Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Електрическа инсталация и електроника

Интервал на чистачките при Вектра Б

Тази тема е заключена

hudson снимка hudson 03 февруари 2008 - 23:05

Доколкото разбрах от други колеги, при Вектра Б регулирането на на интервала между маховете на чистачките е зависим от скоростта - например, ако при 60км/ч интервала е 5 секунди то при 80км/ч е 3 секунди. Не претендирам времената да са точни - просто това е принципа. На служебното пежо партнер е по същия начин и бях доста учуден, че на вектрата ми не е така, но се оказа че точно на моята не е така :kuku: . Скоро ще разглобявам таблото за да преминавам от ТИД към МИД. И понеже лостчето на чистачките което ми доставиха с МИД-а е от омега, на него има нещо като "потенциометър" за регулиране интервала на чистачките. На допълнителната букса са 5 кабела - 3 са за дисплея и останалите 2 трябва да са за "потенциометъра".
В книгата на HAYNES за Вектра Б е дадено, че чистачките се регулират от Multitimer unit. Само че той регулира и мигачите, аварийните, нагревателите на стъклото и седалките и др.
И така: има ли начин да се използва това лостче за да регулирам времето между маховете на чистачките?

Полезни връзки:

Мнението беше редактирано от dvasilev: 22 март 2018 - 12:51
Причина за редактиране:: Добавяне на полезни връзки
Отговори

VectraB снимка VectraB 04 февруари 2008 - 01:20

Абсолютно си прав за Multitimer-а. И за интервалите си прав, за принципа, а за стойностите и аз не знам. Виждал съм графика скорост/интервали.
Предполагам знаеш къде се намира Multitimer-а, над блока с предпазителите и релетата, по точно в самия него. Имам един в къщи ще го разгледам. Но вероятността да може да се регулира, ако не е предвидено е много малка. С процесор е и стойностите са фиксирани.
Сигурен ли си че при теб не работи ? Да не би да е прекъснат сигнала за скоростта :kuku:
Отговори

hudson снимка hudson 04 февруари 2008 - 21:54

Днес ходих при дилъра на Опел в Пловдив - момчето което се занимава с електрониката, ми каза че този Multitimer unit не може да се тества през OBD. Освен това ми заяви че до сега не му била попадала Вектра Б, на която интервла на чистачките да е променлив.
Отговори

beos снимка beos 04 февруари 2008 - 22:10

Виждал съм за Астра Ф как става .. и е много лесно ;)

без думи...

Прикачен файл  1.jpg (21,9K)
Брой изтегляния: 202 Прикачен файл  2.JPG (47,72K)
Брой изтегляния: 145

Така го правели в не толкова дивият запад .. :kuku:
Отговори

Ачо снимка Ачо 04 февруари 2008 - 22:24

миналата седмица си го направих и аз това
но аз напарвих така:
в релето което отваря и затваря
интервалите
проследих кое е крачето което подава на кондензатора
и съпротивлението което е преди интегралката
и го замених с потенциометър 4К.ома
и така се ргулира интервала
но е обратнопропорционално
което значи колкото по-голямо R толкова по-забавя интервала(се увеличава)
сега остав ад го монтирам в лосчето за чистачките и ще снимам
ефектно е
Отговори

hudson снимка hudson 04 февруари 2008 - 22:34

Хм, DJ IMC ми го изпрати с думи.
Обаче, какво по дяволите е Multitimer unit? Предполагам че няма да е реле, защото както съм написал по-горе, освен чистачките, управлява и мигачите, аварийните, нагревателите на стъклото и седалките и др. Ако е някаква електронна схема да не взема да я изгоря?
beos, :kuku: за снимковия материял, но би ли проверил, ако имаш инсталиран TIS (че моя изчезна при последната преинсталация), има ли разликата в схемите на чистачките при Вектра Б и Омега Б? Ако няма, ще режа смело и безотговорно.
Отговори

beos снимка beos 04 февруари 2008 - 22:39

Нищо нямам .. :kuku: OS ми е на по малко от 4 часа .. и тепърва дърпам и инсталирам всичко, че този път харда ми предаде богу дух :fire: добре че този път успях поне favorites да хвърля на жената на компа ..
Отговори

hudson снимка hudson 04 февруари 2008 - 23:03

 Ачо, на Feb 4 2008, 10:24 PM, каза:

миналата седмица си го направих и аз това

На каква кола? Ако е Вектра Б - нямам търпение за снимките.

 beos, на Feb 4 2008, 10:39 PM, каза:

Нищо нямам .. :kuku: OS ми е на по малко от 4 часа .. и тепърва дърпам и инсталирам всичко, че този път харда ми предаде богу дух :fire:

Моите съболезнования.
Някой друг с работещ TIS да може да помогне?
Отговори

VectraB снимка VectraB 04 февруари 2008 - 23:53

 hudson, на Feb 4 2008, 10:03 PM, каза:

 Ачо, на Feb 4 2008, 10:24 PM, каза:

миналата седмица си го направих и аз това

На каква кола? Ако е Вектра Б - нямам търпение за снимките.

На линейка, на каква ! По-важното е че го е Направил. :kuku:
Доста писано, но... е малко извън темата.

hudson чети по-внимателно какво пиша. VectraB в това отношение не е като AstraF. Малко по-горе съм написал кавко е релето (обикновено не с timer), какво е Мултитаймера и че е с процесор. Интервалите са зададени в таблица в програмата му или пък по формула за по лесно. Ако не е предвиден някакъв вход за корекция, например този за скоростта или друг, няма как да стане.
Може естествено да го елиминираш и да ползваш преработено реле от AstraF .
Ще кача снимки, но без лицевата част на платката,защото не ми се разглобява повече. Има много тегав куплунг, а от опит знам, че това крие риск от повреда в модула, който иначе си работи.
Но и от тези неясни снимки, се вижда, че е с чип - 48 pin DIL 99,9% е MCU. Какъв е, засега не знам. Обърнете внимание на куплунга и броя пера, но не всички се ползват. Релетата не са на този куплунг, гнездата им се виждат по ръба на Мултитаймера.

Прикачен файл  IMG_0284.JPG (145,25K)
Брой изтегляния: 367 Прикачен файл  IMG_0290.JPG (175,85K)
Брой изтегляния: 250 Прикачен файл  IMG_0291.JPG (207,49K)
Брой изтегляния: 198

А за TIS-a, схемата на OmegaB и VectraB ще проверя утре, сега не ми се рови по нощите.
Засега от мен Толкова. Лека нощ !
Отговори

tarambuka3500 снимка tarambuka3500 05 февруари 2008 - 00:05

 hudson, на Feb 4 2008, 09:54 PM, каза:

Днес ходих при дилъра на Опел в Пловдив - момчето което се занимава с електрониката, ми каза че този Multitimer unit не може да се тества през OBD. Освен това ми заяви че до сега не му била попадала Вектра Б, на която интервла на чистачките да е променлив.


не, че нещо, ама по добре не ходи пак при точно това момче :)
на всички Vectra-B (още от преди фейслифта) го има този трик. Не е екстра.
Отговори

VectraB снимка VectraB 05 февруари 2008 - 13:19

Така проверих Всичко !
С две думи OmegaB няма Мултитаймер. Малко ме учудва това, но в TIS2000 така пише . :kuku:
Всички VectraB, без разлика в годината на производство, имат опцията за променливи интервали на чистачките. Друг е въпроса, че разликата в интервалите е относително малък от 8 до 12 цикъла на минута. Не съм го измервал на моята кола дали работи, но тези дни ако вали може да го маправя.
Ето я и графикта :
Прикачен файл  Graf_1.jpg (15,12K)
Брой изтегляния: 64

Прилагам и pdf с описание на всички функци на Мултитаймера, извадка от TIS2000.
Прикачен файл  MultiTimer.pdf (24,17K)
Брой изтегляния: 196

Сигнала за скоростта се подава на 11 pin.
Ако има интерс мога да кача и схемата на връзване на Мултитаймера.
Така че ако коегата hudson го удоволетворява разликата в честотата 8-12 цикъла в минута(7,5сек-5сек интервал), има едно решение за да ползва потенциометъра на лостчето на Волана.

p.s. Поизчистих темата, ще я чистя още...
Отговори

hudson снимка hudson 05 февруари 2008 - 18:56

Имам интерес, как да нямам. Така или иначе събота и неделя ще разглобявам таблото за да си инсталирам МИД.
П.С. За всичко е виновен гадния англичанин - ако не беше ми изпратил омеговото вместо вектровото лостче, никога нямаше да се захвана да коригирам интервала на чистачките.
Отговори

VectraB снимка VectraB 05 февруари 2008 - 21:02

Според мен е по-лесно да си свалиш тази интерактивна прогарама на руски !
В нея има всички схеми при това цветни. Има и схема за свързване на Мултитаймера. В същата директория има подобни програми за OmegaB, и още нещо ....
Моя съвет е, Ако искаш да регулираш Ефективно интервалите, е да байпаснеш Фабричното реле и Мултитаймера, и да ползваш схемите и релето от AstraF, OmegaB и т.н. !
Ако не, си свиркай, като мен, не си образувай излишни проблеми...
:kuku:
Отговори
Тази тема е заключена
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg