Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Електрическа инсталация и електроника

Подмяна на дисплей и филтър за купето

nedqlkow снимка nedqlkow 25 декември 2018 - 09:31

Здравейте колеги,
на първо място весели и топли празници, много здраве и любов, другото се купува :))

Преди да обясня в какво се състоят проблемите ми, малко информация за колата. Зафира А, 2000г., 1.8 кубика бензинов мотор, 125 конски сили.

Първият проблем, който определено на моменти ми създава сериозен дискомфорт, според мен се дължи на неправилно работещ филтър за купето. Изразява се с изпотяване на стъклата, което ме принуждава да пускам парно, дори да не е необходимо, защото иначе видимостта намалява значително. Наблюденията ми са, че се случва най-често през есента и зимата, когато температурите навън започват да падат. Запотяват се всички стъкла, не само предното и съм имал моменти, особено при валежи от дъжд, в които просто спирам на аварийки, защото не виждам абсолютно нищо, дори при пуснато парно.Бил съм в различни сервизи, навсякъде ми говорят именно за въпросния филтър за купето, но ми казват и също, че процедурата с подмяната му е изключително сложна, тъй като едва ли не трябва да се свали цялото табло и ми искат пари за работа, които на мен ми звучат нереалистично. Въпросът ми е действително ли толкова трудно се подменя и нормално ли е за част, която струва около 30тина лева, да ми искат 100 лв за работа?

В YouTube намерих много добре направено клипче(https://www.youtube....h?v=eQ8TEkkH9Y4), но е за Astra H от 2004-та нагоре. Има ли някакъв вариант разположението при Зафирата да е същото или подобно?

Вторият проблем е по-скоро козметичен. Дисплейчето, което се намира в дясно от волана, най-вероятно има изгорели диодчета, защото не работи както трябва. С времето съм му свикнал и успявам да разпозная часа, но останалата информация по никакъв начин не може да се прочете. Не е някакъв сериозен проблем, но ако сменянето на филтъра действително изисква свалянето на таблото, предполагам ще мога да ги комбинирам двете неща. Въпросните дисплейчета ремонтират ли се по някакъв начин или по-скоро да си потърся ново?

Сърдечно благодаря на всеки, който се включи в дискусията.
Мнението беше редактирано от nedqlkow: 25 декември 2018 - 09:42
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 25 декември 2018 - 10:16

Честита коледа!
Яко са те пуснали на пързалката за филъра. Вярно е, че трябва да работиш в една особена поза, но 100 лева... Сваля се жабката и филтъра е зад нея.
На дисплея не са му изгорели никакви диодчета, просто лентовия кабел вече се нуждае от ремонт. Пусни търсачката, има доста информация. За филтъра също има.
Отговори

nedqlkow снимка nedqlkow 25 декември 2018 - 10:20

 tisho.74, на 25 декември 2018 - 10:16, каза:

Честита коледа!
Яко са те пуснали на пързалката за филъра. Вярно е, че трябва да работиш в една особена поза, но 100 лева... Сваля се жабката и филтъра е зад нея.
На дисплея не са му изгорели никакви диодчета, просто лентовия кабел вече се нуждае от ремонт. Пусни търсачката, има доста информация. За филтъра също има.


Така и предположих за филтъра, защото разгледах разни клипчета и реално се сваля жабката, която се държи на 4 болта и една пластина, която се държи на още 3. Инструменти имам всякакви, та предполагам имам и тези, които ще са ми необходими, не би било проблем да го сменя и сам. Въпросът е дали на Зафирата нещата изглеждат по същия начин като на Астрата от клипчето горе?

Това за лентовия кабел не съм го знаел. Благодаря, ще разгледам.
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 25 декември 2018 - 10:32

За кабела опитай да се свържеш с pacho_m, той правеше ремонти на тия дисплеи с добри отзиви.
Отговори

IvailoM снимка IvailoM 25 декември 2018 - 10:36

Весела Коледа!
На Астра Г има 2 системи за климатизация Бер и Делфи, според това има различия и в размерите на този филтър. Сваляш стария и с него в магазина, за да не стане грешка. Възможно е да имаш и блокирала клапа за рециркулация на въздуха и да ти върти само този в купето. Пусни една търсачка, има подробни обяснения.
За дисплея, както Тишо ти е казал си е нормална болежка. Мога да ти препоръчам за ремонт Custom Design Studio BG
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 25 декември 2018 - 10:38

Това е за филтъра: https://www.opelclub...showtopic=48519

П.п. не знаех, че CDS правят и това:-)
Отговори

nedqlkow снимка nedqlkow 25 декември 2018 - 11:24

 tisho.74, на 25 декември 2018 - 10:38, каза:

Това е за филтъра: https://www.opelclub...showtopic=48519

П.п. не знаех, че CDS правят и това:-)


Значи е общо взето както е показано на клипчето. Сваля се жабката, в ляво се пада кутията с филтъра, свалят се болтовете, вади се стария филтър и се пъха новия, като гледам много много да не го намачкам.

Иначе дисплеят е по-скоро козметичен проблем, него и да не го оправя не е толкова належащ, просто ми беше интересно какво трябва да се предприеме. Ще го потърся колегата да видим какво ще каже :)
Отговори

IvailoM снимка IvailoM 25 декември 2018 - 11:37

Попълни си в профила, там където си написал зафира и код на двигателя. Предполагам ти е Z18XE или нещо такова (пише го в големия талон) :icon_wink2:
Отговори

nedqlkow снимка nedqlkow 25 декември 2018 - 12:24

 IvailoM, на 25 декември 2018 - 11:37, каза:

Попълни си в профила, там където си написал зафира и код на двигателя. Предполагам ти е Z18XE или нещо такова (пише го в големия талон) :icon_wink2:


Интересното е, че в големия ми талон не пише какъв ми е мотора. Преди няколко месеца имах проблем с откриването му по повод на една друга тема, където колегите се чудеха какъв е точно. Та колкото и нелепо да звучи, аз самият не съм сигурен какъв ми е мотора, дали X18XE или Z18XE, тъй като доколкото знам и двата имат варианти с по 1.8, но единият е 115 коня, а другият 125. Затова и не съм си го написал в профила.

Сега между другото намерих една разлика, която може би в крайна сметка ще ми помогне да разбера какъв ми е двигателя. Ако е вярно, X18XE е Евро 3, а Z18XE е евро 4. В талона ми пише, че колата е Евро 4, тоест би следвало да съм със Z18XE.
Мнението беше редактирано от nedqlkow: 25 декември 2018 - 12:28
Отговори

IvailoM снимка IvailoM 25 декември 2018 - 13:17

X18xe не е 125 коня, така че правилно си се ориентирал. :icon_wink2:
Отговори

nedqlkow снимка nedqlkow 25 декември 2018 - 14:08

 IvailoM, на 25 декември 2018 - 13:17, каза:

X18xe не е 125 коня, така че правилно си се ориентирал. :icon_wink2:


Чудесно. Иначе сега разгледах около жабката и ми се вижда, че болтовете й ще мога да ги сваля с най-обикновена звезда, малко по-голяма. По тоя начин ще ми отпадне и търсенето на торкс. Разбира се, може и просто така да си мисля :)
Мнението беше редактирано от nedqlkow: 25 декември 2018 - 14:09
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg