Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Ходова част

Тропа предницата на Вектра Б

nedyalkov снимка nedyalkov 09 август 2012 - 19:38

Здравейте,
Имам проблем с някакво странно хлопане в предницата на моята Вектра Б, като по-осезаемо се чува от лявата страна. Тропането (хлопането) се появи преди няколко месеца, като сега вече е доста по-силно, сякаш има нещо откачено или доста разбито, чува се при преминаването на малки неравности или клатушкане по пътя с бавна скорст (до към 40-50 км/ч). Интересното е, че при преминаването на по-големи неравности или дупки, тропането или го няма или е по-слабо и по-рядко. Преди 2 години е рециклирана рейката, сменени са накрайници, биалетки а преди месец ми смениха шарнирите и тампоните на носачите. Майстора, при който ходя каза, че всичко отпред е стегнато и не дава признак да е разбито нещо друго. В други теми четох, че може от накладки да е, обаче тропането си остава и при натискане на спирачка, така че най-вероятно не е това. Незнам дали има някаква връзка, но имам някакво почукване (на място) във волана при въртенето му в свободният луфт. Казаха ми, че имам поразбито каре на волана (където ми правиха реглаж).
Някой може ли даде някое друго предложение от какво може да бъде това тропане в предницата?
p.s. Освен това имам някакво неясно хлопване (все едно нещо се къса) отзад в ляво при по-остро вземане на десен завой?
:help: :wall:
Мнението беше редактирано от nedyalkov: 09 август 2012 - 19:41
Отговори

menski снимка menski 09 август 2012 - 19:47

Може да ви е смешно,но при мен се оказа разхлабени болтове на джантата.Понеже е с капачки,болтовете не можеха да се развият до край.
Та това беше моята причина.
Отговори

bojo06 снимка bojo06 09 август 2012 - 20:27

Проверено! Ако нищо не откриеш, сменяй тампоните на стабилизиращата щанга - с оргинални GM!
Отговори

nedyalkov снимка nedyalkov 10 август 2012 - 09:28

 bojo06, на 09 август 2012 - 20:27, каза:

Проверено! Ако нищо не откриеш, сменяй тампоните на стабилизиращата щанга - с оргинални GM!


Добре де ама те тампоните на стабилизиращата щанга са проверявани, нямат никакво мърдане.
Болтовете на джантите са стегнати добре.
По скоро питането ми е дали това хлопане може да е от рейка или от каре на кормилният прът. Незнам дали има нещо друго в предницата което може да пропускам, както и майстора ми?
Отговори

bojo06 снимка bojo06 10 август 2012 - 10:32

Добре де, майстора е перфектен и не е установил нищо! Какво очакваш някой дистанционно да ти каже? Тези тампони на предната и задната стабилизираща щанга тропат ужасно и не могат да се диагностицират(освен ако не са тотална щета). Иначе може да ти тропа всичко!
Отговори

dth_user снимка dth_user 10 август 2012 - 13:26

Разхлабени болтове долу на амортисьора?
Мнението беше редактирано от dth_user: 10 август 2012 - 13:26
Отговори

nedyalkov снимка nedyalkov 11 август 2012 - 16:20

След щателна проверка днес на стенд проблема изглежда е локализиран. Оказва се, че тампоните на макферсоните са се сплескали с времето, а и лагерите към тях са се поразбили, сега трябва да се подменят, но както изглежда ще трябва да е в комплект и с амортесьорите, така че ще поизчакам малко, че си се събира една никак не лоша сумичка.
Благодаря на всички за отговорите.
:icon_rolleyes2:
Отговори

t_g_stoev снимка t_g_stoev 11 август 2012 - 16:52

:)Преди 10 дена смених тампоните на макферсоните,това става точно за един час.Сменях ги в сервиза на наш колега от форума.При мен бяха тотален леш,тропаше все едно ще се разглоби колата.Също като при теб,започнаха с леко потропване.Само тампоните с майсторлъка не са скъпи,но както ти казваш и амортесьори,за тях не мога да ти кажа цена.
Отговори

Atanasovy снимка Atanasovy 24 август 2012 - 20:49

Колега и аз имах такова тропане на равен път. В дупки не тропаше. Оказа се, че тампона на макферсона се е разбил и даже металната му основа беще разрушена. Като го видях ми се изправи косата. В сервиза казаха, че е много опасно да се кара така. Излизали амортисьорите през капака отгоре. За труд и чести ми излезе 88 лв. през юли 2011 г. Така, че не се бави, ами сменяй тампона. За тропането на твойта кола отзат, трябва да се сменят втулките (някой им казват маслени)на окачването. Доколкото знам са 8 бр. по 35-40 лв. (най-вероятно не оригинални)и труд 120-150 лв. Много е трудно сам да ги смениш но не невъзможно. Успех.
Отговори

hudson снимка hudson 24 август 2012 - 21:28

Втулките отзад са 4 - не стряскай човека. Цената на оригиналните 40 лв/бр, а заместителите са 15-20 лв/бр.
Плюс 2 тампона на стабилизиращата щанга за около 5-8 лв двата и е готов
Мнението беше редактирано от hudson: 24 август 2012 - 21:32
Отговори

Mr^DeatH снимка Mr^DeatH 24 август 2012 - 23:43

Още като прочетох заглавието и ми мина през ума точно тампоните на макферсоните . И моята от ляво чука страшно много точно заради тампона,направо имам чувството ,че се разглабя . А за втулките отзад,преди 3 години ги смених точно с такива които не са ГМ за по 20 лв парчето и още са супер :icon_wink2: .
Отговори

Николай Коев снимка Николай Коев 25 август 2012 - 06:34

Колеги ви питам и мойта пука нещо гадно като тръгвам и спирам и движение по някой път. Дали е възможно това да е от тея тампони?
Отговори

nedyalkov снимка nedyalkov 10 септември 2012 - 10:47

 Atanasovy, на 24 август 2012 - 20:49, каза:

Колега и аз имах такова тропане на равен път. В дупки не тропаше. Оказа се, че тампона на макферсона се е разбил и даже металната му основа беще разрушена. Като го видях ми се изправи косата. В сервиза казаха, че е много опасно да се кара така. Излизали амортисьорите през капака отгоре. За труд и чести ми излезе 88 лв. през юли 2011 г. Така, че не се бави, ами сменяй тампона. За тропането на твойта кола отзат, трябва да се сменят втулките (някой им казват маслени)на окачването. Доколкото знам са 8 бр. по 35-40 лв. (най-вероятно не оригинални)и труд 120-150 лв. Много е трудно сам да ги смениш но не невъзможно. Успех.


Здравейте,
Чак сега видях, че има още отговори по темата.
Значи, тези задните втулки (буренца) на задните носачите съм ги сменял миналото лято (преди година и 2-3 месеца), така че не ми се вярва да са се разбили толкова бързо. Преди да ги сменя, тропането (хлопането) беше при неравности все едно нещо отзад се е откачило и се удря някъде в метал а сега този звук, за който говоря се получава отзад в ляво само в десен завой, но тъй като преди няколко дни смених задните амортесьори (защото бяха вече доста зле), за сега не съм го чувал това тропане отзад. Иначе за втулките отзад в сервиз на Опел ми бяха обявили цена от 80 лв/бр. (оригинални) и 150 лв за смяната на 4 бр. а аз си намерих такива за 15 лв/бр. (Датски) и ми ги смениха 4 бр. за 2,5 часа срещу 80 лв. Това последното просто за информация.
:good:
Мнението беше редактирано от nedyalkov: 10 септември 2012 - 10:48
Отговори

Mitko ASTRA G снимка Mitko ASTRA G 22 септември 2012 - 15:31

Здравей колега, аз имах хлопане от предна лява страна и тропкаше все едно е разбито нещо много здраво. Дълго време се чудех какво е докато един прекрасен ден си вдигам капака да проверя нещо и заглеждам че точно левия винт при захващането на амортисиора мисля и кръглите пластмаски е хлабав и образува луфт на прожината на амортисиора и при подскачането е хлопало, затегнах болта и хлопането изчезна! Прегледай и при теб да не е стано същото нещо ;) !
Отговори

k opel e снимка k opel e 08 юли 2014 - 10:57

Видях тази тема и ще я използвам за подобен проблем и на моята Вектра. От месец при рязко потегляне и превключване на ниски предавки се чува едно страшно "луп". След щателна проверка се оказа, че има разбит шарнир и почти изпаднала лапа между скоростите и тампона. Жив късмет . Един болт скъсан и един почти изпаднал. След изваждането на парчето от скъсания и нова резба с шпилка и гайка М 12 и яко стягане, реших, че всичко ще е наред. Покарах я вчера радостен и пак зверско "луп" На големи дупки и завои и при висока скорост няма нищо. При повторно качване на крик се установи, че десния макферсон горе се "мандахерца",а левия стои като закотвен. Днес ще сменя комплект лагера с тампона и ще пиша дали съм излекувал колата от болестта на "луп".
Отговори

cruiserss снимка cruiserss 23 юли 2014 - 16:56

Като си тръгнал да правиш предница - Обикновено и биалетите са за смяна и накрайници! и вече знаеш че си железен... ама и те пари искат!
Поздрави!
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg