Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Важни теми

Проблем с двигателя?

metchet0 снимка metchet0 07 юли 2018 - 20:43

Здравейте. Колата е Вектра Б Х20ДТХ 99та год фейслифт, която я карам от януари 2014та и съм навъртял 65 000км. От 10 дни има няма имам едно чукане/чаткане, което идва от двигателя най-вероятно. Най-много се чува като я карам в по-ниски обороти от 1000 до 1500 примерно. Преди 1000-1200 км съм сменил маслото заедно с филтрите. Винаги сипвам Репсол 10W40 пълна синтетика и съм нямал никакви проблеми. Няма значение дали е загряла или студена, чаткането е едно и също, като се усилва с всеки изминал ден. Днес свалихме картера да огледаме какво се случва в двигателя и коляновия вал изглежда в перфектно състояние, както и лагерите. Веригата е гледана преди 2000км и тя изглежда в добро състояние. Преди 2000 км също смених дюзите с такива от 2.2, които бяха проверени на стенд и почистени на ултразвук! Къде да търся проблема? Дали е възможно някоя дюза да е дала фира? Но пък като се има в предвид, че съвсем скоро са сменяни и проверени... Дали някакъв обтегач или пък успокоител на веригата е дал фира?? Значи на място се чува по-малко това чукане, а като дръпна ръчна и я мъча да потегли на 1ва изчатква най-силно, но и като се форсира до 4000-4500 пак изчатква понякога. Не знам, в задънена улица съм къде да търся проблема. Колеги помагайте !!!
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 07 юли 2018 - 20:49

Кой ти смени дюзите всъщност?
Болтовете по лагерите на разпределителния вал как са стягани? Въобще според мен всичко е около това, което е пипано.
От друга страна спокойно можеш да вземеш един стетоскоп и да я преслушаш, защото надали някой ще може да ти даде ясен и категоричен отговор на въпроса.
Мнението беше редактирано от tisho.74: 07 юли 2018 - 20:52
Отговори

titan22 снимка titan22 07 юли 2018 - 21:20

Свали ремъка който задвижва динамо,климатичен компресор,хидр.помпа,само за проба.Евентуално да видиш дали проблема не идва от обтегача на ремъка.
Отговори

metchet0 снимка metchet0 07 юли 2018 - 23:27

 titan22, на 07 юли 2018 - 21:20, каза:

Свали ремъка който задвижва динамо,климатичен компресор,хидр.помпа,само за проба.Евентуално да видиш дали проблема не идва от обтегача на ремъка.


Обтегача е сменян, заедно с ремъка и с демпферната шайба преди няколко месеца.
Отговори

metchet0 снимка metchet0 07 юли 2018 - 23:34

П.С. Сега забелязвам, че чука най-вече като карам примерно в 1000 оборота с малко газ и съм до стена да се отразява звука и се чува най-ясно чукането, както и при потегляне. И иначе се чува де, но не толкова ясно. :sad-smiley-046:
Отговори

metchet0 снимка metchet0 10 юли 2018 - 18:45

Някой ???
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 10 юли 2018 - 19:02

Случайно това "чукане" да се влияе от натиснат пуснат съединител. Слушай хубаво когато пробваш дори и в движение както се движиш го натискай да освободиш двигателя и пак слушай хубаво.

Понякога хората се бъркат като казват "чукане" на това че изпускателния колектор съвсем леко изтърва от някъде или се е пукнал нещо - зависи. Не ми се вярва ама все пак да се огледа.

И Тишо хубаво ти е казал да намериш уред да видите от де се чува най-силно, но ако опре до "в движение", не знам как ще се случи.
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 10 юли 2018 - 19:32
Отговори

metchet0 снимка metchet0 10 юли 2018 - 22:56

Ами чука най-силно при потегляне и като я карам в 1000 оборота на 2ра примерно до някоя стена да се отразява звука. Тогава се чува най-ясно. Също така като я изфорсирам на място до над 3000-3500 се чува пак изтракване. На свободна съвсем леко се чува и като натискам и пускам съединителя няма разлика. Сега пак я слушахме с един приятел и звука идва отдясно дето са веригите.
Отговори

mrsch66 снимка mrsch66 11 юли 2018 - 01:47

На живи данни как си с аванса.
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 11 юли 2018 - 08:56

 mrsch66, на 11 юли 2018 - 01:47, каза:

На живи данни как си с аванса.


Е точно в жегата ли ще тъгне аванса? Ако си прав ще е голям карък. Колегата Титан хубаво го посъветва да си свали пистовия ремък и да види? Според мен там е найвероятно да излезе проблема, ако не е там ще е лошо така или иначе.

Иначе ако чука помпата, лесно ще разбереш. Сложи половин литър двутактово и виж дали ще утихне. И дюза може да утихне от това, но ме съмява да е дюза.
Мнението беше редактирано от Ne6to Smisleno: 11 юли 2018 - 09:00
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 11 юли 2018 - 11:14

Да ти кажа, колега, и мен нещо ме съмнява да е дюза. Ако е дюза по скоро ще има проблем в "гладката" работа на двигателя като прекъсване например - а не "чукане" на нещо.

Не се знае ако някой е бутал нещо по веригите, какво точно и как е наместено(ако е бутано). В случай че собственикът знае че не е бутано, тогава не прави повече екперименти със "да изфорсирам на 3000-4000" - за да не се окаже някое от изфорсиранията последно. Поне не докато не се насочите или разберете от къде е точно. Казвам го за по-голяма сигурност.

Това с пистовия ремък е добра идея също да се отхлаби и свали за да се чуе пак. НО, пак повтарям не на "изфорсирване" а на движение. Кофтито ще е че няма да имаш хидравлика , но за едно кръгче смятам че няма да е проблем. На този ремък има водна помпа, агрегат на климатика, при теб и хидравличната помпа понеже си Вектра Б + алтернатора. Чукания и виения могат да се появят от всички тези неща.

Демпферната шайба разгледали ли сте я ?

Що не вземеш да направиш един клип ? Сигурно ще се чува поне и ние да чуем какво точно чукане/изтракване има..
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 11 юли 2018 - 11:38
Отговори

metchet0 снимка metchet0 11 юли 2018 - 12:55

Значи тези дни ще видим аванса на помпата на живи данни как е (последно беше идеален). Ще откачим ремъка да видим дали ще чука, но ме съмнява, защото преди няма и 7-8000 км е сменяна демпферната шайба (беше си заводската GM). Ще свалим и горния капак да видим как са кобилиците и да проверим болтовете на разпределителния вал колко Nm са натягани, защото не са завивани с динамометричен ключ.
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 13 юли 2018 - 14:48

Е как така няма да са завивани с динамометрика ? Там да не е "тоз болт на око, оня на половин око"
А щом там са "завивани", значи и зъбното колело/веригата е сваляна. Това е било, когато сте сменяли дюзите предполагам. И каква е гаранцията че сте наместили тайминга правилно ? ползвахте ли специален комплект за зацепване или... ?
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 13 юли 2018 - 14:49
Отговори

metchet0 снимка metchet0 14 юли 2018 - 13:32

Използван е специален инструмент за точното зацепване. Даже открих, че преди съм нямал точна центровка на помпата спрямо валовете, но това е друга тема. Сега по темата. Като изфорсирам колата на място до 3500-4000 оборота и пусна газта точно като почнат да падат оборотите се чува едно тррррр. Майстора вика, че това най-вероятно е веригата. Тези дни ще я ройкаме и почваме да търсим проблема. Но според мен ще се окаже нещо по веригите. За да се свали ангренажния капак на веригите трябва ли да се свали и главата??
Отговори

Hotblooded снимка Hotblooded 14 юли 2018 - 13:38

Ако си с двумасов маховик - може да е хвърлил типа.Маховика ако не е двумасов, може да се е разхлабила пресовката на феродовия диск. Но диагностика на шумове по нета е най относителното нещо
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 14 юли 2018 - 20:49

 Hotblooded, на 14 юли 2018 - 13:38, каза:

Ако си с двумасов маховик - може да е хвърлил типа.Маховика ако не е двумасов, може да се е разхлабила пресовката на феродовия диск. Но диагностика на шумове по нета е най относителното нещо


Маховика няма да е демпферен на 99,99% Тука има нещо при веригата. Така и не разбрах що но при ремонт на глава често дават един зъб предварение на тия мотори майсторите дето ги разбират. И мойта е така. Един приятел ми я зацепи и го питах, каза по преценка. Мойта беше на зъб предварение, сега е на 0 и не намирам разлика. Питах и тук из форума не получих ясно обяснение. Все пак има някакъв майсторлък в тая работа и може би трябва да се замислиш за проверка на зацепването. Възможно е предполагам центровката на електрониката да е избягала при някой предишен ремонт и да са я наместили с някой зъб предварение. Това е само предположение дето го давам.
Отговори

Hotblooded снимка Hotblooded 14 юли 2018 - 21:36

От охлабили нитове на главина на феродов диск и счупена демпферна пружина, тръгнахме да сваляме двигател за ремонт преди години, докарваше го като на тръгнал биелен лагер. А колегата е отварял картера за преглед на лагери - явно звука е наподобявал.
Но да подчертая че това е толкова слабо вероятно (преди време случката беше със диск със наковавано феродо) че не си струва да сваля кутията, докато не провери добре всичко, дори и това което е сменял скоро.
Отговори

metchet0 снимка metchet0 11 август 2018 - 19:55

Открихме причината за това чукане - скъсан колянов вал. :sad-smiley-046: :sad-smiley-046: :sad-smiley-046: Може би причината е, че като сменяхме гумичките на дюзите стана един фал - едната е била дефектна и докато се прибера ми светна лампата за маслото в един завой и се оказа, че ми е вкарвало масло в резервоара и бях останал само с 2 литра в двигателя, даже може би и малко под 2. Сипахме масло, сменихме гумичката и заспа. Досега, когато се разчука коляновия вал. Това беше преди 2000 км, защо чак сега се разчука не знам. Основните лагери са като чисто нови, освен средния. Сега най-вероятно ще търся колянов вал заедно с лагерите и ще сменя моя и така. Голям филм, ама кво да се прави...
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 11 август 2018 - 20:02

А дали не е възможно да сте го направили с тая смяна на дюзи, без нищо друго после.
Те вкарват повече гориво и вероятно сместа е била обогатена повече от колкото е трябвало. От там по-голямо натоварване на коляновия вал.....
А обикновено такива двигатели се карат около режима на най-големите им въртящи моменти....
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 11 август 2018 - 20:05
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 11 август 2018 - 20:30

 Д-и-м-о-в, на 11 август 2018 - 20:02, каза:

А дали не е възможно да сте го направили с тая смяна на дюзи, без нищо друго после.
Те вкарват повече гориво и вероятно сместа е била обогатена повече от колкото е трябвало. От там по-голямо натоварване на коляновия вал.....

Откъде ще го вземат това гориво, та да го вкарат, след като още друго не е правено?
Ай стига безмислени писания у тоя форум вече, че стана бахти циганията наоколо!
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg