният (мисля че е на входящите клапани) не съм го пипал.
Но си мисля че проблемът с оборотите не е от тези клапани ... незнам вече, всичко изглежа ок, ECU-то не мърмори за нищо, но ... нещо не е наред.
Мисля си даже да разкача газовата, да не би релетата й да го правят това ...
Отговори

DAVDM снимка DAVDM 16 май 2015 - 18:31

колега тая газова доколкото гледам от написаното от вас е с втечнено впръскване?
Отговори

Hevy снимка Hevy 16 май 2015 - 20:30

При такива проблеми с оборотите винаги се започва с почистване на дросела.
Отговори

Petar_kazakov снимка Petar_kazakov 16 май 2015 - 22:45

 DAVDM, на 16 май 2015 - 18:31, каза:

колега тая газова доколкото гледам от написаното от вас е с втечнено впръскване?


Да, газовата система е с предкамерно впръскване на газ в течна фаза.


 Hevy, на 16 май 2015 - 20:30, каза:

При такива проблеми с оборотите винаги се започва с почистване на дросела.


Колега, прегладаш да почистя дросела, но само със спрей за почистване на карборатори или по-добре да го сваля, разглобя и почистя целият механизъм?


FYI:
Относно дебита на въздуха на празен ход.
Днес си поиграх малко :-)
Като запаля и колата е студена (~30С) държи ~1000 оборота и дебит 16-17кг/ч, и постепенно пада.
Като позагрее 40-50С пада към 13 кг/ч, а оборотите са ~900.
като стигне 60-70С пада до 10-12 кг/ч, а оборотите сa ~880
и като загрее ~105C, пада дори под 10 кг/ч, оборотите си стоят около ~880.
Малко много ми се струват, все си мислех че държи към 750 оборота, но явно не е така :-)
Мнението беше редактирано от Petar_kazakov: 16 май 2015 - 22:56
Отговори

DAVDM снимка DAVDM 17 май 2015 - 00:33

моята също го прави това тресене както си го описал.свещи сменял ли си ако не си смени ги с точно предписаните.а за тресенето на студен мотор вечер преди да я изгася я обръщам на бензин докато отворя гаража за минутка две поработва на бензин, и сутрин пак паля на бензин след минута включвам автоматично да се обърне на газ.и нямам проблеми с паленето.относно тракането трябва да отвориш соленоидите и да махнеш цедките обикновено този проблем го прави след 90 000 км.нова ли си я купувал колата или от ръка защото може да са повече км иѝминати.
Отговори

Petar_kazakov снимка Petar_kazakov 17 май 2015 - 18:56

Колега пробвал съм го това с преди да загася да я обърна на бензин, а и както съм написал по-горе в момента колата я карам само на бензин, от около месец, без да има промяна в поведението ѝ.
А и тя (колата) си пали винаги на бензин, бензиновата помпа не е прекъсната, така че би трябвало да си върти бензин постоянно.
До колкото четох разни други теми при които се оказва проблем в подаването на бензин, при тях се наблюдават проблеми като загуба на мощност, давене, не възможност да поддържат обороти дори като двигателя загрее.
А при мен се проявява само и единствено при палене сутрин или вечер като си тръгвам от работа, независимо от външната температура, вчера го направи и при +25С на охлаждащата течност и 28С външна температура.

Относно цедките, това което съм прочел за проблема с тях е че се разпада филтъра и запушва потока на маслото и дава грешки Р0011 и Р0014, при което се появява омасляване около двата клапана и характерно тропане.
А при мен такива неща няма ...

Свещите не съм ги сменял, но не съм забелязал проблеми с тях като голям разход, misfire, загуба на мощност.
Мнението беше редактирано от Petar_kazakov: 17 май 2015 - 19:00
Отговори

Hevy снимка Hevy 18 май 2015 - 12:57

Елементарно почистване предлагам, с парцалче и нещо почистващо дори да е бензин. Проблема е от това че клапата се движи плътно покрай стената на дросела и ако има мизерии заяжда. Съответно се чисти само клапата и дросела докъдето стигнеш, никакви механизми. Обърни внимание дали има омасляване откъм вентилацията на картера. Като гледам показанията са добре, но винаги гледай и температурата, дебитомерите първо от термометъра почват да лъжат...
Отговори

DAVDM снимка DAVDM 18 май 2015 - 13:40

смени и свещите аз моите ги сменям на 30 000 и грижи нямам
Отговори

Petar_kazakov снимка Petar_kazakov 08 юни 2015 - 14:56

Колеги, малко развитие по въпроса ...
Отворих и почистих дроселовата клапа, беше леко като опушено по гърбът на клапата и по стените точно където минава въздуха при затворено положение на клапата.
Не беше нещо трагично положението съвсем малко имаше - стоеше леко като опушено.

Свалих и свещите, да ги видя в какво състояние са
Там работата беше същата, определено има още живот в тях.
Имат си характерният керемиден отенък, но не са черни или клеясали ... не са чисто нови от магазина :-) ... трябва да са на почти 3г и около 20к км.
Публикувано изображение Публикувано изображение


Но без ефект, проблема си остана ... :ranting:
Отговори

Petar_kazakov снимка Petar_kazakov 21 септември 2015 - 23:12

И понеже до сега проблема не изглежда достатъчно странен, сега като се застуди проблема изчезна :-)

Мисля че, един колега беше пуснал преди време някаква тема в която също беше споменал за подобен проблем само когато е топло (лятото над 20С).
Отговори

Dechkko снимка Dechkko 23 септември 2015 - 13:52

 Petar_kazakov, на 21 септември 2015 - 23:12, каза:

И понеже до сега проблема не изглежда достатъчно странен, сега като се застуди проблема изчезна :-)

Мисля че, един колега беше пуснал преди време някаква тема в която също беше споменал за подобен проблем само когато е топло (лятото над 20С).



И аз се сещам за писане по такъв проблем и мисля че беше в тая тема: http://www.opelclub....1&#entry553442.
Само не ми се рови сега коя страница е. По важното, което се сещам е че беше писано, че този проблем е фикснат с някой от ъпдейтите на софтуера. Затова те питах и преди време дали знаеш с коя версия си и дали е последната.
Отговори

Petar_kazakov снимка Petar_kazakov 18 юни 2017 - 12:37

Моята "драма" с този супер странен проблем продължава и вече се задълбочи.
Сега вече не се оправя и или изгасва или се "мъчи" на ~600 обоорта и ако подам газ се дави и се опитва да загасне.
Това го прави само на бензин, на газ пали и работи нормално.
като загрее колата ако мина на бензин, върви на празен ход, но ако подадеш газ няма мощност. Точно както когато си на газ и газта е свършила.

Забелязах че понякога когато опитам да запаля на бензин, и след това запаля на газ, прави пак същото за известно време и след това се оправя.

Минлата седмица разкачих газовата напълно за да изключа проблем в някой от релетата на газовият компютър - нямаше разлика.
Преди 2-3 седмици смених въздушният филтър, и отново почистих дроселовата клапа (беше съвсем малко изцапана, все пак я бях чистил преди година-две) и дебитомера - той си беше чист, но все пак го пръснах малко :-)
Също ресетнах и компютъра (just in case) ... но нямаше ефект, проблема си остана.
Миналата година смених свещи, след това и бубината смених.


От това което съм направил до сега смятам че проблемът е:
1. подаването на горивото - помпа, маркучи или филтъра (макар че го бях сменял преди 2г когато се появи за първи път.
2. течаща дюза

По принцип ми предстой смяна на ангренажен ремък, също не мисля че съм с най-новата версия на софруера на ECU-то:
Software version number: 6577936106
Software freeze Date: 01.03.2006
Software version: O676001C

Не съм забелязал някаква сериозна промяна в мощността или динамиката, нито студена, нито загряла. Само това с запалването и работата на бензин.
Няма записани грешки за двигателя.
Отговори

lionov снимка lionov 18 юни 2017 - 20:18

Колега понеже и аз карам такъв мотор и няма нещо дет не съм пипал по него за всичко съм писал и тук но пак ще ти напиша аз какво съм правил и този проблем изчезна.Започнах с чистене на дюзи после смяна на свещи чистене на дросел задължително със сваляне ,чистене на дебитомер смяна на температурен датчик който е отзад на термостата,сваляне на цедките и на двете фази до тук всичко лесно и проблема си го имаше но след като сменях наскоро ремъците и смених мембраната в капака за газовете беше скъсана и сега колата е добре.По между другото колата след като запали има чукане на повдигачите за окло 2 секунди за този мотор е нормално аз и тях препипах и още нещо свещите е добре да смениш макар че са добре работили има значение.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg