Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Двигатели, горивни системи, съединители, ск.кутии

Z18XER регулиране на клапани.

velizar_333 снимка velizar_333 15 декември 2017 - 16:24

 T.Todorow, на 14 декември 2017 - 18:49, каза:

Направо се замислям да карам докато прегорят и после направо от тези.

Dechkko, мерси ходил съм в този сервиз.

Карай и си свиркай,и каквото сабия покаже.Сменяш и пак газ.Това е.
Отговори

danel снимка danel 19 декември 2017 - 09:59

Колеги, нека да споделя и аз по темата.От близо половин година Астрата ми върти мозъка при сутрешно палене с едни плуващи обороти в рамките на минута и после всичко е наред. Карам на газ и съответно първо при газаджията. Пълен преглед и всичко е наред, ама проблема остана. Започнах да сменям температурни датчици-два броя , мап сензор и кво ли още не ама промяна няма. Реших да проверя и клапана на картерните газове който се намира под капака на клапаните. Мембраната се оказа скъсана и я смених. Така и така бе отворен газоразпределителя премерихме хлабината на клапаните и се оказа, че и осемте изпускателни са започнали да потъват и трябва реглаж. За целта трябва сериозен набор от пулове защото потъването при всички легла на клапаните е различно. Отидох в опел Сливен и там въпроса беше***На газ ли я караш, забрави. Леглата са много меки, газта ги яде много бързо, а почнат ли да не затварят добре заминават и клапаните. Газифицирахме една като твоята и едвам издържа 35000***. Направо ме втресе. Питам кво прайм, а те - главата долу, керамични легла на изпускателните клапаните, обслужване на главата, тогава реглаж на пуловете, и главата става пригодена на за работа на газ. От там се грабнах и директно във фирма Z&G (Зиг) Сливен. Отзивите от тях са доста добри. Разясниха ми процедурата и ми дадоха приблизителна цена. Свалих главата и при тях. След дефектацията бяха потънали леглата на изпускателните клапани и гумичките на клапаните бяха за смяна. Измиване, дефектация, керамични легла на изпускатекните клапани, нови гумички, напасване, реглаж на пуловете а бе всичко за да бъде монтирана отново струва 520 лв, монтаж и демонтаж на главата 150 лв, гарнитури и болтове (ел ринг) 120 лв (цената е с връзки иначе 240 лв) и чакане 45 дена, скъсаха ми нервите. Металокерамиката я поръчват от Германия и голямо чакане. Днес трябва да е готова главата и след монтажа ще пиша как е. Колата е Astra J - A16XER 87000км от които 65000 на газ.
Отговори

T.Todorow снимка T.Todorow 20 декември 2017 - 08:53

След този ремонт значи ли, че мотора вече няма да има драми с газта? Цената за всичко е доста прилична.
Поздрави
Отговори

danel снимка danel 20 декември 2017 - 11:11

По принцип металокерамичните легла не могат да изгорят, и би трябвало клапаните да спрат да потъват, а от там и да не ми се налага да правя повече реглаж на клапани. Това е на теория. На практика не знам колко ще издържат клапаните пък и буталата. Аз също попитах колко е надежден този ремонт, а те ми отговориха, че при тях са идвали глави и от заводски газови уредби. Така че ако някой е наясно да пише. Можем да обсъдим кво ме чака :confused:.
Отговори

Gena_bs снимка Gena_bs 20 декември 2017 - 19:55

Карай и си свиркай!
Ако стане проблем, за какъвто се опасяваш, май по-евтино ще ти излезе да смениш цялата глава с изправна.
След съответната ревизия, разбира се.

Причините за прегарянето са много - неизправен двигател преди газифицирането още, неизправна запалителна система, проблемна ламбда/ламбди, евтина газова уредба, некадърен монтаж, лоши настройки, калпаво гориво...
Сигурно има и други, но не се сещам в момента. Просто няма как да се знаят и избегнат всичките.
Какво да кажат колегите с Honda, където на всеки 40000 трябва да се прави реглаж на клапаните. Дори на бензин.
Отговори

danel снимка danel 20 декември 2017 - 23:49

Още един минимален разход на фона на останалите 18лв два семериннга на разпределителните валове. След ремонта на главата липсват, явно така трябва.... А към колегата - Газовия инжекцион е на стойност 2400 евро. Най доброто което може да се вложи **** не е слаган в България***. Настройките са перфектни правени в движение... лично съм присъствал и всяка година се прави опресняване. Над 5000 оборота пуща и по малко бензинец с цел да няма......това което правя. Газовата смес не е бедна, всичко е в норми, и пак дръвце. Майната му, явно шибания екотек A16XER без тази интервнция няма да миряса. Утре го събират и ако всичко е кей дупе, дупе да му е яко, че от 47 дена бая съм загурел :yahoo: .
Отговори

danel снимка danel 22 декември 2017 - 23:29

Събраха го за 6 часа. Мърка перфектно без никакви трептения. Направо не ми се вярва. Запали все едно не е гасен никога, и тези плаващи обороти, които ме тормозеха на студен старт около минута и не можех да изфорсирам , а камоли да потегля ги няма. Палиш и тръгва като подгрята кола без да чакам, при минус 5 градуса *** правя си експерименти*** За сега я натискам само на бензин, че не съм минал реглаж на газовото с новите настройки. Газовия инжекцион иска - ключ, тапа, флашка - абе да се влезе в компютъра и моя газаджия го взема от колеги, че тая уредба е малко кът в България и трудно се обслужва без предварителна заявка. Газаджията е един от най добрите, че да не кажа най добрия в Ямбол ***те тук има наистина добри***, е дал пълен айляк до осми януари и аз ще съм на бензинец по празниците, ама с кола. Пожелавам на всички колеги весела коледа здрави ОПЕЛИ, много щастие през новата 2018г, а също и страхотното и посрещане. Бъдете живи, здрави и перфектни както и колите Ви.
Отговори

Никсън снимка Никсън 25 декември 2017 - 03:14

Здравейте колеги,накратко проблема съществува още от Z -серията .... Опел ползва вече доста некачествен алумин за отливане на главите ,оттам идва и проблем с некачествено отливане / шупли/ ,което води до пропадане на леглата на клапаните . Метало-керамичните легла / метал със керамично покритие / не са лош вариант , но най-добрия материал за тази цел са легла от берилиев бронз / това се ползва във спорта/.Но колкото и да са качествени леглата - лежат в некачествена глава. Друг проблем са пружините на клапаните - 190 Nm. работно усилие и за всм. и за изп. клапани / товарен коефицент 0.42/ .За всмукателния тракт горе-долу е на кантар , но за изпусквателния тракт този коефицент е трагичен , защото те са доста повече термично натоварени . Това е накратко ..... внимавайте малко с газовите уредби ..... хубаво е да не качвате обороите повече от 3.500 - 4.000 хил. при каране на газ,защото тя има по-висока температура на горене , което води до други температурни разширения на материалите ,които присъстват в главата . Поздрави и Успех . Весели празници.
Мнението беше редактирано от Никсън: 25 декември 2017 - 03:23
Отговори

aimilios снимка aimilios 27 януари 2018 - 19:22

 danel, на 22 декември 2017 - 23:29, каза:

Събраха го за 6 часа. Мърка перфектно без никакви трептения. Направо не ми се вярва. Запали все едно не е гасен никога, и тези плаващи обороти, които ме тормозеха на студен старт около минута и не можех да изфорсирам , а камоли да потегля ги няма. Палиш и тръгва като подгрята кола без да чакам, при минус 5 градуса *** правя си експерименти*** За сега я натискам само на бензин, че не съм минал реглаж на газовото с новите настройки. Газовия инжекцион иска - ключ, тапа, флашка - абе да се влезе в компютъра и моя газаджия го взема от колеги, че тая уредба е малко кът в България и трудно се обслужва без предварителна заявка. Газаджията е един от най добрите, че да не кажа най добрия в Ямбол ***те тук има наистина добри***, е дал пълен айляк до осми януари и аз ще съм на бензинец по празниците, ама с кола. Пожелавам на всички колеги весела коледа здрави ОПЕЛИ, много щастие през новата 2018г, а също и страхотното и посрещане. Бъдете живи, здрави и перфектни както и колите Ви.

Здравей , би ли споделил при кой газаджия ходиш , че мойта я правиха двама братя ''майстори'' до старата автогара са и си ''оставиха ръцете '' пълни некадърници , мерси .
Отговори

T.Todorow снимка T.Todorow 29 януари 2018 - 16:37

Не издържах и помолих майстора да замери хлабините:
Всмукателни 1 -10.Изпускателни 1 -15
2 -5. 2 -10
3 -5. 3 -10
4 -5. 4 -10
5 -5. 5 -5
6 -5. 6 -5
7 -10. 7 -20
8 -10. 8 -20


Това показаха пластинките с които се мерят хлабините. Въпросните чашки ги няма по фирмите за авточасти на които звънях. Доставка според това в кой склад в Европа са налични. Утре я затварят така и при първи симптоми ще направя ревизия като колегата по-горе с керамичните седла. Не виждам смисъл да подменям чашки и да не се реши проблема цената е сходна.
Някой да знае усилието с което се стягат валовете и ваносите, в сервиза в който съм им е стара версията на Аутодатата.
Отговори

qwer6 снимка qwer6 29 януари 2018 - 18:13

Колега, тези показания не са ли в норма? Имам предвид стойността 20 за изпускателните клапани, което поне аз го разбирам като 0.20мм. Иначе за инструкции по ремонта което ги интересува, включително сила на затягане, може да погледнете този линк
Отговори

aimilios снимка aimilios 29 януари 2018 - 18:50

 T.Todorow, на 29 януари 2018 - 16:37, каза:

Не издържах и помолих майстора да замери хлабините:
Всмукателни 1 -10.Изпускателни 1 -15
2 -5. 2 -10
3 -5. 3 -10
4 -5. 4 -10
5 -5. 5 -5
6 -5. 6 -5
7 -10. 7 -20
8 -10. 8 -20


Това показаха пластинките с които се мерят хлабините. Въпросните чашки ги няма по фирмите за авточасти на които звънях. Доставка според това в кой склад в Европа са налични. Утре я затварят така и при първи симптоми ще направя ревизия като колегата по-горе с керамичните седла. Не виждам смисъл да подменям чашки и да не се реши проблема цената е сходна.
Някой да знае усилието с което се стягат валовете и ваносите, в сервиза в който съм им е стара версията на Аутодатата.

Бихте ли споделили каква е цената за реглаж на клапаните ?
Отговори

T.Todorow снимка T.Todorow 29 януари 2018 - 19:12

 qwer6, на 29 януари 2018 - 18:13, каза:

Колега, тези показания не са ли в норма? Имам предвид стойността 20 за изпускателните клапани, което поне аз го разбирам като 0.20мм. Иначе за инструкции по ремонта което ги интересува, включително сила на затягане, може да погледнете този линк

Благодаря за линка. Нямам представа, но само на 7 и 8 са 0,20 останалите май са зле.
Отговори

T.Todorow снимка T.Todorow 29 януари 2018 - 19:49

 aimilios, на 29 януари 2018 - 18:50, каза:

Бихте ли споделили каква е цената за реглаж на клапаните ?

Нямам представа, аз се отказах от релулиране, предпочитам да дам главата за подмяна на седлата и там да регулират каквото трябва. По горе danel е е споделил, че е платил за всичко това 520 лв + монтаж, демонтаж + гарнитури и болтове.
Според мен няма смисъл от регулиране защото една чашка е 40 лв клапаните 16 и пак ще стигнеш до горния ремонт.
Така си мисля аз, незнам дали разсъждавам правилно.
Отговори

Peter_1980 снимка Peter_1980 30 януари 2018 - 09:35

А какво друго може да стане, освен това играене на оборотите?
Отговори

Коцето снимка Коцето 30 януари 2018 - 10:02

 T.Todorow, на 29 януари 2018 - 19:49, каза:

Нямам представа, аз се отказах от релулиране, предпочитам да дам главата за подмяна на седлата и там да регулират каквото трябва. По горе danel е е споделил, че е платил за всичко това 520 лв + монтаж, демонтаж + гарнитури и болтове.
Според мен няма смисъл от регулиране защото една чашка е 40 лв клапаните 16 и пак ще стигнеш до горния ремонт.
Така си мисля аз, незнам дали разсъждавам правилно.

При реновиране на главата пак се налага да се купуват чашки, може да се мине с 4 - 5 може да се наложи и по-голяма бройка. При регулиране само може да се мине без купуване на нови чашки, само се шлайфат старите но това се прави само от от човек който има добри условия и знае как се прави.
Друг е въпроса обаче при горе изложените хлабини дали износването на леглата не е критично вече и да се налага смяната им.
Отговори

aimilios снимка aimilios 30 януари 2018 - 18:23

 T.Todorow, на 29 януари 2018 - 19:49, каза:

Нямам представа, аз се отказах от релулиране, предпочитам да дам главата за подмяна на седлата и там да регулират каквото трябва. По горе danel е е споделил, че е платил за всичко това 520 лв + монтаж, демонтаж + гарнитури и болтове.
Според мен няма смисъл от регулиране защото една чашка е 40 лв клапаните 16 и пак ще стигнеш до горния ремонт.
Така си мисля аз, незнам дали разсъждавам правилно.

Някой сервиз във Варна да ми препоръчате , дето са в час ?
Отговори

T.Todorow снимка T.Todorow 31 януари 2018 - 08:23

Л.с
Отговори

danel снимка danel 22 февруари 2018 - 23:03

В сумата 520 лв, която упоменах за ремонта на главата влиза и регулиране на клапаните, тоест подяна на пуловете. Това е всичко-другите разходи са за монтаж, демонтаж, гарнитури, болтове и семеринги. Написаната сума е абсолютно точна за интервенция в гр.Сливен. Когато всеки ден караш една кола не усещаш как бавно умалява. ако не беше започнал да потреперва мотора може би изобщо нямаше да го разбера. В движение нямаше нито прекъсване, абе без забележки, но след ремонта е осезателно. Стана по пъргава, разхода падна и с четири души и багаж изпреварваш без да се замисляш и сваляш предавка.
Отговори

DRIVE2GO снимка DRIVE2GO 06 ноември 2019 - 15:53

И аз имам подобен проблем, но все още не мога да се престраша с тези интервенции. Не ми става ясно каква е разликата между регулиране на клапаните и реновиране на главата обаче? Регулирането може ли да стане без събарянето на главата? Някой правил ли го е? Надежно ли е, има ли смисъл изобщо? Или така и така като главата се сваля, по-добре да се подмени всичко? Моля, за вашите коментари :)
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg