Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Софтуер, pъководства, книги и линкове за Опел

Как да си направим самодиагностика...

Тази тема е заключена « Prev

THE_BUTCHER снимка THE_BUTCHER 28 февруари 2005 - 00:09

Ето това е едно много добро ръководство на тази тема.Всичко е обяснено доста изчерпателно...

http://www.opelclub-...fault_codes.pdf

http://store1.data.b...fault_codes.pdf

Благодаря на колегата 2.0 16V за помощтта...
Отговори

Nqkoi_Zabluden снимка Nqkoi_Zabluden 01 март 2005 - 02:11

Много интересно ми стана.......погледнете това...
http://chiptuner.ru/kline.php
Погледнете това ако искате да видим какво ви е мнението?
То хубаво да го направиш ама какъв софтуер да използваш, и каква работа ще върши...
Отговори

VectraB снимка VectraB 01 март 2005 - 14:56

Поста ми е отправен предимно до dj_simo_boy и LET's fly. Може би трябваше да пусна ЛС. Въпроса с ALDL интефрейса и OBD ме вълнува силно. Дали ако обединим усилията си няма да може да направим ALDL интефрейс или нещо подобно на ТЕХ-овете на Опел. Иска ми се да натрием носа на "Големите Глави" в официялните сервизи, които имат техника, но рядко могат да я ползват като хората. Аз веднъж замалко да си изпатя от тях.
Отговори

dj_simo_boy снимка dj_simo_boy 01 март 2005 - 17:22

VectraB каква ти е идеята, да си правим сами диагностиката ли? аз по връзката с PC ще оправя нещата ама после нали трябва някой да разбира и да знае как да интерпретира показателите, а аз не съм компетентен...
Относно връзката с PC казах и пак ще кажа че има варианти, но най-добре е да се направи с MAX232, иначе за софтуер-а мисля че има доста free програмки за целта.
Отговори

Владо снимка Владо 01 март 2005 - 22:37

Софтуера е проблема . По него да се направи интерфейса май е най-добре
Отговори

dj_simo_boy снимка dj_simo_boy 01 март 2005 - 23:11

Ами аз като писах дипломната намерих доста фрее програмки които интерпретираха параметрите, защо софтуера да е проблема?
Сега съм в сесия и последният ми изпит е тази събота, като свърша ще се хвана да направя един преобразувател от ALDL -> RS232 и ще видя как е положението:) аз схемата я имам, няма да има нужда и от печатна платка, ще го наглася някак си...
Отговори

saunter снимка saunter 02 март 2005 - 10:16

За съжаление моделите от 98 до 2001 използват специфични протоколи които не са нито ОБД2 нито стария АЛДЛ и е много трудно да се намери софтуер за тях. Единствения който е разпространен и работи е Унискан но направата и настройката на адаптера е много трудна. Освен това работи с два серийни порта което си е проблем ако искаш да го ползваш с лаптоп.
Иначе имам софтуери за Multec C13NZ,C16LZ,C16NZ, E16NZ както и Motronic ML4.1 и M1.5, ако някой се интересува мога да му ги пратя.
Отговори

dj_simo_boy снимка dj_simo_boy 15 март 2005 - 21:59

Миналата седмица сменях някои неща по колата и нямах възможност да се занимавам. Предполагам че следващата ще се хвана да направя преобразувател от ALDL на RS232 и ще става каквото ще става :D
Отговори

cvetoslav снимка cvetoslav 19 март 2005 - 20:34

Имам доста неща във тази връзка обаче са теглени от различни местра и ще е голям зор да намеря линковете.

Прикачен(и) файл(ове)

  • Прикачен файл  m232pcb.jpg (11,39K)
    Брой изтегляния: 1092
  • Прикачен файл  m232pcbs.jpg (12,6K)
    Брой изтегляния: 668
Отговори

cvetoslav снимка cvetoslav 19 март 2005 - 20:36

Схемата за някой който разбира дано я направи!

Прикачен(и) файл(ове)

  • Прикачен файл  8192schm.gif (19,97K)
    Брой изтегляния: 1424
Отговори

cvetoslav снимка cvetoslav 19 март 2005 - 20:38

Ето и конекторите
6 пинов
Прикачен файл  con6pin.gif (2,16K)
Брой изтегляния: 270
10 пинов
Прикачен файл  con10pin.gif (7,57K)
Брой изтегляния: 705
12 пинов
Прикачен файл  con12pin.gif (9,59K)
Брой изтегляния: 576
16 пинов
Прикачен файл  con16pin.gif (4,6K)
Брой изтегляния: 871

Има още много неща и може да се намери програмата само някой трябва да направи платката съмнявам се да излезе повече от 20-30 лева и ще е много яко само че някой разбиращ малко повече от електроника да се наеме за да не се дават пари и за това.

Прикачен(и) файл(ове)

Отговори

dj_simo_boy снимка dj_simo_boy 20 март 2005 - 02:43

Всичко това го имам (за дипломната го бях подготвил, имам в предвид схемите). В понеделник ще ходя да купя едно MAX232 и ще напарая схемата. Дано само софтуера тръгне <_<
Отговори

Владо снимка Владо 21 март 2005 - 10:51

VectraB, на Mar 21 2005, 11:33 AM, каза:

А бе тя схемата е лесна, накрайниците към колата ще са проблем. И с кой софтуер работи.
<_< Мен ме мъчи и един друг въпрос. На по новите ECU-та с FLASH памет, но с ALDL, преди OBD2, има начин да се чете и записва програмата без да се сваля чипа. Поне така пише в TIS, но там се ползва Tech-а на OPEL. Някой знае ли нещо по този въпрос ?



Има го този момент . Мисля , че става дума за коли между 1996та и 1998ма. Примерно отварял съм десетина централи Сименс на различни X20XEV мотори - вътре чипа е 29F010 и по принцип се води Флаш памет. Остава да навичеш в ОПЕЛ някой да ти го смени софтуера )))))
Отговори

VectraB снимка VectraB 21 март 2005 - 11:38

<_< LET's fly предполагам че ти също имаш интерс към програмиране без сваляне. Не може ли с общи усилия да направим нещо :D .
Ако имаме протокола за Upload и Download, може да напиша програма само за това. Когато имам време, ще търся в инртернет. Може да намерим и готова програма.
Отговори

Владо снимка Владо 21 март 2005 - 12:07

Ами аз си имам такова чудо ама е за по-новите - ОБДтата.

А иначе ако стане нещо - да , играя на 100% ))))

Не , че е проблем с поене - става доста бързо ))))
Отговори

VectraB снимка VectraB 31 март 2005 - 16:51

<_< Е целият номер е че Vectra B не е OBD II ! И аз търся протокола, но не го намирам.
Отговори

THE_BUTCHER снимка THE_BUTCHER 05 май 2005 - 11:18

При мен бачка, ама ще пусна друг линк дето на всички трябва 100% да бачка...

http://store1.data.b...fault_codes.pdf
Отговори

THE_BUTCHER снимка THE_BUTCHER 08 юни 2005 - 12:59

Moonlord, на Jun 8 2005, 09:59 AM, каза:

Да спомена, че ако на някой му светне лампата да свирка :D Бащата се е сдобил с някфа олигофрения "Gunson's Fault Finder", което показва грешките от компа и пише коя каква е... ;)

Опиши какво представлява тази джаджа...ако може да се разглабя я снимай отвътре. :D
Отговори

Moonlord снимка Moonlord 08 юни 2005 - 16:19

Ето малко снимки, но станаха доста недъгави :unsure:

Публикувано изображение
Публикувано изображение
Публикувано изображение
Публикувано изображение
Публикувано изображение
Публикувано изображение

Изобщо не съм му чел книжката, ще го направя довечера и ще напиша :D
Отговори

THE_BUTCHER снимка THE_BUTCHER 08 юни 2005 - 20:41

Това като го гледам може да си го направиш с подръчни средства. Не ми казвай че е струвало повече от 1 евро .
Отговори
Тази тема е заключена « Prev
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg